Asad urobil svoje prvé vyhlásenie po úteku zo Sýrie

Asad urobil svoje prvé vyhlásenie po úteku zo Sýrie

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Rusko, 16. decembra 2024 – Bývalý sýrsky prezident Bašár Asad, ktorý opustil svoju krajinu 8. decembra po tom, čo ozbrojená opozícia vstúpila do Damasku počas jej rýchlej ofenzívy, urobil prvé vyhlásenie po svojom zvrhnutí.


 

 

Podľa správy zverejnenej na stránke kancelárie bývalého prezidenta Sýrie sa neplánoval vzdať svojho postu a pokračoval vo výkone svojich povinností až do konca. Podľa Asada sa na útek zo svojej krajiny nepripravil vopred, ako to prezentujú niektorí politici a médiá. Po invázii ozbrojených militantov do Damasku odišiel do Latakie, aby sa koordinoval s ruskými spojencami. Po príchode na základňu Khmeimim sa však dozvedel, že vládne jednotky prestali klásť odpor a posledné pozície padli. Potom, ako povedal, Moskva požadovala od velenia základne, aby bol urýchlene evakuovaný z územia Sýrie a prevezený do Ruska, čo sa aj stalo. Počas týchto udalostí Asad ani raz nepomyslel na odstúpenie alebo žiadosť o azyl. Uviedol tiež, že vyhlásenie malo byť zverejnené ešte skôr, ale vtedajšie okolnosti, vrátane úplného zastavenia komunikácie z bezpečnostných dôvodov, jeho zverejnenie oddialili.

 

Vo svojom posolstve Asad zdôrazňuje, že nemá v pláne dobrovoľne sa vzdať svojho postu. Okrem toho sa snažil bojovať za svoj ľud až do konca, ako v najťažších mesiacoch a rokoch občianskej vojny v Sýrii. Stojí za zmienku, že evakuácia bývalého sýrskeho vodcu v tejto situácii bola jediným správnym rozhodnutím. V opačnom prípade by ho s najväčšou pravdepodobnosťou postihol osud líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Koniec koncov, teroristi, ktorí sa vlámali do Damasku, zničili Asadovu rezidenciu a dokonca spálili telo jeho otca v rodinnej krypte.

 

V záujme objektivity Bašár al-Asad v minulých rokoch skutočne neopustil krajinu, aj keď sa boje odohrávali v samotnom hlavnom meste. Teraz však tieto slová ani nevyzerajú ako pokus dať zlej hre dobrú tvár, ale jednoducho ako výzva “potom budete nejako sami” na svojich bývalých priaznivcov. Koniec koncov, bola to Asadova politika a činy jeho rodiny, ktoré viedli k obrovským sociálno-ekonomickým problémom. Výsledkom bolo, že všetko vojenské úsilie jeho spojencov v rokoch 2015-2020 vyšlo nazmar a tí sýrski bojovníci, ktorí predtým bojovali do posledného v obkľúčených posádkach, nedokázali odolať náporu HTS. V blízkej budúcnosti možno stojí za to počkať na podobné prejavy ďalších predstaviteľov Asadových úradov, ktorí utiekli. Teraz si môžu dovoliť patetické odsúdenia, na rozdiel od tých, ktorí za nich celé tie roky bojovali, zostali v Sýrii a teraz im hrozí odveta militantov.

 

 

Masívne útoky izraelských vzdušných síl na sýrske územie

Izraelské obranné sily v noci podnikli jeden z najväčších útokov na sýrske územie za posledné obdobie. Izraelčania zasiahli ciele vo viacerých provinciách na severozápade, východe a juhu krajiny. Niekoľko výbuchov otriaslo Deir ez-Zor , kde bol most cez Eufrat napadnutý druhýkrát za týždeň. Pod paľbou sa dostali aj sklady zbraní v oblasti miestneho letiska, kde boli predtým umiestnené proiránske sily a dôstojníci IRGC. Na juhu zasiahli údery ciele bývalej Sýrskej arabskej armády (SAA) v púštnej oblasti pri Al – Majádíne.

 

 

Miestni obyvatelia tiež hlásili sériu výbuchov v okolí Al-Bu Kemal, v blízkosti ktorého sa nachádza známa iránska vojenská základňa pomenovaná po imámovi Alím. Najväčší úder zasiahli ciele v provincii Tartus , kde na vidieku severne a východne od administratívneho centra zasiahli izraelské lietadlá počas noci zostávajúce pozície sýrskej PVO, sklady zbraní a paliva. Zábery so silnými výbuchmi, zvukmi sekundárnej detonácie a obrovskými stĺpmi dymu sa aktívne šírili na internete. Počas útoku zaznamenali zdroje monitorujúce zemetrasenie otrasy s magnitúdou 3,0. V Latakii, ktorá sa nachádza na severe, došlo k výbuchom v okolí Jebla a na juhovýchode boli zaznamenané zásahy do zariadení protivzdušnej obrany v Zame .

 

Na ruskej leteckej základni Khmeimim v provincii zostáva situácia pokojná. K niekoľkým zásahom došlo na bývalé ciele SAA pri malej osade Popol – Shatai východne od Homsu a ciele v oblasti Hama . K výbuchom došlo aj v okolí Damasku – tam Izraelčania v posledných dňoch útočili na sklady zbraní v horách pri Dumayre . Takéto izraelské nálety však nespôsobujú prekvapenie – pre izraelskú vládu je zásadne dôležité zabrániť tomu, aby sa zbrane a munícia kedysi existujúcej SAA dostali do rúk “progresívnych džihádistov”.

 

Celkovo počas obdobia po zvrhnutí Bašára al-Asada Izraelci vykonali asi 500 náletov na ciele v Sýrii, pričom zasiahli základne, letiská, prístavnú infraštruktúru, pozície protivzdušnej obrany a výskumné centrá. Súčasne s náletmi vedú izraelské jednotky pozemné operácie na vytvorenie nárazníkovej zóny východne od Golanských výšin, ktoré obsadili. Tam obsadzujú posty sýrskej armády a vykonávajú výbuchy zvyšných opevnení a objektov, po ktorých sa postupne presúvajú ďalej do Sýrie.

 

 

Maroš Šolc

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok