Bol arcibiskup Viganò umlčaný Vatikánom za odhalenie korupcie v Cirkvi?

Bol arcibiskup Viganò umlčaný Vatikánom za odhalenie korupcie v Cirkvi?

Exkomunikácia arcibiskupa Carla Mariu Vigana&rquo; za to, že “odmietol uznať a podriadiť sa najvyššiemu pápežovi”, nám dáva príležitosť znovu sa zaoberať Viganovým&rquo; tvrdením, že pápež nie je platný.

Medzi mnohými dôvodmi, ktoré Vigan&rquo; ponúka, aby to tvrdil, je možnosť, že voľba Jorgeho Maria Bergoglia bola zmanipulovaná, a teda neplatná. Tvrdí, že toto zmanipulovanie bolo do veľkej miery dielom Sanktgalskej mafie, skupiny liberálnych biskupov, ktorí sa pravidelne stretávali vo švajčiarskom Sankt Gallene údajne s cieľom nájsť kandidáta na pápeža, ktorý by viac zodpovedal ich humanistickej agende.

Čítajte: Pápež František povedal na pro-LGBT konferencii: ‘Budem duchovne s vami všetkými’

Keďže väčšina pôvodnej Sankt Gallenskej mafie je už mŕtva a keďže voľba pápeža prebieha tajne, nebolo by’ľahké potvrdiť obvinenie Viganaò’z manipulácie volieb. Navyše sa zdá, že len málokto, ak vôbec niekto, je ochotný túto záležitosť vyšetriť.

Väčšinou medzi katolíckymi komentátormi prevláda názor, že Duch Svätý prehovoril, a tak je záležitosť uzavretá.

No, je pravda, že Cirkev učí, že pápež je chránený Duchom Svätým pred učením o omyloch. Ale učí Cirkev aj to, že Duch Svätý bráni kardinálskemu kolégiu zvoliť nesprávneho človeka? Ako upozorňuje teológ Jared Staudt Duch Svätý nevyberá pápeža kardináli si vyberajú pápeža, pričom sa modlia o vedenie Ducha Svätého.”

Kardináli si vyberajú pápeža

Na podporu tohto názoru Staudt uvádza odpoveď Benedikta XVI’na otázku, ktorú mu položil anketár bavorskej televízie v roku 1997 (keď bol ešte kardinálom). Na otázku, či je Duch Svätý zodpovedný za voľbu pápeža, odpovedal:

Nepovedal by som to v tom zmysle, že Duch Svätý vyberá pápeža… povedal by som, že Duch Svätý nepreberá presne kontrolu nad touto záležitosťou, ale skôr ako dobrý vychovávateľ, akoby nám nechával veľa priestoru, veľa slobody bez toho, aby nás úplne opustil. Úlohu Ducha’treba teda chápať oveľa pružnejšie, nie tak, že diktuje kandidáta, za ktorého treba hlasovať… Existuje príliš veľa protikladných prípadov pápežov, ktorých by Duch Svätý zjavne nevybral.

V skratke, Duch Svätý neprepína slobodnú vôľu kardinálov. Ponecháva im slobodu robiť chyby a ponecháva im slobodu hrešiť.

Hriech zasa môže kardinála otvoriť škandálu a dokonca vydieraniu. Viganò skutočne naznačuje, že strach z vydierania môže byť hlavným faktorom, ktorý kardinála ovplyvní, aby hlasoval za kandidáta, o ktorom vie málo alebo o ktorom sa obáva najhoršieho. Homosexuálna subkultúra medzi duchovnými v Ríme zaručuje, že mnohí kardináli sú otvorení vydieraniu. Okrem toho sú zraniteľní aj tí, ktorí sa reformovali. Kňaz sa môže vyznať zo svojich hriechov a znovu sa zaviazať k sľubom čistoty, ale hrozba vydierania stále zostáva. To isté platí aj pre mladícke nerozvážnosti (či už homosexuálne alebo heterosexuálne), ktorých sa dopustili ako seminaristi. Komunitný charakter seminárov takmer zaručuje, že takéto nerozvážnosti sa vždy môžu v budúcnosti vynoriť.

