Čína žiada prísnejšiu správu náboženstva, katolíkom nariaďuje štúdium socializmu

Čína žiada prísnejšiu správu náboženstva, katolíkom nariaďuje štúdium socializmu

Komunistická vláda v Číne nariadila všetkým kresťanom a katolíkom v krajine, aby si preštudovali myšlienky prezidenta Si’o “socializme” spolu s umožnením ďalšieho “prísneho riadenia náboženstva.”

V “Vianočnom pozdravnom liste” z 23. decembra zaslanom “katolíckym a kresťanským spoločenstvám” Štátny úrad pre náboženské záležitosti načrtol vládny”plán pre náboženstvo v Číne počas celého roka 2025.

Písomnosť zverejnená prostredníctvom štátom schválenej cirkvi v Číne, Čínskej katolíckej vlasteneckej asociácie (CCPA), bola jednoducho podpísaná ako pochádzajúca z úradu pre náboženské záležitosti. Vláda sa najprv zdala byť spokojná so zosúladením štátu a náboženstva, ku ktorému došlo za posledných 12 mesiacov:

V uplynulom roku katolícke a kresťanské spoločenstvá plne implementovali teóriu [komunistickej] strany’o náboženskej práci v novej ére, plne implementovali stranu’základnú politiku náboženskej práce, držali sa smeru sinizácie náboženstva v Číne, dodržiavali princíp nezávislosti a autonómie, vysoko držali zástavy vlastenectva a socializmu, nadšene oslavovali 75. výročie založenia Čínskej ľudovej republiky a uskutočňovali ‘tri lásky’, ‘päť dejín’ a ‘tri lásky.’

Vďaka stále tajnej čínsko-vatikánskej dohode – obnovenej v októbri opäť o šesť rokov – má teraz Vatikán oveľa užšie vzťahy s poprednými prelátmi KSČ, napriek tomu, že sa zodpovedajú komunistickým úradom v Pekingu, a napriek tomu, že komunistický štát presadzuje prísne prenasledovanie náboženstiev.

Jednou z hlavných demarkačných línií medzi štátnou cirkvou a “podzemnou” cirkvou, ktorá zostáva verná Rímu, bolo štátom schválené”vykonávanie “sinizácie” procesu štátnej asimilácie a kontroly ČKS.

ČÍTAŤ: Čínsky biskup chváli ‘sinicizáciu katolicizmu’ a tajnú dohodu Vatikánu’s ČKS

Vyzerá to tak, že biskupi ČKS’budú v tomto procese nerušene pokračovať aj v nasledujúcom kalendárnom roku, pričom čínska vláda im to výslovne nariadila. Súčasťou listu Úradu pre náboženské záležitosti’bola séria príkazov vrátane požiadavky “systematicky presadzovať sinifikáciu náboženstiev našej krajiny’pestovať a praktizovať základné socialistické hodnoty, podporovať čínsku kultúru a presadzovať komplexné a dôsledné riadenie náboženstiev.”

Vláda okrem toho poverila katolíkov a kresťanov, aby “dôkladne študovali a implementovali myšlienku [čínskeho prezidenta] Si Ťin-pchinga’Socializmus s čínskymi charakteristikami pre novú éru, najmä dôležitý výklad generálneho tajomníka Si Ťin-pchinga’o náboženskej práci.”

Podobne bola medzi prioritami pre rok 2025 uvedená aj smernica “plne implementovať ducha 20. národného kongresu ČKS a 2. a 3. plenárneho zasadnutia 20. ústredného výboru ČKS, dodržiavať princíp nezávislosti a autonómie.”

“Budeme sa snažiť prispieť ku komplexnému pokroku pri budovaní silného národa a národného omladenia prostredníctvom modernizácie v čínskom štýle,” dodáva sa v liste.

Hongkongský’emeritný kardinál Joseph Zen a odborníci na Čínu varujú, že sinifikácia zahŕňa to, aby “všetky náboženské spoločenstvá boli vedené stranou, kontrolované stranou a podporovali stranu.”

“Všetci biskupi, ktorí sa odmietajú pripojiť ku Katolíckej vlasteneckej asociácii, sú ČKS umiestňovaní do domáceho väzenia alebo miznú,” expert na Čínu a prezident Inštitútu pre výskum populácie Steven Moser povedal LifeSiteNews v minulom roku. “Hoci Vatikán pred niekoľkými rokmi povedal, že čínsko-vatikánska dohoda nevyžaduje, aby sa niekto pripojil k tejto schizmatickej organizácii, odmietnutie pripojiť sa má za následok prenasledovanie a tresty. A Vatikán stojí bokom a nič nerobí.”

V nedávnej správe Výboru pre slobodu v Hongkongu Foundation’Frances Hui citovala hongkonského kňaza, ktorý varoval, že čoraz intenzívnejší dialóg, ktorý hongkonský kardinál Stephen Chow’podporuje s cirkvou ČKS, nie je výmenou, ale “vymývaním mozgov.” Súčasťou procesu sinizácie zahŕňa “aktívne potláčanie informácií o náboženskom prenasledovaní v Číne a oslabilo jej zameranie na obhajobu práv veriacich v Číne,” uvádza sa v správe.

Čínska vláda’nariadila štátom schválenej cirkvi, aby uplatňovala hodnoty štátu, ktorý ju podporuje, je síce pozoruhodná, ale napriek tomu nie prekvapujúca. Slúži však ako ďalšia ostrá pripomienka povahy komunistickej vlády v Číne, s ktorou Vatikán kuje ďalšie boje v nadväzovaní vzťahov.

V októbri bola neslávne známa čínsko-vatikánska dohoda obnovená už po tretí raz, tentoraz na štyri roky namiesto dvoch.

Čítajte: Vatikán obnovil tajnú dohodu s Čínou o menovaní biskupov

Oficiálne tajná dohoda sa považuje za uznanie štátom schválenej cirkvi v Číne a umožňuje Čínskej komunistickej strane (ČKS) menovať biskupov. Pápež František si zrejme ponecháva právo veta, hoci v praxi má kontrolu ČKS. Údajne tiež umožňuje odvolanie legitímnych biskupov, ktorí majú byť nahradení biskupmi schválenými ČKS.

V liste čínskym katolíkom z roku 2018 František opísal túto dohodu ako vytvorenie “novej kapitoly Katolíckej cirkvi v Číne.”V septembrovom príhovore na pápežskom lietadle František potvrdil svoju spokojnosť s tým, ako vzťahy pokračujú: “Áno, som’spokojný s dialógmi s Čínou. Výsledky sú dobré. Dokonca aj pri menovaní biskupov veci postupujú s dobrou vôľou.”

Kardinál Joseph Zen však dohodu štylizoval ako “neuveriteľnú zradu,” pričom obľúbený kardinál ďalej obvinil Vatikán z “zapredania” čínskych katolíkov.

Dohoda viedla aj k zvýšenému nárastu náboženského prenasledovania od jej podpísania. V roku 2018 na dohode sotva zaschol atrament, než webová stránka AsiaNews, ktorá pravidelne dokumentuje únosy a mučenie katolíkov v podzemí, informovala, že “(u)podzemní katolíci trpko podozrievajú Vatikán, že ich opustil.”

Posledné správy americkej Kongresovo-výkonnej komisie pre Čínu sa odvolávali na nárast prenasledovania kresťanov ako priamy dôsledok dohody.

V novembri však v rozhovore s týmto korešpondentom vatikánsky štátny sekretár kardinál Parolin uviedol, že dialóg s Pekingom “postupuje postupne. Výzvou je dialóg –ako viesť dialóg, ale napredujeme.”