Au revoir Mr. Jakubec. Nekontaktný exekútor a jeho tretia šanca.

Dňa 9.6.2015 sme znova navštívili exekútora Jakubca v Bratislave v nádeji, že umožní splnenie nároku alebo uplatnenie opravných prostriedkov. Zúfalý dlžník (majiteľ taxislužby) požiadal o pomoc portál GINN, lebo má veľké obavy z ďalších nezákonných postupov. Video vzniklo aj podporou občanov http://www.ginn.press/podpora
————————-
Veľkoexekútor Ladislav Jakubec tam vykonal exekúciu neobvyklým spôsobom – zavolal si taxík ako zákazník a po jeho príchode na miesto ho doslova oskalpoval za asistencie polície. Exekútora sme navštívili už 2x – dňa 26.5.a 27.5.2015 Neotváral a spisy odmietol predložiť.
Upútavka na prípad: https://www.youtube.com/watch?v=sOQ2yijyxDE
Celé video https://www.youtube.com/watch?v=R2L16cAhNX0
————————-
Martin Daňo (reportér GINN) za normálnych okolností nemá prístup do exekučného spisu a dlžníka nemôže ani zastupovať. Od roku 2013 bola totiž prijatá novela exekúrorského poriadku, kde sa stanovuje, že dlžníka môže zasupovať už len advokát, resp. človek s právnickým vzdelaním druhého stupňa – čím boli hrubo zúžené práva dlžníka. V prípade právnickej osoby však môže za spoločnosť vystupovať takmer ktokoľvek, napríklad jej zamestnanec. Preto sa reportér stal zamestnancom spoločnosti, aby mohol nahliadnuť do spisu a dlžníkovi (práv. povinnému) pomôcť v ďalšom postupe, prípadne tento zaujímavý prípad zverejniť. Pri predchádzajúcej návšteve si exekútor zamestnanecký pomer splietol s plnomocenstvom a zamestnanca neakceptoval – zamkol sa a nechal nám na dverách odkaz, že predložené vyhlásenie a pracovnú zmluvu neakceptuje. Preto sa Martin Daňo dočasne stal aj konateľom tejto dĺžnej spoločnosti, čím sa celkovo ropadli debaty a otázky ohľadom toho, kto môže spoločnosť zastupovať.
V tredí deń, keď sme exekútora navštívili – nás najrpv nevpustili, preto sme využili okoloidúceho človeka a prišli sme na prvé poschodie až pre uzamknutú kanceláriu, kde nás náhodne vpustila jeho pracovníčka až do uzamknutej predsiene – následne sa však znova zatvorili a neotvárali a povinnému spis neukázali a odmietli komunikovať aj o splnení dlhu, ktorý už zrejme nepredstavuje viac ako 300 eur.
Zavolali sme komoru exekútorov aj Ministerstvo spravodlivosti. Na ministerstvo sme sa pokúšali dlho volať kohokoľvek, kto má dohľad na exekútormi – ale márne – mali školenie. Následne sme sa dovolali do kancelárie Ministra a o probléme ich informovali a spracujeme aj písomnú formu podnetu.
Na exekútorskej komore (SKE) sme hovorili s tajomníkom menom Mgr. Peter Haršányi – ten nám poradil skutočne „svkostne“ – mám exekútorovi poslať doporučený list. Ale načo zvyšovať náklady dlžíka, keď úrad nám už dva razy spis pripravil, ale nakoniec ho vždy hoodmietol predložiť? Prečo doporučený list, keď sme na úrade, kde svoju žiadosť môžeme nadiktovať alebo podať písomne? Keď však Harányi zistil, že hovor je nahrávaný (pritom človek jeho kalibru to má predpokladať) – zložil s vyhrážkou, že vykoná všetky právne kroky, aby zastavil jej zverejnenie (viď video)
Akú funkciu teda plní komora exekútorov? Prečo sa disciplinárne previnenia riešia tam a e nie nezávislým súdom? To aj iné veci sme v diskusii rozobrali cestou na úrad a priamo na ňom – tu si pozríte tretiu časť z kauzy exekútora Jakubca a exekuovanéo taxikára.
————————-
Šanca zaklope na dvere častejšie, ako si človek myslí, ale väčšinou nie je nikto doma. Will Rogers, americký herec, spisovateľ, humorista, * 1879 – † 1935
————————-
Portál GINN.PRESS odhaľuje nekalé praktiky exekútorov
aj vďaka finančnej podpore občanov. http://www.ginn.press/podpora
————————-
Podporte GINN – budujeme lepšiu občiansku spoločnosť.
Učinkovali a dotknuté osoby: JUDr. Ladislav Jakubec, Mário Bertók, Gold Bratislava sro, Róbert Szaraz, Lenka Luptáková, Marián Kormoši, Simona Šimončičová, Policajný zbor SR, Ministerstvo vnútra, Ministerstvo spravodlivosti SR, Tomáš Borec, Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Canon VIXIA/LEGRIA HF-G25
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2015
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia, 2015