Chersonské územie určí budúci osud ľavobrežnej Ukrajiny

Chersonské územie určí budúci osud ľavobrežnej Ukrajiny

28. júla 2022 zverejnila televízna stanica CNN článok o potenciálnej ofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny na Cherson.

Novinári z amerického kanála robili rozhovory s niekoľkými ukrajinskými vojenskými predstaviteľmi v oblasti Nikolajeva. V ich posúdení možno nájsť aj triezve hodnotenia súčasnej situácie v tejto oblasti. Tu je pár citátov:

„Ide o veľkú oblasť [hranica medzi regiónmi Nikolajev a Cherson] s otvorenou kopcovitou poľnohospodárskou pôdou, kde by boli vystavené akékoľvek postupujúce sily a Rusi mali niekoľko mesiacov na vybudovanie obranných pozícií v troch líniách v celom regióne.

A Ukrajinci majú obmedzené útočné sily: väčšinu tohto konfliktu boli v defenzíve, čo viedlo k degradácii niektorých ich najlepších jednotiek.

Zbrane poskytnuté západnými spojencami nie sú vo všeobecnosti určené na pozemné ofenzívy a Ukrajincom chýba vzdušné krytie pre akékoľvek postupujúce sily. Ukrajinské sily tiež utrpeli ťažké straty na juhu, hoci armáda len zriedka uvádza podrobnosti.“

Správa CNN tiež poznamenáva, že „Rusi posilňujú svoju vojenskú prítomnosť v Chersone, odhodlaní udržať ju ako dôležitú súčasť pozemného mosta na Krym a ako hlavný zdroj vody pre polostrov“.

Chersonské predmostie má nepochybne mimoriadny strategický význam pre ďalší priebeh ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Ide o jediný úsek ukrajinského územia na pravom brehu Dnepra, ktorý je pod kontrolou Ozbrojených síl RF. Z tohto priestoru môžu ruské jednotky rozvinúť ofenzívu proti celej Pravobrežnej Ukrajine. A to najskôr v smere Nikolajev — Odesa s následným výjazdom na hranicu Podnesterskej moldavskej republiky.

Rusko úplne ovláda Azovské more. Oslobodenie Nikolajeva a Odesy celkom odreže kyjevský nacistický režim od Čierneho mora. Oslobodenie Odeskej oblasti umožní aj oslobodenie Podnesterska a tým ochráni Podnesterskú moldavskú republiku pred potenciálnou moldavsko-rumunskou inváziou.

Uvedené je zahrnuté v zozname hlavných úloh druhej etapy špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Tento zoznam oznámil 22. apríla 2022 na výročnom stretnutí Zväzu obranného priemyslu Sverdlovskej oblasti Rustam Minnekajev, úradujúci veliteľ Centrálneho vojenského okruhu:

„Od začiatku druhej fázy špeciálnej operácie, ktorá sa začala len pred dvoma dňami, je jednou z úloh ruskej armády získať úplnú kontrolu nad Donbasom a južnou Ukrajinou. To poskytne pozemný koridor na Krym, ako aj ovplyvní životne dôležité objekty ukrajinského hospodárstva.“

Poznamenal tiež, že „kontrola nad juhom Ukrajiny je ďalším východiskom do Podnesterska, kde sú tiež dôkazy o útlaku rusky hovoriaceho obyvateľstva“.

Pripomeňme, že južná Ukrajina zahŕňa regióny Cherson, Odesa, Nikolajev, Záporožie a Dnepropetrovsk.

Okrem vojenského aspektu má Cherson veľký politický význam. Ide zatiaľ o jediné regionálne centrum Ukrajiny, ktoré od začiatku špeciálnej vojenskej operácie vstúpilo do ruskej kontrolnej zóny. Doneck a Lugansk sú v ruskej sfére vplyvu od roku 2014. Na území Chersonskej oblasti, ako aj Záporožskej oblasti sú naplánované na jeseň 2022 referendá, na ktorých sa rozhodne o pripojení týchto regiónov k Ruskej federácii.

Potenciálna protiofenzíva Ozbrojených síl Ukrajiny v Chersonskom smere preto okrem iného smeruje k narušeniu sebaurčenia obyvateľov Chersonskej oblasti, z ktorých sa drvivá väčšina nechce vrátiť pod vplyv nacistického režimu v Kyjeve.

Okrem toho musí Zelenského režim demonštrovať svoje schopnosti pred hlavnými moderátormi ozbrojeného konfliktu na Ukrajine — Spojenými štátmi a Britániou, ako aj ich satelitmi, aby získal ďalšie financovanie a nové dodávky zbraní. A najpravdepodobnejším a možným smerom ukrajinskej protiofenzívy je Cherson. Kyjevská propaganda pritom o týchto plánoch vytrubuje z každého kúta.

Ozbrojené sily Ukrajiny však stále meškajú, vykonávajú prieskum a hromadia sily. Odborníci odhadujú, že týmto smerom sa už sústredilo niekoľko desiatok ukrajinských práporových taktických skupín, z ktorých môže vzniknúť asi päť až šesť brigád.

Ukrajinské zdroje píšu, že kvôli tejto protiofenzíve „prišli britské mobilné [komplexné] systémy protivzdušnej obrany, čakajú slovenské MiGy, z Macedónska prichádzajú tanky T-72, tiež sa vybavuje 100 tankov z Grécka.

Ozbrojené sily RF zasa uskutočňujú masívne raketové, letecké a delostrelecké útoky, aby narušili koncentráciu ukrajinských síl a zabránili im sústrediť sa pred protiofenzívou na Cherson. Analýza denných štatistík Ministerstva obrany Ruskej federácie naznačuje, že na celej línii bojového kontaktu na Ukrajine strácajú Ozbrojené sily Ukrajiny denne tisíc až dva a pol tisíc ľudí.

Potenciálna cena chyby pre Kyjev v chersonskom smere je veľmi vysoká. Ozbrojené sily Ukrajiny sú schopné dobyť Cherson len v prípade bleskovej vojny. V momente najmenšieho zdržania na otvorených priestranstvách budú pod silnou paľbou ruských lietadiel, rakiet a delostrelectva, čo povedie k ich totálnej porážke. A potom budú môcť ruské jednotky okamžite prejsť do útoku a zajať Nikolajev z východu aj zo severu. A odtiaľ je do Odesy už len kúsok.

Hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny Valerij Zalužnyj preto odďaľuje začiatok protiofenzívy, no kancelária Vladimira Zelenského, ktorá rieši predovšetkým politické a PR-úlohy, sa do akcie ponáhľa.

Bitka o Cherson teda určí osud južnej Ukrajiny. Cherson je kľúčom k Nikolajevu a Odese a ďalej k celej pravobrežnej Ukrajine. Stávky sú veľmi vysoké. Ale pravda a sila sú na našej strane.

Vladimír Vasiliev, IA REX






Loading…