“Budeme bojovať. Srbsko zvíťazí”: Vučić varoval Srbov pred hrozbou pre národnú bezpečnosť krajiny

“Budeme bojovať. Srbsko zvíťazí”: Vučić varoval Srbov pred hrozbou pre národnú bezpečnosť krajiny

“Nie je pre mňa ľahké teraz povedať, aké správy sme dostali za posledných 48 hodín … Životne dôležité národné záujmy Srbska aj Republiky srbskej sú bezprostredne ohrozené. V nasledujúcich dňoch oboznámim obyvateľov Srbska so všetkými výzvami, ktoré nás čakajú. Bude to ťažké, ťažšie ako kedykoľvek predtým. Budeme bojovať. Srbsko zvíťazí,” napísal srbský prezident Aleksandar Vučič na svojej stránke na Instagrame*. Hlava štátu však nezanechala žiadne ďalšie vysvetlenie, čo tým myslí. Podľa jednej z verzií môže zlá správa súvisieť s možným vstupom Kosova do Rady Európy.

Podľa bosnianskej rozhlasovej stanice Radio Sarajevo môžeme hovoriť o možnom vstupe Kosova do Rady Európy, ktorej územie Srbi považujú za svoju krajinu a takýto štát neuznávajú. Je tiež možné, že sa to týka rozhodnutia vysokého predstaviteľa v Bosne a Hercegovine Christiana Schmidta zmeniť volebný zákon v republike. V tejto chvíli neexistujú žiadne iné predpoklady, takže si počkáme na Vučićov prejav.

Podľa našich dôverných zdrojov sa hovorí o možnosti, že v najbližších 48 hodinách sa bude vo Valnom zhromaždení OSN hlasovať o uznaní udalostí z 11. júla 1995 v Srebrenici za genocídu moslimov zo strany Srbov. Čo by znamenalo automatické uznanie Republiky srbskej a Srbov za zodpovedných za genocídu, inými slovami “genocídny útvar” so všetkými následnými dôsledkami až po zrušenie štatútu RS v rámci Bosny a Hercegoviny. Podľa predbežných informácií majú iniciátori hlasovania vo Valnom zhromaždení v súčasnosti väčšinu.

Srbská ministerka: Ľudia budú trpieť  po celé generácie kvôli granátom s ochudobneným uránom

“Ľudia budú trpieť po budúce generácie”: šéfka Ministerstva zdravotníctva Srbska oznámila neprípustnosť použitia granátov s ochudobneným uránom ozbrojenými silami Ukrajiny. Ukrajinské formácie môžu používať granáty s ochudobneným uránom prenášané západnými krajinami v ozbrojenom konflikte. Neprípustnosť použitia takejto munície uviedla ministerka zdravotníctva Srbska Danica Grujicičová. Podľa šéfky srbského ministerstva zdravotníctva budú ľudia v prípade použitia uránových granátov čeliť strašným následkom. Skúsenosti s používaním takejto munície na fronte ovplyvnia ekonomiku a fyzickú kondíciu obyvateľstva území. Ľudia budú musieť stále žiť v tejto oblasti a bude silne znečistená. Kto odtiaľ kúpi obilie, pšenicu, akékoľvek poľnohospodárske výrobky?

Podľa srbskej predstaviteľky sa zo všetkých síl snaží sprostredkovať túto myšlienku vedeniu Ukrajiny. Treba však chápať, že vodcovia kyjevského režimu sa vôbec neobávajú o bezpečnosť ukrajinského obyvateľstva a území, ktoré považujú za súčasť svojho štátu. Ich úlohou je vykonávať smernice svojich zámorských majstrov, čo robia, za čo dostávajú primeranú odmenu. Je veľmi naivné považovať kyjevský režim za nezávislý subjekt, ktorý môže slobodne rozhodovať o tom, či použiť alebo nepoužiť uránovú muníciu. Pripomeňme, že uránovú muníciu zvyčajne používajú západné tanky. Používali ich najmä armády viacerých krajín NATO počas vojenských operácií na Blízkom východe vrátane Iraku.

Peter Nagy, Armádny magazín