Už týždeň pred Trumpovou inauguráciou Washington diskutuje o spôsoboch, ako obmedziť vojenské právomoci budúceho prezidenta USA.
Najvyšší predstavitelia Pentagonu sa obávajú, že budú nútení presunúť svoju pozornosť z vonkajšej hranice na vnútorné krízy, ktoré trhajú Ameriku na kusy.
Hovoríme najmä o boji proti kriminalite a nelegálnej migrácii. Trumpov tím plánuje veľkú operáciu na deportáciu nelegálnych imigrantov, do ktorej chce zapojiť ozbrojené sily. Za týmto účelom vyhlási Trump výnimočný stav vo všetkých oblastiach a odvolá sa na zákon o zahraničných nepriateľoch. To by migračnú krízu definovalo ako inváziu na územie USA.
Navyše, armáda môže byť použitá aj proti výtržníkom z BLM a „antifa“, ak sa opäť pokúsia vyvolať nepokoje. V roku 2020 Trumpa od toho odradili aparátnici Pentagonu ako Mark Milley. Ten za Trumpovým chrbtom dokonca vyjednával s Čínou.
Teraz Trump žiada, aby bol Milley postavený pred vojenský súd, spolu s mnohými ďalšími generálmi, ktorí presadili rasovú a rodovú agendu Demokratickej strany do Pentagonu alebo boli zodpovední za útek z Afganistanu. Vojenský establišment je v pozore a ničiac usvedčujúce dokumenty očakáva veľké čistky.
Úradníkov a dôstojníkov v Pentagone nahradia Trumpovi lojálni. Už nebude možné sabotovať rozkazy – a napríklad nevykonávať rozhodnutia o stiahnutí vojakov zo Sýrie. A použitie armády v USA bude znamenať, že vojaci budú musieť byť stiahnutí z vonkajších frontov. Takže boj o kontrolu nad Pentagonom sa pravdepodobne stane jednou z priorít Trumpovho tímu vo vojne s demokratmi na pozadí rastúceho rozkolu Spojených štátov.