Bezprávie v Odese – nacionalisti prinútili odstúpiť sudcov z prípadu 2.mája 2014

Bezprávie v Odese – nacionalisti prinútili odstúpiť sudcov z prípadu 2.mája 2014

Všetko, čo potrebujete vedieť o dodržiavaní ľudských práv, o demokracii, dodržiavaní zákonov a od reforme súdnictva na Ukrajine:

Bezprávie, ktoré zavládlo na Ukrajine po násilnom prevrate vo februári 2014, nemá v demokratickom svete obdoby. To, čo sa včera udialo v Odese, by bolo prísne potrestané nielen v Európe, ale vo väčšine krajín tretieho sveta. Ide navyše o Odesu, mesto, kde je gubernátorom a garantom demokracie americký chránenec Michail Saakašvili, o ktorého vydanie na trestné stíhanie žiada rodné Gruzínsko.

Len pred pár týždňami komisia Rady Európy zverejnila škandálnu správu o tom, že pri vyšetrovaní masakru v Odese 2.5.2014, pri ktorom boli zavraždení upálením desiatky ľudí, štátne orgány stoja otvorene na strane ukrajinských nacionalistických síl. Podľa tejto správy ultranacionalisti, ktorí boli usvedčení zo streľby a vrážd, sa pohybujú na slobode, a z druhej strany, na rodinných príslušníkov obetí a na svedkov je vyvíjaný veľký tlak – niektoré obete sú dokonca už poldruha roka vo väzbe. Až po zverejnení tejto správy bolo nakoniec piatim obvineným dovolené vyjsť z väzenia na kauciu (na kauciu sa im zložili Odesania za jeden deň). Všetci piati zadržiavaní sú predstavitelia tzv. Antimajdanu. (Podrobný rozbor správy si môžete prečítať tu: http://je-to-inak.livejournal.com/66788.html)

Hneď po ich prepustení prišli ultrapraví nacionalisti do budovy miestneho súdu. V budove zablokovali sudcov, ktorí vyšetrujú prípad Odesy 2. mája 2014, a prinútili ich podpísať vyhlásenie, že z prípadu odstupujú „z vlastného rozhodnutia“. Nikto z množstva policajtov, ktorí boli prítomní, sa im v tom nesnažil zabrániť. Znamená to, že ktokoľvek v kukle a maskáčoch môže na Ukrajine korigovať rozhodnutie súdu, s ktorým nie je spokojný. Dôležité je, aby sa prezentoval ako "patriot Ukrajiny".

„Hrdinovia“, ktorí pre istotu chodia so zahalenými tvárami, sa nezabúdajú pochváliť svojimi statočnými činmi na sociálnych sieťach. Z Facebooku jedného z nich:
https://www.facebook.com/ostap.bender.35574

Súdna reforma sa začala.
Malinovský súd. Prosím všetkých sudcov, rozlúčte sa.
Neodídeme odtiaľto, kým zradní sudcovia nenapíšu vyhlásenie o odstúpení.
Prosím o preposlanie.

Európa, ktorá tak veľmi podporovala „pokojných demonštantov“, ktorí upaľovali príslušníkov Berkutu na Majdane, v ich boji proti „krvavému režimu Janukoviča“, teraz bude žať, čo zasiala. Po Turecku môžeme zrušiť víza aj Ukrajine a títo mladí hrdinovia sa rozpŕchnu šíriť svoju predstavu o demokracii na Západ.

http://timer-odessa.net/news/sudi_po_delu_2_maya_napisali_zayavleniya_ob_otstavke_896.html
http://www.pravda.com.ua/rus/news/2015/11/30/7090752/