Británia sa snaží stať lídrom východnej Európy v opozícii voči Putinovi

Británia sa snaží stať lídrom východnej Európy v opozícii voči Putinovi

Spojené kráľovstvo urobilo po Brexite prielom: oslobodilo sa od bojazlivej Európskej únie a môže sa zúčastniť novej globálnej dohody s východnou Európou v boji proti ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Uvádza sa to v správe poslanca britského parlamentu z vládnej konzervatívnej strany Daniela Kawczynského.

Ako dnes 8. septembra informoval britský bulvárny denník „Daily Express“, Kawczynski vo svojej správe zdôraznil, že londýnska spolupráca s východoeurópskym ekonomickým blokom „Three Seas Initiative“ (TSI), ktorá združuje 12 členských štátov EÚ, pomôže „čeliť rastúcemu vplyvu Moskvy a Pekingu v regióne z hľadiska investícií do energetickej bezpečnosti a infraštruktúry“. Okrem vedúceho postavenia, po ktorom Londýn tak túži, sú zrejmé aj ekonomické výhody — príležitosť pre verejný a súkromný sektor v Británii zúčastniť sa na 157 energetických, infraštruktúrnych a digitálnych projektoch.

Daniel Kawczynski

„Nová správa, ktorú tento týždeň zverejnil zástanca Brexitu a poslanec za Shrewsbury Daniel Kawczynski, uvádza, že TSI je „atraktívny nápad“ a „skvelá príležitosť“ pre Britániu nadviazať kontakty s európskymi partnermi po vystúpení z EÚ,“ informujú noviny.

Región TSI, zdôrazňuje, pokrýva takmer 30% územia Európskej únie. Do tejto iniciatívy je zapojených 12 štátov vrátane Rakúska, Bulharska, Chorvátska a Estónska. Počet obyvateľov zúčastnených krajín presahuje 112 miliónov ľudí. Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko sú tiež členmi iniciatívy „Trojmoria“.

Správa Kawczynského zdôrazňuje, že TSI potrebuje „podstatnú politickú a ekonomickú podporu“ od ostatných svetových lídrov, a že USA sú v súčasnosti hlavným externým partnerom aliancie. Kawczynski vo svojej správe trvá na tom, že spolupráca s TSI pomôže „čeliť rastúcemu vplyvu Moskvy a Pekingu v regióne z hľadiska energetickej bezpečnosti a investícií do infraštruktúry“.

Kawczynski upozorňuje na „rastúcu energetickú dominanciu Ruska“ v Európe, ktorú podporujú projekty v oblasti infraštruktúry, ako napríklad plynovod „Nord Stream 2“. Pokiaľ ide o Čínu, správa hovorí, že je dôležité vziať do úvahy „ekonomickú prítomnosť Pekingu v strednej a východnej Európe“.

„Washington považuje „Three Seas Initiative“ za nástroj, ktorý bráni rýchlej expanzii Pekingu do tohto regiónu. Ak chce Británia „predviesť svoje globálne ambície“ v novej fáze po Brexite, musí znova potvrdiť svoj záväzok voči Európe, v čom jej spolupráca s TSI pomôže,” cituje úryvky zo správy „Daily Express“. „Keď sa medzinárodné spoločenstvo pripravuje na nové ekonomické a geopolitické výzvy, pragmatický prístup k regionálnej spolupráci a hospodárskemu rastu ukazuje sľubný potenciál.“

Správa napriek tomu poukazuje na skutočnosť, že TSI nie je alternatívou k Európskej únii, ani nie je „pokusom o revíziu alebo reprodukciu súčasného systému európskeho politického poriadku“.

Britská ministerka pre európske a americké záležitosti Wendy Mortonová v reakcii na Kawczynského iniciatívy vyhlásila, že britská vláda „podporuje ciele iniciatívy „Three Seas“, ktorá je v súlade s našimi cieľmi dosiahnuť lepšie výsledky ako predtým, riešiť faktory podnebia zmeny klímy a riešiť spoločné geopolitické problémy“.

Británia stále hlasnejšie hovorí o svojom „poslaní“ pri konfrontácii s Moskvou a Pekingom. Britské médiá nedávno zverejnili propagandistické video, ktoré hovorí o tom, že cieľom kráľovského námorníctva je „postaviť sa proti námornému dobrodružstvu a oportunizmu Ruska a ČĽR“.

Londýn tiež tvrdí, že ruský plynovod „Nord Stream 2“ je „zbraňou“ Moskvy. Britskí experti zároveň varujú, že Veľká Británia môže čeliť problému racionalizácie spotreby plynu, pretože „stabilitu Európy má v rukách ruský prezident Vladimir Putin“. Britská vláda oznámila plány na postupné odstavenie plynových kotlov na zníženie emisií skleníkových plynov, plyn však naďalej zohráva kľúčovú úlohu pri vykurovaní domov a priemyslu v celej krajine. Keďže zima je už za dverami, hlásia britské médiá, v Británii narastá obava, že v Británii môže byť náročné uspokojiť dopyt po plyne a niektorí odborníci tvrdia, že Spojené kráľovstvo je „zraniteľnejšie voči kríze dodávok plynu“ ako ostatné západoeurópske krajiny.






Loading…