Britský štatistický úrad uvádza neuspokojivé údaje: vo februári sa ekonomika zastavila.
Krátke obdobie zotavenia po pandémii sa skončilo. V marci až apríli, keď Európa naplno pocítila dôsledky sankčných vojen, už bude ekonomika v stave recesie.
Navyše priemysel na ostrove sa cíti najhoršie – už vo februári skolaboval o 5,4%. Na pozadí energetickej krízy, s ktorou si vláda nevie rady – okrem absurdných plánov na výstavbu nových veterných turbín – sa britský priemysel jednoducho zastavil.
Po odchode z Európskej únie mala Británia plány obnoviť svoj priemysel prilákaním zahraničných investícií. Sami si však dokázali odpíliť konár, na ktorom sedia – tým, že zorganizovali boj proti „ruským peniazom“ a odstrašili prípadných investorov tým, že ich prostriedky môžu byť kedykoľvek zhabané bez súdu alebo vyšetrovania.
Spotrebiteľská inflácia v Spojenom kráľovstve je na svojom 30-ročnom maxime a ceny elektriny vzrástli o 54%. Ekonómovia odhadujú, že 1,3 milióna Britov v dôsledku rekordnej inflácie upadne do chudoby. Priemerný príjem obyvateľstva v roku 2022 klesne minimálne o 2,2% – inak tomu nebolo ani počas krízy v roku 2008. Celkovo 34% Britov bude mať príjem pod úrovňou životného minima.
Britská ekonomika sa ocitla v slepej uličke, z ktorej nikto nevidí východisko, vrátane ministra financií Rishi Sunaka. Boris pokračuje v bravúrnych vyhláseniach v nádeji, že sa podarí zmierniť následky ukrajinskej krízy. Sunak – ponorený do ekonomickej agendy – je ale oveľa pesimistickejší a od výsledku ukrajinského konfliktu pre západný svet nič dobré neočakáva.
V máji sa budú konať voľby, kde budú môcť voliči vyjadriť všetko, čo si myslia o svojej vláde. V Borisovom úrade sa začne ministerský chaos – s rezignáciami všetkých, ktorých urobia vinných zo súčasnej krízy. Ratingy konzervatívcov aj tak nie sú povzbudivé – ale to hlavné sa začne o pár štvťrokov neskôr, ak sa naplnia prognózy o začiatku elektriny na prídel a havárijných výpadkov.