Ázia nedáva Európe žiadnu šancu

Ázia nedáva Európe žiadnu šancu

Čína zvyšuje svoje nákupy LNG. V krajine nie je dostatok uhlia, čo hrozí nedostatkom elektriny. Konkurencia Európe v oblasti skvapalneného plynu rastie, pričom však Ázia platí viac a víťazí.

Čínska štátna spoločnosť „Sinopec“ vyhlásila v novembri až marci tender na nákup viac ako 1 miliardy kubických metrov plynu.

„Čínski dovozcovia opäť vstupujú na spotový trh, aby zvýšili dodávky LNG. A to sa stáva v najnevhodnejšom čase — ceny skvapalneného plynu v Ázii sú na historicky najvyššej sezónnej úrovni,“ napísal na Twitteri popredný energetický korešpondent spoločnosti „Bloomberg“ Javier Blas.

Jeho kolega Stephen Stapczynski dodáva, že čínske spoločnosti už nejaký čas stoja mimo spotového trhu a očakávajú pokles cien, no nestalo sa tak.

„Výsledkom je, že na trhu s LNG nastáva čoraz tvrdšia konkurencia,“ tvrdí reportér a dodáva, že v Európe je stále menej LPG.

Podľa asociácie „Gas Infrastructure Europe“ (GIE) sa v septembri dodávka skvapalneného plynu do Európy mierne zvýšila, a to až na 171 miliónov metrov kubických denne. To je však výrazne menej, ako importovali krajiny EÚ v apríli — 321 miliónov metrov kubických.

Čína nedáva Európe žiadnu šancu, pretože sama je v nadchádzajúcej zime ohrozená nedostatkom energetických zdrojov. Podľa čínskych novín „China Energy News“ je v tamojších elektrárňach uskladnených 110 miliónov ton uhlia — o 21 miliónov ton menej ako pred rokom. A len tento rozdiel by krajine stačil na 18 dní, poznamenáva denník.

Čína vstupuje do vykurovacej sezóny nielen s nízkymi zásobami, ale aj so zvýšenou spotrebou. Podľa spoločnej organizácii čínskych energetických podnikov „China Electricity Council“ (CEC) to bolo v prvom polroku iba 16%.

„Uhlia je všade nedostatok a každý ho hľadá. Cena rastie, ale aj tak je takmer nemožné ho kúpiť,“ oznámili CEC predstavitelia uholného sektora. Zdroj zo severovýchodnej Číny uviedol, že palivo sa hľadá v celej krajine aj v zahraničí.

Čínske úrady sú už nútené obmedziť spotrebu. Napríklad podľa publikácie „Caixin“ sa oceliareň v Lien-jün-kangu prvýkrát v histórii zastavila na takmer tri týždne — od 11. septembra do úplného konca mesiaca. V publikácii sa uvádza, že obmedzenia sa týkajú provincie Ťiang -su a chemického a stavebného priemyslu.

Nezávislá mediálna spoločnosť „Argus“ uvádza, že z dôvodu energetických obmedzení v provincii Yunnan hlavný producent hliníka „Yunnan Aluminium“ zníži výrobu v tomto roku o 40% na 3,21 milióna ton.

Čínske ministerstvo ekológie už skôr oznámilo plány na prísne obmedzenie využívania zdrojov pre celý oceliarsky priemysel v tejto vykurovacej sezóne a zaviedlo konzultácie.

„Goldman Sachs“ predpovedá, že náklady na dovážané uhlie v Ázii v štvrtom štvrťroku stúpnu na 190 dolárov za tonu.

Čiastočne je tento nedostatok uhlia v Číne spôsobený tým, že Peking kvôli politickým konfliktom zakázal dovoz paliva z Austrálie. Zároveň iní výrobcovia zvyšujú svoje zásoby.

Uhoľná situácia v Číne bola v tomto roku pre ruských exportérov skutočným prelomom. Začiatkom septembra ministerstvo energetiky Ruska informovalo, že v prvom polroku sa dodávky paliva do krajiny zvýšili o polovicu — na 24 miliónov ton.

„Pre ruských dodávateľov sa v tomto roku na exportných trhoch objavuje dobré cenové prostredie. Zvýšenie dopytu, najmä v Ázii, sa preto zmení na zvýšenie výnosov z exportu uhoľných baníkov,“ tvrdí Iľja Makarov, riaditeľ skupiny pre podnikové ratingy v spoločnosti ACRA.

Poznamenáva, že predtým boli obmedzenia dodávok uhlia na ázijské a najmä európske trhy spojené s klesajúcim dopytom v týchto regiónoch.

„Tento rok sa situácia zmenila. Myslím si, že vývozcovia budú môcť dodávky ešte zvýšiť. V posledných rokoch sa navyše zvýšila kapacita prekládky uhlia na vývoz,“ poznamenal expert.

Nebezpečenstvo súčasného nárastu cien pre vývozcov je, že čínske uhoľné elektrárne už hlásia nerentabilnú výrobu. Dokonca aj plyn sa stal výhodnejšou náhradou vykurovacím olejom. Čínske spoločnosti však v nasledujúcich desaťročiach nebudú schopné nahradiť výrobu uhlia a plynu „zelenou“ a jadrovou energiou. A podľa „Centra pre výskum energie a čistého vzduchu“ (CREA) je v Číne v súčasnosti vo výstavbe 43 nových uhoľných elektrární.

Zdroj EADaily






Loading…