Čínski komunisti údajne prenikli do kanadských federálnych volieb v roku 2021, ukazujú záznamy

Čínski komunisti údajne prenikli do kanadských federálnych volieb v roku 2021, ukazujú záznamy

Dokumenty z federálneho vyšetrovania, ktoré sa zaoberá zasahovaním zahraničných štátnych aktérov do posledných dvoch volieb v Kanade, ukazujú, že agenti Komunistickej strany Číny (KS Číny) údajne pracovali ako volební pracovníci vo volebnej kampani v Kanade v roku 2021.

Podľa dokumentov bývalá konzervatívna poslankyňa Leona Alleslevová v čestnom vyhlásení uviedla, že jej čínski Kanaďania povedali, že vedia, že vo volebných miestnostiach pracujú zahraniční agenti.

“Približne polovica kanadských voličov čínskej národnosti, ktorých agitovala, by pani Alleslevovej povedala, že sa ju boja voliť, pretože sa obávajú následkov voči sebe alebo svojim rodinným príslušníkom v Kanade aj v Číne,” uviedla Alleslevová’s podľa jej čestného vyhlásenia, ktoré bolo predložené Komisii pre zahraničné zasahovanie.

Podľa čestného vyhlásenia, o ktorom informoval Blacklock’s Reporter, niektorí ľudia tvrdili, že túto hrozbu brali “vážne, pretože v miestnej kancelárii Elections Canada a vo volebných miestnostiach pracovali agenti Komunistickej strany Číny alebo monitorovali mimo výrazne zníženého počtu volebných miestností, aby sledovali, kto hlasuje.”

Aleselevová napriek tomu počas svojej kampane nedala o týchto obavách vedieť Elections Canada ani Úradu komisára pre voľby v Kanade kvôli “jej skúsenostiam s nedostatočne jasným postupom Elections Canada’a nereagovaním a nečinnosťou v iných záležitostiach.”

Okrem Alleslevovej, ktorá vo voľbách v roku 2021 prehrala s liberálnou poslankyňou Leah Taylor Royovou, aj ďalší poslanci obvinili Elections Canada z nereagovania, keď prišlo na takéto sťažnosti. Liberáli premiéra Justina Trudeaua’vyhrali voľby v roku 2021 s tesným náskokom.

Komisia pre zahraničné zasahovanie bola zvolaná s cieľom “preskúmať a posúdiť zasahovanie Číny, Ruska a iných zahraničných štátov alebo neštátnych aktérov vrátane akýchkoľvek možných vplyvov, potvrdiť integritu a prípadné vplyvy na 43. a 44. parlamentné voľby (voľby 2019 a 2021) na celoštátnej úrovni a na úrovni volebných obvodov.”

Komisiu vedie sudkyňa Marie-Josée Hogue, ktorá už skôr uviedla, že ona a jej právnici zostanú “nestranní” a nebudú ovplyvňovaní politikou. V januári Hogueová povedala, že bude “odhaľovať pravdu, nech je akákoľvek.”

Komisia zatiaľ odhalila, že existuje 13 volebných okrskov s podozrivou činnosťou. Komisia má v súčasnosti prestávku a v pravidelných vypočutiach bude pokračovať v septembri.

Ak ide o Trudeaua, pochválil Čínu za jej “základnú diktatúru” a označil autoritársku krajinu za svoju najobľúbenejšiu krajinu okrem svojej vlastnej.

Doteraz bol Trudeau zdržanlivý a nikdy výslovne neuviedol, či ho Kanadská bezpečnostná spravodajská služba (CSIS) niekedy informovala o tom, že agenti ČKS”konali v rozpore s národným”volebným zákonom.

Pred niekoľkými mesiacmi šéf kanadskej’spravodajskej agentúry vypovedal pod prísahou že Trudeaua viackrát varoval, že agenti CCP idú po konzervatívnych poslancoch, premiér však poprel, že by tieto varovania dostal.