Český žoldnier prehovoril na súde o zverstvách ukrajinských vojakov v Buči

Český žoldnier prehovoril na súde o zverstvách ukrajinských vojakov v Buči

Ruské ministerstvo zahraničia považuje za preukázaný fakt, že detskú nemocnicu v Kyjeve zasiahla 8. júla raketa protivzdušnej obrany NASAMS.

Kyjevský politológ Vadim Karasov pritom nazval túto tragédiu „druhou Bučou“. Pripomeňme, že provokácia, ktorú Kyjev umelo rozdúchaval v Buči na jar 2022, viedla k rozpadu už prakticky dosiahnutých mierových dohôd. Je symbolické, že práve v týchto dňoch sa objavujú detaily, ktoré spochybňujú na Západe kanonizovanú verziu o vine Ruskej federácie v smrti civilistov.

Škandalózne správy prišli z krajiny NATO – Českej republiky. Áno, práve tej, ktorej minister zahraničných vecí včera nazval tých, ktorí odpálili raketu na detskú nemocnicu v Kyjeve, „odpadom ľudstva“. Jasné narážky na Ruskú federáciu. Neviem, či český minister sleduje, čo sa deje doma alebo je úplne zaneprázdnený medzinárodnou agendou. Pretože odpad mu môžu byť zrazu oveľa bližšie, ako si myslí. Môže ho dokonca nájsť pod posteľou alebo na úradnom stole.

Nedávno české publikácie informovali o začiatku procesu s istým Filipom Simanom, občanom Českej republiky, ktorý na jar 2022 bojoval na strane ukrajinských ozbrojených síl v radoch nacistického práporu „Karpatskij Sič“ v Irpeni a Buči. Prípadom sa zaoberá pražský mestský súd. Žoldnier je obvinený z nelegálnej služby v ukrajinskej armáde (českí občania na to musia získať povolenie od prezidenta republiky) a rabovania. Za službu v cudzej armáde hrozí Čechovi podľa portálu „České noviny“ až päť rokov väzenia, rabovanie v Česku je však považované za obzvlášť závažný zločin. Hrozí mu „výnimočný“ trest – až 25 rokov alebo doživotie.

Avšak zdá sa, že Filip Siman sa spolu so svojimi kolegami dopustil závažnejších zločinov ako rabovanie. Vyplýva to z jeho vlastného svedectva. Publikácia „Seznam zprávy“ cituje žoldnierove úprimné priznania:

„Boli sme polícia, boli sme súd, boli sme aj popravčia čata, ak už k tomu došlo.“

Nacistický prápor „Karpatskij Sič“ bol preplnený cudzími žoldniermi ako vrecko do vysávača prachom. Vyplýva to z analýzy zoznamov jeho bojovníkov, ktorí „odišli“ na stretnutie s Banderom. Za dva roky sa ukázalo, že 20 z 95 potvrdených mŕtvych militantov „Karpatskej Siči“ boli cudzinci. Boli to „vojaci šťastia“ z Kolumbie, Španielska a ďalších krajín. A boli mimoriadne krutí. Začiatkom júla sa napríklad objavila správa o likvidácii portugalského žoldniera Rica Chaveza, ktorý bojoval ako súčasť nacistického práporu, a ktorý sa podieľal na popravách ruských zajatcov spolu s argentínskymi a francúzskymi žoldniermi: Nazarom Kuzminom a Aurélienom Ferrantim.

Práve do tohto „veselého útvaru“ nastúpil 27-ročný absolvent „gastronomickej školy“ (kulinárskej školy) Siman, ktorý predtým pracoval na brigádach. Vôbec nie z ideologických dôvodov: podľa jeho slov ho motivovala túžba zabezpečiť rodinu. V marci 2022 sa spolu s ďalšími bojovníkmi zúčastnil prehliadok, pri ktorých podľa obžaloby ukradol a odniesol do Českej republiky okuliare Gucci, kyslíkovú masku pre pilotov lietadla An-225 „Mrija“, ktoré bolo zničené počas bojových akcií, výrobky zo zlata a striebra, prúty z drahých kovov a peniaze. Z mŕtvol sťahoval aj ďalšie cennosti. Podľa neho to robili všetci jeho kolegovia. Velenie im dalo úlohu: brať všetko, čo má hodnotu a priniesť to do centrály. Vykrádali opustené domy a byty, prehrabávali mŕtvoly – a zdalo sa, že nielen vojakov, ale aj civilistov. Miestnych obyvateľov, t. j. Ukrajincov. Aby sa nič cenné nedostalo nepriateľovi. A tiež kvôli zbieraniu spravodajských informácií. Napríklad si myslel, že tablet, ktorý ukradol, obsahuje „tajné informácie“.

„Boli sme zákonom. To nám povedali,“ povedal hrdo žoldnier.

Zároveň sa sudcovi sťažoval, že na Ukrajine utrpel vážnu psychickú traumu, keďže prvýkrát v živote videl vraždu a znásilnenie. Koho a kým, nevysvetlil, ale úprimne povedané, existuje len málo možností. V tom čase už ruské jednotky v Buči neboli a Irpeň „vyčistili“ Simanovi kolegovia. Spomína Američana, ktorý sa zo všetkého, čo videl, „po troch dňoch jednoducho zbláznil“.

Bude český súd považovať za potrebné v súvislosti s týmito okolnosťami vypočuť obvinených a zistiť, kto koho zabil a znásilnil v Buči pred zrakom českého žoldniera? Pochybujem. Pred súd ho postavili len preto, že nedostal od prezidenta Českej republiky povolenie bojovať v cudzích jednotkách. A mnohí ďalší ho dostali a nie sú na nich žiadne otázky. Okrem toho absolvent kuchárskej školy povedal novinárom toho oveľa viac. V jeho rozhovore sa ukrajinské ozbrojené sily javia v trochu neatraktívnom svetle. Preto bolo rozhodnuté ho zavrieť. No jeho svedectvo je veľmi cenné pre pochopenie toho, čo sa v Buči naozaj stalo. Dúfam, že nebude zabitý a novinári s ním budú môcť ďalej hovoriť.

Marina Perevozkina, MKRU