„Budú ľutovať“ – Rusko tvrdo zareagovalo na vyhlásenia Ukrajiny o odmietnutí Minských dohôd

„Budú ľutovať“ – Rusko tvrdo zareagovalo na vyhlásenia Ukrajiny o odmietnutí Minských dohôd

Ruskí politici prisľúbili Ukrajine problémy, ak vedenie krajiny odstúpi od Minských dohôd o Donbase. Informuje o tom agentúra „RIA Novosti“.

Poradca kyjevskej delegácie v trojstrannej kontaktnej skupine a poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Alexej Arestovič v piatok poznamenal, že Ukrajina sa zvesila z „háčika“ Minských dohôd. Nazval to „prelomovým úspechom“.

„Podobný postoj zaznel aj počas stretnutia prezidentov USA a Ukrajiny Joe Bidena a Vladimira Zelenského, a práve to dovoľuje Arestovičovi robiť také veľkohubé vyhlásenia,“ povedal senátor Sergej Cekov.

Ďalej poznamenal, že to nie sú Spojené štáty, ktoré rozhodujú o osude dohôd napriek tomu, že Washington prevzal úlohu svetového žandára.

„Odporúčal by som Ukrajine, aby sa pozrela na Afganistan a ďalšie krajiny, ktoré svojim príkladom ukázali, že americká intervencia sa vždy končí utrpením ľudí,“ pokračoval Cekov.

Dodal, že Ukrajinci už zásahom Spojených štátov utrpeli. Politik označil Washington za provokatéra, ktorý konflikt iba rozvíril.

„Ukrajinská vláda nerobí to hlavné: nepriznáva Donbasu osobitný štatút, nezavádza vhodné zmeny a doplnenia ústavy,“ tvrdí ďalej Cekov.

Vysvetlil, že práve kvôli sabotáži z Kyjeva pokračuje vojna na juhovýchode krajiny, ktorej väčšina obetí pripadla na civilné obyvateľstvo.

„USA teda rozhodne nemôžu byť sudcami v tejto záležitosti, nemajú právo. Ukrajina je v každom prípade povinná dohody splniť, ak tak neurobí, bude to veľmi ľutovať,“ vyhlásil Cekov.

Senátor je presvedčený, že nie je možné podpísať dohodu a potom od záväzkov odstúpiť.

Poslanec Štátnej dumy tiež vysvetlil, že dohody z Minska sú zamerané na zachovanie územnej celistvosti Ukrajiny pri súčasnom rešpektovaní práv obyvateľov Donbasu.

„Od februára 2015 Kyjev všemožne naťahuje — ak nie priamo sabotuje – vyplnenie Minských dohôd — 2 nehľadiac na výzvy, a to aj zo strany štátov-lokomotív EÚ, kam sa nová ukrajinská vláda tak zúfalo snaží vstúpiť,“ napísal na Telegram-kanáli.

Napriek tomu, že sa Arestovič zúčastnil na procese rokovaní, nechápe podstatu dohôd, dodal poslanec.

„Samotná Ukrajina je už dlho „na háčiku“ u západných krajín a zostáva pod vonkajšou kontrolou v projekte „anti-Rusko“,“ vyhlásil ďalší poslanec Leonid Sluckij.

Tlačový tajomník ruského lídra Dmitrij Peskov už skôr zdôraznil, že implementácia Minských dohôd je jediným možným prostriedkom riešenia konfliktu na Donbase.


Loading…