Čo je biohacking? 5 inovatívnych biohackov, ktoré by ste mali vyskúšať práve teraz

Čo je biohacking? 5 inovatívnych biohackov, ktoré by ste mali vyskúšať práve teraz

Ak sa zaujímate o zdravie pravdepodobne ste si všimli neustály prísun nových nápadov, trendov a metód na vylepšenie vášho tela a mysle. V skutočnosti „biohacking“ nie je úplne nové slovo. Ak však o ňom počujete prvýkrát alebo ste len zvedaví ako zvýšiť úroveň svojho zdravia, tento článok je určený práve vám.

Nižšie vám načrtneme, čo presne biohacking je, a ponúkneme vám aj niekoľko príkladov populárnych biohackov, ktoré by ste mohli vyskúšať!

Čo je biohacking v jednoduchosti?

Zjednodušene povedané, biohacking je spôsob ako zlepšiť stav vášho tela a mozgu pre vyzdvihnutie určitých pozitívnych účinkov, ako je zvýšenie výkonu, zlepšenie zdravia alebo zvýšenie produktivity. Biohacking môže v skutočnosti zahŕňať čokoľvek od zahrnutia špecifických doplnkov alebo potravín do stravy až po jednoduché nastavenie spánkového režimu.

Zložitejšie povedané, môže zahŕňať zavádzanie určitých návykov a ich prispôsobeniem iným návykom na optimalizáciu ich účinnosti.

Napríklad môžete používať terapiu červeným svetlom kvôli údajným zdravotným prínosom. Avšak posunutie tohto biohackingového návyku na ďalšiu úroveň by znamenalo používanie terapie červeným svetlom v čase východu alebo západu slnka, pretože napodobňuje dennú dobu, kedy by naše telo prirodzene prijímalo viac tohto typu svetla.

Ešte môžme biohacking používať v oblasti hackingu ľudského tela v technologickom odvetví. Kedy môžme pomocou veľmi pokročilých technológií napríklad čítať myšlienky alebo opačným smerom zavádzať hlasy do ľudskej mysle. Ale tejto téme sa v dnešnom článku venovať nebudeme.

Je biohacking bezpečný?

Vo všeobecnosti platí, že biohacking je bezpečný.

Napriek tomu to závisí od typu biohacku, ktorý realizujete. Nevyhnutne platí, že nie každý biohack je vhodný pre každého človeka. Jednoducho to vyplýva zo skutočnosti, že nie sme stavaní úplne rovnako.

Predtým, ako začnete meniť veci pomocou novej biohackingovej metódy, ktorú ste našli na internete (alebo dokonca v tomto článku), by bolo dobré prediskutovať so svojím lekárom, či je pre vás vhodná. Ten vás pozná najlepšie a môže vykonať všetky potrebné testy, napríklad krvné alebo hormonálne testy, aby sa uistil, že to má pre vás zmysel.

Okrem toho najbezpečnejšie biohacky zvyčajne zahŕňajú mentálny tréning, experimentovanie s cvičením, malé úpravy stravy a uprednostňovanie spánku spôsobom, ktorý vám vyhovuje.

Jednoduchý spôsob, ako zistiť, či biohack pre vás funguje alebo nie, je sledovanie údajov. Môžete sledovať, ako sa cítite, písaním denníka. To vám môže pomôcť pochopiť, či zmeny, ktoré robíte, vás dostanú tam, kde chcete byť.

Aké sú príklady biohackingu?

Kde by ste teda mali začať? Predtým, ako sa do toho ponoríme, je dobré znova pripomenúť dôležitosť zhodnotenia, či je konkrétny biohack práve pre vás vhodný, alebo nie.

5 biohackov, ktoré by ste mali vyskúšať

Poďme na biohacking. Nižšie si pozrite našich 5 najlepších.

1. Optimalizujte svoj spánok

Tento sa v podstate týka každého. Ľudské telo a myseľ fungujú lepšie s dostatočným odpočinkom. Spánok umožňuje vášmu telu čas na obnovu a reset – a to viacerými spôsobmi!

