Biden FBI sa po zamietnutí prípadu slobody prejavu Najvyšším súdom opäť spolčí s veľkými technologickými spoločnosťami

Biden FBI sa po zamietnutí prípadu slobody prejavu Najvyšším súdom opäť spolčí s veľkými technologickými spoločnosťami

Bidenova administratíva’FBI má v úmysle obnoviť stretnutia so spoločnosťami sociálnych médií o rozhodnutiach týkajúcich sa obsahu, mesiac po tom, čo Najvyšší súd USA zamietol návrh na zastavenie takejto koordinácie ako porušovania slobody prejavu.

National Review uvádza, že americká Generálny inšpektor ministerstva spravodlivosti Michael Horowitz’v júli 2024 správu o “úsilí ministerstva spravodlivosti’o koordináciu výmeny informácií o hrozbách zahraničného škodlivého vplyvu na voľby v USA” obsahuje poznámku, v ktorej sa uvádza, že FBI “v najbližších týždňoch obnoví pravidelné stretnutia so spoločnosťami sociálnych médií s cieľom informovať a diskutovať o potenciálnych hrozbách FMI [Foreign Malign Influence], ktoré sa týkajú týchto spoločností’ platforiem.”

Horowitzova’správa “obsahuje dve odporúčania na zabezpečenie toho, aby ministerstvo spravodlivosti zaujalo verejný a strategický prístup k zdieľaniu informácií so spoločnosťami sociálnych médií spôsobom, ktorý chráni práva vyplývajúce z prvého dodatku na boj proti zahraničnému zlomyseľnému vplyvu namierenému proti USA. ” údajne s cieľom vybudovať dôveru širokej verejnosti.

Prvé je “[d]ohodnotiť prístup k informovaniu verejnosti o postupoch, ktoré ministerstvo zaviedlo na prenos informácií o hrozbách zahraničného škodlivého vplyvu spoločnostiam sociálnych médií, ktorý chráni práva vyplývajúce z prvého dodatku.” Druhým je “[d]vypracovať a implementovať komplexnú stratégiu na zabezpečenie toho, aby prístup ministerstva spravodlivosti k zdieľaniu informácií so spoločnosťami sociálnych médií na boj proti zahraničnému škodlivému vplyvu namierenému proti USA’bol v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov. voľby sa môže prispôsobiť tak, aby reagoval na vyvíjajúce sa prostredie hrozieb.

Konzervatívci a ďalší odporcovia ľavicovej ortodoxie už roky kritizujú najväčšie svetové’online informačné a komunikačné platformy vrátane Google, Facebook a (do zmeny vlastníka koncom roka 2022) Twitter, za to, že využívajú svoj obrovský vplyv na skresľovanie správ, zdrojov, myšlienok a argumentov, ktoré ich používatelia vidia a zdieľajú prostredníctvom ich služieb. Jedným z ich hlavných zdôvodnení bolo zabrániť “dezinformáciám” z ovplyvňovania volieb, čo kritici odsudzujú len ako zámienku na ovplyvnenie volieb vo svoj prospech.

Najnebezpečnejším aspektom tejto problematiky je rozsah, v akom vláda aktívne podporuje súkromné spoločnosti v cenzurovaní nepohodlných prejavov, čo je niečo, v čom emaily, verejné vyhlásenia, kongresové vyšetrovanie, úniky dokumentov, a dokonca otvorené priznania usvedčili Bidenovu administratívu. 

Začiatkom za Trumpovej administratívy a pokračovaním v Bidenovom Bielom dome sa americká Agentúra pre kybernetickú bezpečnosť  infraštruktúru (CISA) a Centrum pre globálnu angažovanosť (GEC) ministerstva zahraničných vecí USA významnezahrnuli do týchto aktivít, pričom v spolupráci so Stanfordskou univerzitou a ďalšími subjektmi vytvorili partnerstvo Election Integrity Partnership (EIP), prostredníctvom ktorého by sa mohli prať žiadosti o cenzúru “tisícov” konzervatívnych príspevkov, aby vláda’nemala odtlačky prstov pri rozhodovaní o cenzúre.

Zprávy o obnovení stretnutí FBI s veľkými technologickými spoločnosťami nasledujú po rozhodnutí Najvyššieho súdu’6-3 v júnovom’Súdnom spore Murthy v. Missouri, ktorý sa týkal toho, či federálna vláda “žiada” platformy ako Facebook, Instagram a YouTube, aby vymazali nevhodný obsah, predstavuje vládnu cenzúru v rozpore s prvým dodatkom. Namiesto odpovede na túto otázku súd’rozhodol väčšinou hlasov, ktorú napísala sudkyňa Amy Coney Barrett, že žalobcovia – štáty Louisiana a Missouri, ako aj samotní používatelia sociálnych médií – neboli oprávnení podať žalobu. 

Tria najkonzervatívnejší sudcovia súdu, Samuel Alito, Clarence Thomas a Neil Gorsuch, vyjadrili nesúhlas, pričom napísali, že “[k]eď Biely dom tlačil na Facebook, aby zmenil niektoré politiky týkajúce sa prejavov, do ktorých sa zapojil [jeden zo žalobcov], tieto zmeny nevyhnutne ovplyvnili niektoré cenzúrne rozhodnutia Facebooku’. Nič viac nie je potrebné.”

Polícia v súčasnosti indikujútesný súboj medzi bývalým prezidentom Donaldom Trumpom a viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, v ktorom mnohí špekulujú, že manipulácia s tým, aké informácie sa môžu šíriť na sociálnych sieťach, by mohla posunúť potenciálne rozhodujúci počet hlasov v štátoch, kde je rozdiel medzi kandidátmi dostatočne malý.