Faktor zastrašovania

Koncilov voličov možno tiež zastrašiť, aby hlasovali “správne”, aby proti nim neboli vznesené falošné obvinenia zo škandálu. Napríklad pokus spojiť kardinála Angela Scolu s veľkým politickým a finančným škandálom počas volebného konkláve v roku 2013 bol zrejme hlavným faktorom, ktorý hodil hlas kardinálovi Bergogliovi. Až do vznesenia škandalóznych obvinení bol Scola (ktorý bol Benediktovým favorizovaným kandidátom) pápežským favoritom.

Zlovestnejší príklad falošných obvinení poskytuje prípad austrálskeho kardinála Georgea Pella. Na základe veľmi skromných dôkazov o tom, že obťažoval dvoch dospievajúcich chlapcov zo zboru, strávil Pell 404 dní vo väzení.

Čítajte: Kardinál Burke udrel olympijský ceremoniál ako ‘neuveriteľný prejav temnoty a hriechu’

V súčasnosti sa všeobecne predpokladá, že vykonštruovanému prípadu proti Pellovi napomohli osoby vo Vatikáne, ktoré sa obávali výsledkov Pellovho’vyšetrovania notoricky skorumpovaných vatikánskych financií. V každom prípade austrálsky odvolací súd v roku 2020 Pella jednomyseľne zbavil obvinení zo zneužívania a vo veku 78 rokov ho prepustili z väzenia.

Ak nič iné, Pellov’prípad ilustruje, že strach z falošného obvinenia zo zneužívania je úplne oprávnený. To však&nbspnie je všetko. Teraz sa zdá, že Pell mohol byť zavraždený.

Podozrivá smrť

Po svojom oslobodzujúcom rozsudku sa Pell vrátil do Ríma. Dňa 9. januára 2023 zomrel v nemocnici na zástavu srdca po rutinnej operácii bedrového kĺbu. Aspoň taká bola vtedajšia verzia.

Nedávno však Libero Milone, bývalý generálny audítor Vatikánu, ktorý s Pellom úzko spolupracoval, vyjadril obavy z okolností Pellovej smrti.

Podozrivými okolnosťami je’údajne to, že Pell bol po operácii sám v izbe, že vypadla elektrina a že keď sa opäť zapla, našli ho mŕtveho. Pell’mal navyše zlomený nos, čo viedlo niektorých k domnienke, že ho vrahovia udusili vankúšom. Okrem toho podľa jednej správy “dvaja najbližší dôverníci kardinála Pella’v Cirkvi ho vyzývali, aby nepodstupoval operáciu v Ríme a namiesto toho sa vrátil domov do Austrálie na zákrok kvôli obavám o jeho bezpečnosť a blaho.”

Bol Pell zavraždený, aby mu zabránili prezradiť, čo vie o finančných zločinoch vo Vatikáne? V tejto chvíli sú to len špekulácie. A mnohí katolíci by boli radi, keby tieto špekulácie zmizli. Mnohým sa ťažko verí v existenciu homosexuálnej “mafie” v Cirkvi alebo v možnosť zmanipulovaných pápežských volieb, vydierania, falošných obvinení a sprenevery, nehovoriac o vražde. Okrem toho sa mnohí môžu obávať, že takéto obvinenia vážne poškodzujú dôveryhodnosť Cirkvi”

rozvážne rozhodnutie

V súčasnosti, keď bol arcibiskup Vigan exkomunikovaný, sa na neho zniesla tvrdá kritika z niektorých katolíckych kruhov, že zašiel priďaleko. Odmietli ho ako “nezvládnutého” konšpiračného teoretika, ktorý dostal, čo si zaslúžil.

