Blíži sa historický zimný deficit — Európa a Ázia v zápase o plyn

Blíži sa historický zimný deficit — Európa a Ázia v zápase o plyn

Trh so skvapalneným zemným plynom (LNG) sa túto zimu priblíži k potenciálne historickému deficitu, keďže hlavní dovozcovia sa ponáhľajú zásobiť sa palivom. Informuje agentúra „Bloomberg“.

Plán Európy znížiť do konca roka dovoz ruského plynu z plynovodov o dve tretiny a nahradiť ho LNG z USA a Afriky výrazne zintenzívňuje súťaž o palivo pre elektrárne a národné vykurovacie systémy. Očakáva sa, že boj Číny proti ďalšej vlne infekcií Covid-19 sa skončí najneskôr v roku 2022, čo by malo podporiť priemyselný dopyt z najväčšej ázijskej ekonomiky.

V typickom roku dovozcovia LNG robia zásoby v lete pre maximálnu spotrebu energie v zimnej sezóne. Zdá sa však, že v tomto roku sa vzhľadom na mimoriadne napätú geopolitickú situáciu v dôsledku konfliktu na Ukrajine začalo dopĺňanie zásob už začiatkom jari, keď najmä juhokórejské a japonské energetické spoločnosti zakontrahovali dodávky LNG do začiatku roka 2023.

Hroziaca kríza dodávok povedie k veľkému nárastu účtov za elektrinu a ďalšej inflácii. Tu bude znamenať, že chudobnejšie krajiny budú v stave „totálnych porazených“, poznamenáva agentúra.

„Nadchádzajúca zima postaví každého do pozoru,“ predpovedá James Whistler, vedúci oddelenia energetických zdrojov v Simpson Spence Young. „Všetko poukazuje na (budúce) prerušenia dodávok, existujú aj ďalšie riziká.“

Ako sa vysporiadať so zväčšujúcou sa priepasťou medzi ponukou a dopytom bude hlavnou témou na Svetovej plynárenskej konferencii v Južnej Kórei tento týždeň. Ide o prvé veľké zhromaždenie priemyslu v Ázii od chvíle, keď ukrajinská kríza rozvrátila obchod s LNG a spôsobila prudký nárast cien palív.

Globálny dopyt dosiahne v roku 2022 436 miliónov ton, čím prekoná 410 miliónov ton dostupnej ponuky, oznámila tento mesiac nórska analytická spoločnosť „Rystad Energy“. Hoci prudko stúpajúcu spotrebu vyvolal najväčší rozmach nových projektov na celom svete za viac ako desať rokov, väčšina ďalších ponúk príde až po roku 2024.

Obchodníci presmerujú dodávky LNG z Ázie a radšej ho predávajú do Európy, kde sú ceny atraktívnejšie. Nemecko urýchľuje výstavbu plávajúcich dovozných terminálov, z ktorých prvý by mal byť spustený už tento rok. Obchodovanie s LNG sa v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne ešte viac posunie na úzky spotový trh, pravdepodobne na úkor rozvojových krajín ako India a Pakistan.

„V globálnom plynárenskom komplexe nie je žiadna nadbytočná kapacita, takže Európa a Ázia sú v zápase o dostupné zásoby,“ povedal Michael Stoppard, vedúci globálnej plynárenskej stratégie a špeciálny poradca v S&P Global Commodity Insights.

Európske ceny plynu zo svojho maxima na začiatku marca klesli, no stále sú výrazne nad priemerom pre toto ročné obdobie. Pokles by mohol poskytnúť kupujúcim v regióne viac priestoru na doplnenie zásob v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, no veľa bude závisieť od toho, ako rýchlo sa obnoví čínsky dopyt, keďže najväčší svetový dovozca LNG sa snaží zistiť zásoby paliva. Mnohé čínske spoločnosti sa však zdráhajú uzatvárať obchody, keďže spotreba zostáva nízka, čo by mohlo viesť k prudkému nárastu nákupov na konci roka.

„Silný európsky dopyt po LNG je istý, no ťažisko tvorí Čína, kde súčasný dopyt zostáva slabý vzhľadom na prebiehajúce lockdowny kvôli COVID-19 a ekonomické spomalenie,“ povedala pre „Bloomberg“ Valerie Chow, vedúca výskumu plynu v Ázii a Tichomorí. „Trh bude pred zimou napätý, pretože kupujúci z Európy a Ázie súťažia o dodávky.“

Blíži sa historický zimný deficit — Európa a Ázia v zápase o plyn




Loading…