Brífing ruského ministerstva obrany 23. júna 2022

Brífing ruského ministerstva obrany 23. júna 2022

Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v úderoch na vojenské objekty na území Ukrajiny. O priebehu špeciálnej vojenskej operácie informoval generálporučík Igor Konašenkov.

Nepriateľ naďalej trpí výraznými stratami.

V 34. prápore 57. motorizovanej pešej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny, porazeného pri obci Mirnaja Dolina v Luganskej ľudovej republike, dosiahli straty za dva dni viac ako 150 zabitých a približne 450 zranených.

V každej z rôt tohto práporu je nie viac ako 15-20 vojakov. Mladší veliteľský štáb opustil svojich podriadených a z bojovej oblasti dezertoval.

V jednotkách 30. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v oblasti obce Klinovoje v Doneckej ľudovej republike v dôsledku ostreľovania ruskými ozbrojenými silami nezostalo viac ako 50% personálu. Viac ako 170 ďalších vojakov a dôstojníkov bolo s ťažkými zraneniami z bojovej oblasti evakuovaných.

22. júna vysoko presné zbrane ruských vzdušných a kozmických síl v oblasti Nikolajev zničili 49 cisterien s palivom pre vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny, ako aj 50 viacnásobných odpaľovacích raketových systémov umiestnených v garážach bojových vozidiel, vrátane zahraničných.

Vysoko presné zbrane ruských vzdušných a kozmických síl zasiahli počas dňa aj tri základne na opravu obrnených vozidiel v Nikolajevskej oblasti, štyri veliteľské stanovištia, živú silu a vojenskú techniku ​​v 18 oblastiach.

Operačno-taktické a armádne letectvo za deň zničilo živú silu a vojenskú techniku ​​v 96 oblastiach a poľnú radarovú stanicu pri obci Konstantinovka v Charkovskej oblasti.

Raketové jednotky a delostrelectvo zasiahli 26 veliteľských stanovíšť, živú silu a vojenskú techniku ​​Ozbrojených síl Ukrajiny v 364 oblastiach, ako aj ukrajinské delostrelecké jednotky v 58 oblastiach vrátane batérie 155 mm húfnic M-777 na ostrove Kubanskij a batériu raketových systémov „Smerč“ pri obci Novopokrovskoje v Doneckej ľudovej republike. V oblastiach Žovtnevaja, Kiseľovka, Barmašovo v Nikolajevskej oblasti boli zničené tri mobilné kontrolné body pre bezpilotné lietadlá.

V rámci protibatériového boja bolo počas dňa zasiahnutých presnými zbraňami ruských vzdušných síl, raketovými jednotkami a delostrelectvom v smere na Doneck: osem ukrajinských batérií  MLRS „Uragan“ v oblastiach Avdejevka, Veseloje, Dzeržinsk, Novoľuganskoje a Kurdjumovka, ako aj 11 batérií delostrelectva Ozbrojených síl Ukrajiny v palebných pozíciách v oblastiach Novopokrovskoje, Galicinovka, Arťomovsk, Časov Jar, Krutaja Balka, Avdejevka, Novoselovka a v oblasti nádrže Kleban-Byk , odkiaľ bolo ostreľované mesto Doneck a ďalšie sídla Doneckej ľudovej republiky.

V dôsledku leteckých, raketových a delostreleckých útokov bolo za deň zničených viac ako 650 nacistov, 17 tankov a iných bojových obrnených vozidiel, tri bojové vozidlá viacnásobných odpaľovacích systémov „Smerč“, ako aj 17 špeciálnych vozidiel.

Sily protivzdušnej obrany ruských vzdušných síl ničili 21 ukrajinských bezpilotných lietadiel v oblastiach ostrov Zmejnyj, Petropolis, Strelečje, Malaja Kamyševacha a Dementievka (Charkovská oblasť), Skadovsk (Chersonská oblasť), Doneck a Gorlovka, (Donecká ľudová republika), Gorskoje a Oknino (Luganská ľudová republika) a Novaja Sburjevka (Chersonská oblasť).

Okrem toho bola zostrelená balistická raketa „Točka-U“ v oblasti Peski Ratkovskie v Charkovskej oblasti a 22 rakiet MLRS v oblastiach Doneck, Makejevka, Gorlovka, Kamyševacha v Doneckej ľudovej republike, Červonoje, Izjum, Suchaja Kamenka v Charkovskom regióne a nad ostrovom Zmejnyj.

Celkovo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie bolo zničených 211 lietadiel, 132 vrtuľníkov, 1329 bezpilotných prostriedkov, 349 protilietadlových raketových systémov, 3750 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 647 viacnásobných odpaľovacích raketových systémov, 2088 jednotiek poľného delostrelectva a mínometov, ako aj 3818 špeciálnych vojenských vozidiel.


Loading…