Vyzerá to však tak, že Viganò mal vo veľkej miere pravdu o tom, čo sa deje v Cirkvi a vo svete. Mal pravdu v prípade McCarrickovho krytia a v rozsahu finančnej i morálnej korupcie v Cirkvi. A mal pravdu aj v tom, aké nebezpečenstvo hrozí, ak sa bude hovoriť proti “hlbokému štátu” a “hlbokej Cirkvi.”

PREHLIADNITE SI: Duch II. vatikánskeho koncilu’ narúša vieru v reálnu prítomnosť: Po zverejnení svojho listu o tom, ako Cirkev’kryje McCarrickovu aféru, sa začal skrývať. Navyše, keď bol v júni predvolaný do Ríma, aby čelil obvineniam zo schizmy, odmietol sa dostaviť. To by sa dalo interpretovať ako prípad nezvládnutej paranoje. Alebo by sa to dalo uznať ako realistické zhodnotenie toho, čo sa stane tým, ktorí odhalia korupciu na vysokých miestach.

Vzhľadom na možný atentát na kardinála Pella a vo svetle nedávneho pokusu o atentát na bývalého prezidenta Donalda Trumpa sa zdá byť rozhodnutie Viganaò’ne prezradiť miesto svojho pobytu rozumné.

S dôkazmi prichádza aj dôveryhodnosť

Priznané, jeho obvinenia z rockovej lode sa nezdajú byť vždy rozumné. Niektoré konšpiračné teórie, ku ktorým sa hlási, sa skutočne zdajú prehnané.

Na druhej strane, niektoré z nich dávajú veľký zmysel. Dôkazy o existencii “Deep State” sa zdajú byť každým dňom silnejšie. V súčasnosti sa zdá, že dôkazné bremeno padá na tých, ktorí popierajú existenciu mocného byrokratického tieňového štátu. Podobne aj tvrdenie Vigana&lddgrav;’o tom, že František je antipápež, sa môže niekomu zdať extrémne, ale niečo také ako antipápež existuje a Cirkev už niekoľkokrát musela rozhodnúť, ktorý z dvoch uchádzačov o Petrov stolec je platný pápež a ktorý je predstierač.

Ano, niektoré z Viganò’ových konšpiračných teórií sa zdajú hraničiť s územím Alexa Jonesa, ale niektoré z nich získali na dôveryhodnosti, keď sa objavilo viac dôkazov.

To isté platí aj o mnohých konšpiračných teóriách z poslednej doby, ktoré pozná väčšina Američanov. Čas ukázal, že niektoré údajné konšpirácie boli skutočnými konšpiráciami. Napríklad hoax o Trumpovom a ruskom spolčení bol práve tým – hoaxom, ktorý vyrobila Clintonovej kampaň s určitou pomocou agentov FBI. Podľa The Hill, “demokrati spojení s kampaňou Clintonovej zaplatili cudzincovi, aby pred prezidentskými voľbami v roku 2016 šíril o Trumpovi oplzlé lži (Steele Dossier), a potom tieto tvrdenia presadili v lapsusových médiách.”

Ďalší veľký hoax sa týkal neslávne známeho laptopu Huntera Bidena’. Spočiatku sa tvrdilo, že obsah laptopu je “ruská dezinformácia.”Navyše Joe Biden tvrdil, že dostal list od 50 bývalých spravodajských pracovníkov, ktorí potvrdili, že obsah laptopu je “ruská nastrčená látka.”

Dalšie dôkazy však preukázali, že laptop je pravý predmet a že jeho obsah je výtvorom Huntera Bidena. Nikto (snáď okrem Joea Bidena) stále neverí, že s tým majú niečo spoločné Rusi. Existencia laptopu už nie je konšpiračnou teóriou, je to’fakt.

Zmanipulované pápežské voľby?“

Aj keď sa čoraz viac konšpiračných teórií ukazuje ako pravdivých, mali by sme byť opatrní pri odmietaní Viganových&š’tvrdení o“Deep State” a“Deep Church” ako nepodložených. Bola to práve moc Deep State (upusťme od úvodzoviek), ktorá tak dlho potláčala pravdu o hoaxe o Trumpovej a ruskej tajnej dohode a o notebooku Hunter Biden.

