ČÍNSKI AGENTI
Slovenské papagáje sa naučili dve nové slová: čínski agenti.
Škriekajú, až si idú hrdlá rozdrapiť. Bez toho, aby rovnako ako papagáje rozumeli zmyslu vydávaných, respektíve napodobňovaných zvukov.
Ministerstvo štátnej bezpečnosti Číny naskutku disponuje úctyhodným aparátom. Zastrešuje všetky civilné spravodajské orgány i obávanú tajnú políciu. Avšak aj obrovský štát s jedna celých štyri miliardy obyvateľov musí nasadzovať v oblasti zahraničnej rozviedky sily a prostriedky predovšetkým z hľadiska priorít, nie z rozmaru.
Progresívnym papagájom odporúčam naštudovať si výstupy stránok nasledovných amerických inštitúcií: ministerstvo spravodlivosti – v jeho rámci podstránky FBI a úradu generálneho prokurátora; a web CIA. To sú zdroje, ktorým budú nepochybne veriť.
Hlavnými prioritami čínskej rozviedky sú USA, Taiwan, Japonsko, Kórejský polostrov, Filipíny, Austrália, India, Spojené kráľovstvo, Kanada a popredné štáty EÚ. Osobitný záujem venujú Číňania svojmu susedovi Rusku. Okrem politických a vojenských tajomstiev sa Číňania venujú predovšetkým priemyselnej špionáži.
Z hľadiska vojenských spravodajských informácií sú jednoznačnými prioritami USA. Potom USA. A nasledujú USA. Za nimi sú Japonsko, India, Austrália, Británia a Taiwan. Najviac priemyselnej špionáže uskutočňujú v USA, na Taiwane, v Japonsku a Južnej Kórei.
Na Slovensku nie je z hľadiska vojenských tajomstiev veľa zaujímavého. Nemáme v Tichom ani Indickom oceáne žiadne vojenské inštalácie, predsunuté posty, nebodaj základne. Naše bojové vybavenie je z pohľadu technickej dokumentácie nezaujímavé, pretože je najmenej o generáciu či dve staršie ako čínske. Ani z hľadiska priemyselnej špionáže tu veľmi niet čo kradnúť, skôr orgány SIS by sa mohli pochlapiť a v procese investičnej spolupráce s Číňanmi by sme my mohli ukradnúť niečo im.
Čínsku rozviedku nepochybne zaujímajú niektoré operačné plány NATO, najmä zamerané na aktivity v oblasti západného Tichého oceánu. O tie by sa mohli zaujímať aj na Slovensku. A nepochybne sa už aj zaujímajú. To isté platí o politických informáciách súvisiacich s pripravovanými obchodnými bariérami a inými opatreniami na úrovni EÚ. V aliancii ani v únii nie sme odvčera, a preto je zrejmé, že naše kontrašpionážne orgány sa museli zaoberať aktivitami (nielen) Číňanov na našom území za všetkých vlád. Vrátane insitnej Ivety, psychotického Trnavčana, strateného Eda aj odutého Ľuda.
Číňania na Slovensku nejdú budovať ani 5G, ani 6G siete. V hre je zatiaľ nie úplne istá baterkáreň. Témou diskusie sú aj tunel pod Karpatmi a diaľnice. Nie je možné vylúčiť, že so zvýšenou investičnou aktivitou Číny na Slovensku sa posilní aj pôsobenie ich spravodajských orgánov. Robia to všetky štáty, pretože chránia svoj kapitál, respektíve kapitál svojich občanov. S ohľadom na politické zriadenie v Pekingu budú zrejme Číňania dozerať aj na svojich inžinierov, aby sa ich na Slovensku nepokúsili naverbovať napríklad Američania alebo Číňania z Taiwanu a podobne.
V dôsledku toho možno budú musieť dievčence a chlapci z kontrarozviedky SIS pohnúť trochu viac zadkami, ale žiadna dráma sa konať nebude. Nekoná sa ani v Nemecku, kde sa teda Číňania ekonomicky rozdrapujú oveľa viac ako v krajinke medzi Dunajom a Tatrami. Maľovanie obrazu masového prívalu „čínskych agentov“ je nielen nenáležité, ale napĺňa všetky pojmové znaky šírenia konšpiračnej teórie.