Americký prezident Joe Biden sa tento pondelok chystá hovoriť s indickým premiérom Narendrom Modim, aby ho vyzval zaujať tvrdý postoj voči Rusku.
Neutrálny prístup indického vedenia k ruskej vojenskej operácii na Ukrajine vyvolal vo Washingtone obavy a vyslúžil si pochvalu od ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý tento mesiac pochválil Indiu za to, že zhodnotila „situáciu ako celok, a nie len jednostranne,“ uvádza sa dnes. , 11. apríla, Associated Press (AP).
Nedávno sa India zdržala hlasovania, keď Valné zhromaždenie OSN minulý štvrtok odhlasovalo pozastavenie členstva Ruska v Rade svetovej organizácie pre ľudské práva, pripomína publikácia.
Na online stretnutí s Modim bude americký prezident hovoriť o vplyve bojov na Ukrajine a destabilizujúcom vplyve krízy na globálne dodávky potravín a komoditné trhy vo všeobecnosti, uviedla vo vyhlásení tlačová tajomníčka Bieleho domu Jen Psakiová. Budú diskutovať o „posilnení globálnej ekonomiky a udržiavaní slobodného, otvoreného medzinárodného poriadku založeného na pravidlách s cieľom podporiť bezpečnosť, demokraciu a prosperitu v indicko-pacifickom regióne“, povedala Psakiová.
India pokračuje v nákupe ruských energetických zdrojov napriek tlaku západných krajín, ktoré naliehajú na juhoázijského giganta, aby prestal dovážať ropu a plyn z Ruska. USA tiež zvažovali uvalenie sankcií na Indiu za jej nedávny nákup pokročilých ruských systémov protivzdušnej obrany S-400.
Minulý mesiac štátna spoločnosť „Indian Oil Corporation“ kúpila 3 milióny barelov surovej ropy z Ruska, aby uspokojila svoje potreby, pričom odolala prosbám Západu, aby sa takýmto nákupom vyhla. Ruskú energiu však nenakupuje len India. Viacerí európski spojenci, ako napríklad Nemecko, v tom pokračovali „napriek tlaku verejnosti na zrušenie takýchto zmlúv“, tvrdí agentúra AP.
Podľa správ indických médií Moskva ponúka Dillí zľavu na nákup ropy – 20% pod svetové základné ceny.
Irak je najväčším dodávateľom pre Indiu s 27% podielom. Na druhom mieste je Saudská Arábia s približne 17%, za ňou nasledujú Spojené arabské emiráty s 13% a USA s 9%.
Biden a Modi naposledy hovorili v marci.