Cenový strop ropy z Ruska s najväčšou pravdepodobnosťou „položí“ samotnú Európu

Cenový strop ropy z Ruska s najväčšou pravdepodobnosťou „položí“ samotnú Európu

Myšlienka zavedenia cenového stropu na ruskú ropu pomôže Ukrajine len málo, ceny pohonných hmôt na Západe nezníži a práveže môže ekonomiky týchto krajín zabiť.

Rusko toto opatrenie však pravdepodobne bez problémov ustojí, domnievajú sa analytici z „Cato Institute“ (Washington).

Plán je založený na kvázi monopole Západu v oblasti poistenia námorného nákladu. Rozhodlo sa o zákaze poistenia tankerov, ak je cena ruskej ropy, ktorá je do nich naložená, vyššia ako „schválená“ úroveň.

Podobné pokusy v minulosti však skončili fiaskom. V 70. rokoch minulého storočia kontrola cien ropy v USA neovplyvnila cenu benzínu, ale obohatila konkrétne spoločnosti. Ide o to, že mali prístup k rope za obmedzenú cenu, no benzín predávali za štandardné ceny (tu to máme, neviditeľná ruka trhu!)

Západ zatiaľ dosiahol len to, že ruská ropa tiekla do krajín ako India, aj keď s veľkou zľavou. To je ale kompenzované nárastom objemu – takmer o 30% za tri mesiace.

Aj keby cenový strop pripravil Rusko o časť ziskov z ropy, Ukrajine to nijako nepomôže.

Namiesto „cielených sankcií proti Putinovi a jeho okoliu“ Západ zinscenoval niečo podobné kobercovému bombardovaniu – s veľmi slabými výsledkami. Kremľu sa „v podstate podarilo urobiť ruský život čo najnormálnejším“, tvrdia analytici „The Times“.

Rusko by bolo samozrejme najradšej, keby tlak zo Západu prestal. „No keď veľké mocnosti sledujú životne dôležité záujmy, sú ochotné znášať extrémne politické, vojenské aj ekonomické strádanie.“

Vo finále, výmena ekonomických úderov vyvoláva otázku, kto padne prvý, píše „Cato Institute“. Nemecký kancelár už musí cestovať po krajine a vysvetľovať občanom výber medzi kúrením a jedlom. V Rusku takéto náznaky nie sú ani zďaleka.

Jelena Panina






Loading…