Biden nedokáže pomôcť Európe vzdať sa ruského plynu

Biden nedokáže pomôcť Európe vzdať sa ruského plynu

Jednou z ústredných tém rokovaní amerického prezidenta Joea Bidena v Bruseli a vo Varšave bude odmietnutie ruských energetických nosičov európskymi krajinami v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

Informovali o tom 21. marca noviny „Politico“ s odvolaním sa na svoje zdroje.

Podľa nich bude amerického lídra na ceste sprevádzať hlavný poradca amerického ministerstva zahraničných vecí pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein, ktorý sa týchto rokovaní zúčastní. V článku sa však uvádza, že „Biden nebude schopný pomôcť Európe zbaviť sa ruského plynu“.

Americký líder, vysvetľujú noviny, „čelí veľkým obmedzeniam v rámci toho, čo môže tento týždeň sľúbiť počas svojej návštevy kontinentu“. Faktom je, že americké spoločnosti už posielajú skvapalnený zemný plyn (LNG) do zahraničia „tak rýchlo, ako môžu“, pričom „v najbližších dvoch rokoch bude len málo nových kapacít“.

Okrem toho, zdôrazňuje „Politico“, Biden „nemôže riadiť aktivity“ súkromných ropných a plynárenských spoločností, ktoré spravidla „predávajú svoje produkty kdekoľvek na svete, kde za to môžu dostať najvyššiu cenu“. To znamená, že Spojené štáty „možno nebudú môcť urobiť veľa pre okamžité vyriešenie energetickej krízy v európskych štítoch, ktoré sa tento rok snažia znížiť dovoz zemného plynu z Ruska o dve tretiny“.

Publikácia sa domnieva, že Biden by si mal dávať pozor na sľuby, ktoré jeho administratíva nemôže splniť. Odborníci, ktorých denník oslovil, neveria, že Spojené štáty sa chystajú kompenzovať všetok ruský plyn vývozom svojho LNG. Podľa analytikov je plán EÚ znížiť ruský dovoz o 102 miliárd kubických metrov, teda o dve tretiny nákupov z Ruskej federácie, nereálny, ale únia „môže nájsť nové zdroje na 50-60 % tohto cieľa“, pričom však takýto krok podľa nich povedie k napätiu na globálnom trhu s LNG.

Odborníci sa domnievajú, že silný dopyt po plyne v Európe by mohol pomôcť financovať výstavbu nových zariadení na príjem LNG, čo však po všetkých schváleniach potrvá minimálne jeden až dva roky. Hlavnou výzvou, tvrdí „Politico“, je dodávka dostatočného množstva plynu na obnovu skladovacej kapacity pred budúcou zimnou vykurovacou sezónou, čo „predstavuje hrozbu bolestivého zvýšenia cien a potenciálneho nedostatku, ak EÚ dodrží svoj plán na postupné vyradenie väčšiny ruskej energie“. Podľa zdrojov publikácie „zástupcovia EÚ tlačili na Bidenovu administratívu, aby zvýšila produkciu a export“ amerického LNG, ale vláda USA tvrdí, že nemôže okamžite urobiť nič, „pretože nekontroluje sektor ropy a zemného plynu“.

Publikácia zdôrazňuje, že k odmietnutiu ruských energetických nosičov dochádza v čase, keď sú zásoby zemného plynu európskych krajín už „extrémne nízke“, čo značne komplikuje situáciu v prípade prudkého nárastu dopytu.






Loading…