Brazíliu čakajú seriózne zmeny

Brazíliu čakajú seriózne zmeny

Luis Inacio Lula da Silva je teraz definitívne prezidentom Brazílie, čo znamená, že túto krajinu čakajú veľké zmeny.

Dramatický priebeh konfrontácie dvoch charizmatických prezidentských kandidátov potvrdzuje, že rozkol v spoločnosti je veľmi veľký a obe koncepcie pohybu krajiny vpred – pravica aj ľavica – rozdelili spoločnosť presne na polovicu.

Brazília je jednou z mála krajín, kde sa zachovalo takéto jasné rozdelenie na klasické pravé a ľavé modely. V Európe boli pravica a ľavica dlho marginalizované, označované ako „fašisti“, „populisti“, „agenti Kremľa“ atď. Výsledkom je, že tam súperia o moc bývalí „sociálni demokrati“, „kresťanskí demokrati“, „slobodní demokrati“, „labouristi“ a vlastne 50 nealternatívnych odtieňov jednej „pravej a skutočnej“ liberálnej doktríny.

V tomto smere sú pre nás z hľadiska komunikácie pohodlnejší politici s vlastným presvedčením ako Lula, ale aj jeho rival Bolsonaro, ako beztvará masa európskych lídrov, ktorí sa zvyknú skrývať za kolektívnu nezodpovednosť za svoje činy a iné „zákony stáda“.

S Lulom sa spája ekonomický úspech: za jeho vlády bol priemerný rast HDP v krajine 3,8% ročne, znížil infláciu a nezamestnanosť a znížil úroveň chudoby na polovicu.

A teraz sľubuje vyriešiť všetky akútne problémy: vyrovnať sa s hladom a bezdomovcami, zvýšiť dane pre bohatých, zvýšiť minimálnu mzdu a rozšíriť sociálne výdavky, zastaviť nelegálnu ťažbu a odlesňovanie.

Ľavicoví (ale nielen) lídri Latinskej Ameriky už privítali doplnenie svojich radov: podporu vyjadrili lídri Bolívie, Venezuely, Kuby, ale aj Čile, Kolumbie, Argentíny – všetci rátajú s novými impulzmi v integrácii Latinskej Ameriky.

Pre nás má, samozrejme, tiež nemalý význam zmena lídra v jednej z kľúčových krajín a spoluzakladateľa BRICS, ktorý sa uchádza o významnú úlohu vo svetovom dianí. Osobné kontakty medzi Lulom počas jeho predchádzajúceho pôsobenia vo funkcii prezidenta Brazílie a ruským lídrom, ako sa hovorí, boli hladké.

K aktuálnemu dianiu na Ukrajine zaujal dosť zdržanlivý postoj: Rusko vraj „nemuselo napadnúť Ukrajinu“, ale zodpovednosť nie je len na ňom — „vinné sú aj USA a EÚ“, mali povedať „Ukrajina do NATO nevstúpi“. To by podľa Lulu problém vyriešilo. Za situáciu je zodpovedný aj ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij, ktorý „skutočne chcel túto vojnu, ale teraz hral v divadelnom predstavení“.

Už teraz je však jasné, že nového brazílskeho prezidenta teraz aktívne „vezmú do parády“ aj predstavitelia Západu, pričom ponúknu zvyčajnú sadu bičov (sankcií) a sladkostí (podporu pri realizácii domácich plánov). Samotný Lula da Silva pritom obnoviť partnerstvá s USA a EÚ plánuje, avšak na férovom základe, aby prilákal medzinárodných investorov a vo všeobecnosti zvýšil aktivitu krajiny vo svete.

Verím, že jeho ochota bojovať za väčšiu úlohu rozvojových štátov v systéme medzinárodného riadenia, a to aj rozšírením počtu krajín v BR OSN, plne zodpovedá našej vízii koncepcie globálneho rozvoja. Preto sa styčné body medzi Ruskom a Brazíliou aspoň neznížia ako za jeho predchodcu, ale s najväčšou pravdepodobnosťou sa rozsah interakcie zvýši. Silná a aktívna Brazília je v prospech multipolárneho, a teda spravodlivého a demokratického sveta.

Konstantin Kosačov






Loading…