Nemusíme prijať všetky Viganove&lddograve;’domnienky, ale niektoré z nich by sme mali brať vážnejšie – najmä jeho tvrdenie o zmanipulovaných voľbách pápeža. Jedným z dobrých dôvodov, prečo ho brať vážne, je rastúce presvedčenie, že posledné prezidentské voľby v Amerike’boli zmanipulované.

Pred niekoľkými rokmi mohol akýkoľvek náznak, že voľby boli ukradnuté, priviesť človeka do horúcej vody. Demokrati chceli, aby bolo spochybňovanie výsledkov hlasovania trestným činom, a niektorí zamestnávatelia naznačovali, že popieračom volieb by bolo lepšie nechať si svoje názory pre seba

Podľa prieskumov verejnej mienky, dve tretiny republikánskych voličov a takmer traja z desiatich Američanov veria, že voľby boli ukradnuté prostredníctvom podvodných poštových hlasovacích lístkov, zmanipulovaných hlasovacích strojov, falošného sčítania hlasov a ďalších opatrení.

Čítajte: Katolícki biskupi vo Svätej zemi podporujú ekumenické vyhlásenie odsudzujúce otvárací ceremoniál olympijských hier

Naopak, medzi katolíkmi sa objavilo len veľmi málo náznakov, že pápežské voľby, ktoré vyniesli Bergoglia k moci, boli zmanipulované. Čiastočne je to pravdepodobne spôsobené falošným vnímaním mnohých katolíkov, že pápežské voľby, podobne ako pápežské učenie, sú neomylné.

Skrátka, je’pravdepodobné, že mnohí katolíci majú pocit, že spochybňovaním rozhodnutia kardinálskeho kolégia spochybňujú voľbu Ducha Svätého. Okrem toho si väčšina katolíkov váži úrad kardinála a nie je ochotná si myslieť, že kardinál urobí niečo iné, než že bude hlasovať podľa svojho svedomia. Len málo katolíkov si je vedomých nátlakov, intríg, strachu z vydierania a iných faktorov, ktoré môžu skutočne zabrániť kardinálovi hlasovať podľa svojho svedomia.

Napokon, okrem týchto úvah sa katolíci prikláňajú k názoru, že prísne protokoly, ktoré sprevádzajú proces hlasovania, zaručujú, že falšovanie hlasovania je takmer nemožné.

Umlčanie odvážneho hlasu

Je samozrejme ironické, že mnohí z tých katolíkov, ktorí veria, že pápežské voľby boli čestné a nadštandardné, patria pravdepodobne medzi dve tretiny republikánskych voličov, ktorí sú presvedčení, že prezidentské voľby boli ukradnuté.

Jednou z ďalších irónií je, že ukradnutie pápežských volieb by vzhľadom na relatívne malý počet voličov bolo oveľa menej komplikovanou záležitosťou ako ukradnutie celoštátnych volieb, ktoré zahŕňajú 50 štátov, milióny voličov a tisíce volebných miestností. Je naozaj nepredstaviteľné, že by sa dali ukradnúť pápežské voľby? Vieme, že niektorí kardináli boli dosť nespokojní s Benediktovým pontifikátom a v roku 2005 sa pokúsili zablokovať jeho zvolenie. Existovala predsa “Sankt Gallenská mafia” (názov, ktorý si sami dali) a z rôznych zdrojov (napríklad zo životopisov kardinála Godfrieda Danneelsa) vieme, že usilovne pracovali na tom, aby Bergoglio zasadol na Petrov stolec.

Vyvolávanie pochybností o Bergogliovej”voľbe sa však zdá byť riskantným podnikaním. A ak bude pokus o umlčanie Viganaò úspešný, katolíci stratia jeden z mála hlasov, ktoré sú dostatočne odvážne na to, aby spochybnili mentalitu don’t-asquestions, ktorá teraz prevláda v Ríme.

Prevzaté so súhlasom Turning Point Project.