Austrálske médiá ignorujú kruté zaobchádzanie USA a Spojeného kráľovstva s Julianom Assangeom

Austrálske médiá ignorujú kruté zaobchádzanie USA a Spojeného kráľovstva s Julianom Assangeom

  • Julian Assange prepustený z väzenia Belmarsh po dohode s USA.
  • Austrálska reakcia na jeho prepustenie odhalila neinformovanosť obyvateľstva o medzinárodných záležitostiach.
  • Politické vedenie Austrálie sa snažilo zapáčiť Spojeným štátom a Veľkej Británii.
  • Assange bol mučený, austrálska vláda pomáhala pomaly a politická trieda nepriateľská.

Julian Assange je najznámejšou osobou Austrálie a jeho prepustenie z britského prísne stráženého väzenia Belmarsh bolo intenzívne sledovaným mediálnym príbehom na celom svete. Reakcia v Austrálii bola trochu iná ako inde a odhalila, aká neinformovaná je väčšina obyvateľstva o medzinárodných záležitostiach a ako veľmi sa chce politické vedenie zapáčiť Spojeným štátom.

V podstate vo všetkých austrálskych médiách nepadlo takmer ani slovo kritiky krutého zaobchádzania s Assangeom zo strany USA a Spojeného kráľovstva. Najprv ho sedem rokov ukrývali na ekvádorskom veľvyslanectve, potom ho päť rokov držali na samotke v cele Belmarsh s rozmermi dva krát tri metre. Osobitný spravodajca OSN to označil za mučenie.

Rozprávanie o jeho návrate do Austrálie bolo sentimentálne a vyzdvihovalo opätovné stretnutie Assangea s manželkou Stellou a dvoma malými deťmi, ktoré, ako sa novinári dušovali, videli svojho otca len za mrežami.

Zmieňovalo sa aj obvinenie zo špionáže, ku ktorému sa priznal. Jeden z reportérov, ktorý pokrýval pristátie lietadla, začal vydávať vážne varovania o tom, že Assange by si mal v budúcnosti dávať pozor, keď sa dopustil takého závažného trestného činu. Nasledovalo pochlebovanie interview toho istého novinára na Sky News Ruperta Murdocha’s bývalým šéfom štábu CIA, aby vyjadril radosť, že bol odsúdený, a ľútosť, že si neodsedel viac času vo väzení v USA.

Linka, ktorú presadzoval austrálsky premiér Anthony Albanese, znela, že Assange’ovo väznenie už “trvalo dosť dlho.”Žiadny novinár sa nepýtal, čo tým myslel, takže tu je preklad: “Nechceme’explicitne kritizovať Spojené štáty alebo Veľkú Britániu, takže budeme vágne odkazovať na to, ako dlho bol Julian Assange trestaný, aby sme vyzerali ako starostliví lídri ochotní pomôcť vlastným občanom a skutočný dôvod jeho uväznenia necháme nevyšetrený.”Mantra “už to’trvá príliš dlho” mala podporu oboch strán.

V skutočnosti austrálska vláda robila na obranu svojho občana čokoľvek mimoriadne pomaly, čo sa rovnalo zrade. Až keď sa Albanese stal premiérom, došlo k vážnejším snahám pomôcť Assangeovi, ktorý bol stíhaný, akoby bol americkým občanom, hoci v tejto krajine bol len asi tri dni svojho života.

RELEVANTNÉ: Juliana Assangea prepustili z väzenia po tom, ako súhlasil s dohodou o priznaní viny s americkou vládou

Niektorí miestni politici mali jasnejší zmysel pre politické a morálne rozhorčenie, hoci išlo skôr o okrajových hráčov. Tasmánsky člen dolnej komory parlamentu Andrew Wilkie dlho viedol kampaň za Assangeovo’prepustenie a teraz poukazuje na to, že potenciálny precedens jeho odsúdenia je nebezpečný pre všetkých novinárov. Wilkie poznamenal, že predchádzajúce austrálske vlády boli “voči Assangeovi nepriateľské”, ale táto labouristická vláda konečne niečo urobila.

Voči nemu je v politickej triede stále nepriateľstvo. Tieňový minister pre záležitosti veteránov a bývalý líder národniarov Barnaby Joyce naznačil, že Assangea nemá rád, ale povedal, že verí, že to, čo urobil, nie je nezákonné a jeho stíhanie je extrateritoriálnym presahom, ktorý vytvára nebezpečný precedens.

V austrálskych médiách a politickej triede úplne chýba pochopenie toho, prečo bol Assange a Wikileaks taký dôležitý a prečo po ňom USA tak agresívne išli, čo bolo porušením prvého dodatku amerického zákona o ochrane slobody prejavu a slobodnej tlače. Bola to dvojitá absurdita. Na Assangea zaútočili americké právne orgány napriek tomu, že v krajine nebýva, ani ju nenavštevuje a nie je americkým občanom. A obvinenia podkopávali americké’vlastné zákony.

Do istej miery je ignorancia Austrálie’pochopiteľná, pretože krajina má len slabú ochranu slobody prejavu a za bývalej pravicovej Howardovej vlády zaviedla drakonické zákony, ktoré boli odvtedy upravené, ale môžu účinne kriminalizovať zverejňovanie utajovaných materiálov. Nazýva sa Core Espionage Offence a teoreticky by mohol byť použitý proti Assangeovi, ak by pracoval s austrálskymi materiálmi, hoci existuje pomyselná ochrana novinárov.

Čo je veľmi nepravdepodobné, že by v Austrálii pochopili, je rozsah Assangeových’úspechov. Bol lepší ako novinár a lepší ako vydavateľ. Každý novinár robí chyby a každý vydavateľ v histórii médií bol zaujatý a dohliadal na chyby, zvyčajne s malou ľútosťou alebo priznaním viny.

Ale Assange vždy zverejňoval pravdu. To bol dôvod, prečo bol taký nenávidený. Jeho prínos spočíval v tom, že poskytol nespochybniteľné primárne zdrojové materiály, ktoré investigatívni žurnalisti na celom svete naďalej považujú za neoceniteľné. V prostredí, kde zverejňovanie lží a nepravdivých informácií v mainstreamových médiách presýtilo verejný priestor, Assange urobil pravý opak.

V Austrálii je rozšírený pocit úľavy, že sága, ktorá “trvala príliš dlho” sa skončila. Ľudia sa môžu vrátiť k ignorovaniu medzinárodných aktivít. Plné uznanie toho, ako Assange a Wikileaks zmenili svetové médiá, bude musieť prísť až zo zámoria.