Boxerská asociácia ponúka vyplatenie zlatej medaily olympioničke, ktorá bojovala s údajným mužom

Boxerská asociácia ponúka vyplatenie zlatej medaily olympioničke, ktorá bojovala s údajným mužom

Profesionálna boxerská asociácia chce talianskej boxerke Angele Cariniovej priznať finančnú odmenu 50 000 dolárov, ktorú by dostala, keby získala zlatú medailu na tohtoročných olympijských hrách v Paríži.

Dvadsaťpäťročná Cariniová odstúpila zo zápasu prípravného kola proti alžírskej súperke Imane Khelifovej len 46 sekúnd po tom, čo dostala silný úder do hlavy. Khelifa mnohí považujú za muža.

Mnohí politickí aktivisti vrátane plavkyne Riley Gainesovej a prezidentského kandidáta GOP Donalda Trumpa sa vyjadrili k tejto kontroverzii, pričom Trump na sociálnej sieti Truth vyhlásil, že v prípade znovuzvolenia bude “držať mužov mimo ženských’športov”.

V tlačovej správe z 2. augusta prezident kontroverznej Medzinárodnej boxerskej asociácie (IBA) Umar Kremliv uviedol, že sa snaží Carinimu poskytnúť peniaze.

“Nemohol“som sa pozerať na jej slzy,” Kremliv povedal. “Nie som ľahostajný k takýmto situáciám a môžem uistiť, že každého boxera ochránime. Nechápem, prečo zabíjajú ženy’v boxe. V ringu by mali v záujme bezpečnosti súťažiť len spôsobilé športovkyne.”

Súčasné olympijské odmeny pre víťazku zlatej medaily na ženskom turnaji sú 50 000 dolárov pre športovkyňu, 25 000 dolárov pre krajinu športovkyne’a 25 000 dolárov pre jej trénera. Za striebro dostane športovkyňa 25 000 dolárov a zvyšok sa rozdelí medzi jej krajinu a trénera. Bronzoví medailisti dostanú 12 500 dolárov, pričom 12 500 dolárov dostane rovným dielom ich krajina a tréner.

Podľa agentúry Associated Press Talianska boxerská federácia už vyhlásila, že peniaze IBA’neprijme. Cariniová ani jej tréner sa verejne nevyjadrili, či ich prijmú alebo nie.

Západné médiá uvádzajú, že IBA finančne podporuje ruská plynárenská spoločnosť Gazprom. Podľa všetkého asociáciu, ktorú vlani zakázal Medzinárodný olympijský výbor, v posledných rokoch opustilo viac ako desať boxerských federácií. Tieto organizácie teraz vytvorili odštiepeneckú skupinu s názvom World Boxing.

Kým na adresu IBA sa objavili obvinenia z korupcie, zlého riadenia a zmanipulovaných zápasov, zdá sa, že aspoň niektoré z týchto obvinení sú pravdepodobne vznesené kvôli politickému napätiu z ukrajinsko-ruského konfliktu, ktoré sa prenáša do sveta športu.

Minulý rok IBA diskvalifikovala Khelifa z majstrovstiev sveta v boxe žien v Dillí. Podrobnosti tohto rozhodnutia neboli zverejnené. IBA len uviedla, že svoje rozhodnutie neurobila na základe hladiny testosterónu, ale na základe iného testu, ktorý podľa nej odhalil, že Khelifová mala výraznú “konkurenčnú výhodu oproti iným pretekárkam.”

Posledný štvrtok šéf IBA Chris Roberts povedal športovému redaktorovi BBC Danovi Roanovi, že v jeho teste sa našli chromozómy XY.

Toto isté rozhodnutie bolo vynesené aj nad taiwanskou boxerkou Lin Yu-ting, ktorá je tiež súťaží na tohtoročných olympijských hrách a je na najlepšej ceste stretnúť sa s Khelifovou vo finále žien, keďže Khelifová bola práve vyhlásený “víťazom jednomyseľným rozhodnutím” v zápase proti Maďarke’Anne Luce Hamoriovej. Khelifová má teraz istotu, že si z Paríža privezie minimálne bronzovú medailu. Podobne ako Khelifová, ani Yu-ting sa neodvolala proti zákazu IBA’ktorý bol podľa Robertsa spôsobený “prítomnosťou vlákien” chromozómov XY.

Jednou zo žien, ktoré na tohtoročných hrách prehrali s Jü-tingom’bola Sitora Turdibeková z Uzbekistanu. IBA uviedla, že ju bude finančne podporovať aj spolu s “všetkými olympijskými víťazmi a medailistami z Paríža 2024”, aby ukázala svoj “záväzok poskytovať najlepšiu podporu svojim športovcom na základe ich tvrdej práce a oddanosti boxu.”

Khelifová sa predtým zúčastnila na mnohých ženských’boxerských šampionátoch. Podľa britskej boxerky Amy Broadhurstovej, ktorá Khelifa porazila v roku 2022, Alžírčana porazili “ženy”deväťkrát.

Khelifovi fanúšikovia, z ktorých niektorí údajne zverejnili fotografie Khalifa ako malého dievčatka, uvádzajú, že boxer je skutočne žena. Khelif’ov otec podobne uviedol, že Khelif sa narodil ako žena.

Transgenderizmus, rovnako ako otvorená homosexualita, nie je v Alžírsku tolerovaný. Alžírske spravodajské zábery Khelifa ukazujú androgýnne vyzerajúceho bojovníka v športovom oblečení a v tričkách a nohaviciach. Khelif sa tiež pohybuje mužským spôsobom. Alžírske médiá tvrdili, že Khelif trpí chorobou nazývanou hyperandrogenizmus, ktorá sa vyznačuje vysokou hladinou testosterónu.

Carini sa odvtedy ospravedlnila za “kontroverziu”, ktorú vyvolala. Povedala, že by Khelifa, ktorého označila za ženu, objala. “Ospravedlňujem sa aj za svojho súpera. Ak MOV povedal, že môže bojovať, rešpektujem toto rozhodnutie.”