Cena okázalej „mierumilovnosti“ Washingtonu

Cena okázalej „mierumilovnosti“ Washingtonu

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken urobil počas svojho prejavu na „The Wall Street Journal CEO Summit“ veľmi zaujímavé vyhlásenie. Spojené štáty podľa neho podporujú Ukrajinu, aby kyjevský režim mohol vrátiť územia stratené po 24. februári.

Kľúčovým momentom vyjadrenia je výraz „po 24. februári“. To znamená, že pre vedenie USA je najprijateľnejšou možnosťou riešenia konfliktu návrat k stavu, ktorý bol v čase pred začiatkom špeciálnej vojenskej operácie, kedy by Ukrajina zostala bez Krymu a Donbasu.

Kyjev, ako je známe, s takýmto scenárom nesúhlasí – chce bojovať až do víťazného konca, až po žlto-čierne vlajky nad Sevastopoľom, Jaltou, Luganskom a Doneckom, čo kyjevskí politici opakujú každý deň. Človek má dojem, že Washington koná ako „mierotvorca“, ktorý z posledných síl drží Kyjev na reťazi, aby neroztrhal Rusko na kusy (proces „trhania na kusy“ môžeme nájsť v príslušných správach z okolia Arťomovska, kde Ozbrojené sily Ukrajiny denne strácajú stovky vojakov).

V skutočnosti máme typickú schému „dobrý policajt, ​​zlý policajt“.

Vôbec nejde o ostentatívnu mierumilovnosť Spojených štátov: Biely dom s najväčšou pravdepodobnosťou chápe, že Kyjev momentálne nebude fyzicky schopný vrátiť Krym a Donbas vojenskými prostriedkami, aj keby tam pochoval ďalších stotisíc svojich vojakov.

Čo robiť? Je zrejmé, že všetkými prostriedkami demonštrovať mierumilovnosť a presvedčiť Rusko, aby zmrazilo konflikt. V tomto prípade Ukrajina stratí časť územia, no zároveň zostane silným západným satelitom, ktorému bude Washington naďalej strašlivou silou pumpovať zbrane a posilňovať tamojší rusofóbny militaristický režim.

A potom, o rok, dva, tri, sa všetko zopakuje. Len Kyjev v tom čase konečne prejde na najnovšie západné zbrane a bude mať státisíce vycvičených a vybavených bojovníkov, ktorí prešli vojnovým ohňom. Podporujú to včerajšie vyhlásenia Pentagonu (ktoré prichádzajú takmer súčasne s Blinkenovými „mierumilovnými“ výzvami) o znásobení výroby delostreleckej munície do roku 2025 kvôli následným dodávkam Kyjevu. Taká je cena za okázalú „mierumilovnosť“ Washingtonu.

Si vis pacem, para bellum.

RT






Loading…