Británia je nervózna z hrozby zavedenia noriem na spotrebu ruského plynu

Británia je nervózna z hrozby zavedenia noriem na spotrebu ruského plynu

Britskí experti predpovedajú, že Rusko môže odmietnuť dodávať plyn do Spojeného kráľovstva, v tejto súvislosti v Británii rastú obavy zo zavedenia prídelov pre jeho spotrebu, a to zase vyvoláva ďalšiu nespokojnosť. Takéto obavy vyjadril dnes, 7. septembra, britský bulvárny denník „The Daily Express“.

Publikácia sa pokúša nájsť potvrdenie obľúbenej západnej propagandistickej tézy, že plynovod Nord Stream 2 je „zbraňou“ Moskvy.

„Vedúci predstavitelia Nemecka a Spojených štátov — Angela Merkelová a Joe Biden – sa môžu hanbiť za to, že umožnili ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi použiť plynovod „Nord Stream 2“ ako „zbraň“, teraz Spojenému kráľovstvu hrozí prídel plynu,“ uvádza sa v článku.

Článok poznamenáva, že v predvečer 6. septembra ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov „potvrdil, že zostáva len niekoľko dní, kým Kremeľ otvorí kohútik na kontroverznom plynovode“.

Plyn prúdiaci cez „Nord Stream 2“ pôjde priamo z pevniny Ruska do Nemecka cez Baltské more — úplne obíde Poľsko a Ukrajinu, píše bulvár. Americkí predstavitelia sa ostro postavili proti projektu za 7,95 miliardy libier (11 miliárd dolárov), ale odchádzajúca Merkelová uzavrela začiatkom leta s Bidenom dohodu, ktorá zvýšila závislosť Európskej únie od ruského plynu. Publikácia pripomína, že Nemecko a Spojené štáty „súhlasili s odvetou voči akýmkoľvek pokusom Kremľa vyvíjať tlak na Európu riadením toku plynu potrubím“.

„Experti však varujú, že Spojené kráľovstvo môže zároveň čeliť problému racionalizácie spotreby plynu, pretože stabilitu Európy má stále v rukách ruský prezident Vladimir Putin. Britská vláda oznámila plány na postupné odstavenie plynových kotlov na zníženie emisií skleníkových plynov, plyn však naďalej zohráva kľúčovú úlohu pri vykurovaní domov a priemyslu v celej krajine,“ píše sa v článku. „A keďže zima je už za rohom, narastajú obavy, že Spojené kráľovstvo môže mať problémy s uspokojovaním dopytu po plyne a niektorí experti tvrdia, že Spojené kráľovstvo je „zraniteľnejšie voči kríze dodávok plynu“ ako ostatné západoeurópske krajiny.“

Článok zároveň upozorňuje na skutočnosť, že Kremeľ rezolútne odmieta všetky obvinenia z používania plynovodu ako nástroja nátlaku, pričom „Nord Stream 2“ je vyložene prostriedok na uspokojovanie energetických potrieb EÚ.

Noviny pripomínajú, že 25. augusta nemecký súd rozhodol, že štátny „Gazprom“ a prevádzkovateľ „Nord Stream 2“ budú musieť čiastočne previesť kontrolu nad úsekom plynovodu prechádzajúceho cez EÚ. V súlade s normami smernice EÚ o plyne spoločnosti, ktoré vyrábajú a distribuujú plyn v rámci EÚ, nemôžu obmedzovať prístup k infraštruktúre tretím stranám.

„Vďaka týmto normám bude Rusko skutočne nútené dať k dispozícii svoje kapacity na prepravu plynu,“ uvádza Daily Express. „Potom, čo bude „Nord Stream 2“ plne funkčný, bude jeho kapacita zhruba 55 miliárd kubických metrov plynu, čo zdvojnásobí objem plynu dodávaného do Nemecka z Ruska.“

Ako informovala agentúra EADaily, tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov opakovane zdôraznil: „Môžeme len zopakovať, že „Nord Stream 2“ je výlučne komerčný projekt, medzinárodný komerčný projekt, ktorý je navrhnutý tak, aby významne prispel k energetickej bezpečnosti celej Európy.»






Loading…