Priemerný dospelý človek potrebuje 7 až 9 hodín spánku za noc. Napriek tomu má so spánkom problém vysoké percento populácie. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako biohacknúť a optimalizovať svoj spánok:

  • chodiť do postele a vstávať v rovnakom čase každý deň
  • ak je možnosť hneď po prebudení nechať na seba pôsobiť slnečné lúče a prirodzené svetlo (potláča melatonín, ktorý je hormón spôsobujúci ospalosť)
  • spánok v tichej, tmavej a chladnej miestnosti
  • skontrolujte si, či sú váš matrac a vankúš vhodné pre zvolenú polohu na spanie

Dobrý spánok však nespočíva len v tom, čo robíte v čase spánku. Dobrý spánok zahŕňa aj vaše návyky počas dňa. Napríklad po 14. hodine by ste nemali konzumovať kofeín. Počas dňa by ste sa mali aj trochu hýbať a dodať telu dostatok paliva a živín, aby mohlo optimálne fungovať.

2. Doprajte si trochu slnka

Slnko má neprávom zlú povesť. Ak plánujete dlhší pobyt vonku, určite by ste mali používať opaľovací krém. Slnko má však aj mnoho zdravotných výhod, a pomáha zvyšiť vašu duševnú a fyzickú pohodu.

Už 15 minút slnenia sa denne môže pomôcť:

  • zlepšiť náladu
  • zvýšiť tvorbu vitamínu D
  • zlepšiť spánok
  • zvýšiť energiu
  • znížiť zápalové procesy v tele

A ešte viac!

3. Vyskúšajte terapiu červeným svetlom

Terapia červeným svetlom má rôzne výhody vrátane zlepšenia hojenia rán, zníženia počtu strií, zlepšenia celkového vzhľadu pokožky, zlepšenia nálady, zníženia zápalových procesov a ďalších.

V skutočnosti sa predpokladá, že terapia červeným svetlom zvyšuje počet mitochondrií v tele a zlepšuje ich funkciu. A to má za následok spomínané účinky. Mitochondrie produkujú ATP, bunkovú energiu, a často sa označujú ako „elektrárne“ buniek a nášho tela. Pomáhajú poháňať všetko, čo robíte. Čím viac ich teda bude, tým lepšie!

Zariadenia na terapiu červeným svetlom sa dnes dajú veľmi ľahko objednať aj online, takže je pre vás naozaj jednoduché získať túto super jednoduchú biohackingovú metódu. Používajte zariadenie s červeným svetlom raz denne po dobu 10 – 20 minút.

4. Noste okuliare s filtrom na modré svetlo

Prílišné vystavenie sa modrému svetlu pred spánkom môže viesť k jeho problémom a veľkej únave počas nasledujúceho dňa. Používanie okuliarov s filtrom na modré svetlo vo večerných hodinách však môže zabrániť tomu, aby sa tieto lúče dostali do vašich očí a tak pôsobili na kvalitu vášho spánku.

Ak celý deň sedíte pri počítači, okuliare s modrým svetlom môžu zároveň pomôcť znížiť únavu očí a ďalšie negatívne účinky na oči, ktoré by sa mohli časom rozvinúť, ako napríklad makulárna degenerácia alebo šedý zákal.

5. Čas na skutočnú vďačnosť

Hacknite svoju myseľ tým, že si budete všímať veci vo svojom živote, ktoré oceňujete. Táto biohackingová technika spočíva v tom, že si jednoducho vyhradíte niekoľko minút z vášho dňa (najlepšie hneď ráno) a zapíšete si všetko, za čo ste vďační. Počas tohto času skutočne pocíťte vďačnosť a potom si ju môžete niesť so sebou počas celého zvyšku dňa!

Tento biohack môže pomôcť zlepšiť váš duševný stav a náladu, pomôže vám sústrediť sa na to, čo máte, oproti tomu, čo nemáte. A tým pritiahnete do života viac vecí a situácií za ktoré môžete byť vďační.

Je čas na biohacking

Nakoniec, biohacking by mohol byť vo všeobecnosti termín, ktorý sa používa na označenie akejkoľvek zmeny, ktorú urobíte na zlepšenie svojho života a zdravia. A zvyčajne vždy existujú oblasti, ktoré môžeme zlepšiť!

To v žiadnom prípade neznamená, že by ste mali ísť na plný plyn a snažiť sa ich zlepšiť všetky naraz. Namiesto toho si vyberte jeden konkrétny návyk, ktorý chcete rozvinúť alebo sa ho zbaviť. Odtiaľ môžete pokračovať v odbúravaní zlých návykov a budovaní dobrých, aby ste mohli žiť život, aký chcete.

Zdroj: dailymotivation.site

Líbí se vám článek? Můžete ho sdílet se svými přáteli.




Loading…