Čo sa bude diať na synode o synodalite v októbri tohto roku

Čo sa bude diať na synode o synodalite v októbri tohto roku

Tlačový úrad Vatikánu zverejnil podrobnosti o nadchádzajúcej synode o synodalite, ktorá sa začne koncom tohto mesiaca, pričom úplný zoznam účastníkov zostáva zväčša nezmenený, zatiaľ čo do mesačného programu pribudli nové podujatia.

Na tlačovej konferencii 16. septembra vedenie synody o synodalite predstavilo kľúčové detaily druhého zasadania synody, ktoré sa začne 30. septembra v Ríme.

Kardináli Mario Grech, generálny sekretár Generálneho sekretariátu Biskupskej synody, a Jean-Claude Hollerich, generálny relátor Synody o synodalite, spolu s predstaviteľmi Synody a Dikastéria pre komunikáciu načrtli pravidlá, členov, metodiku a kalendár synody.

Veľmi sa podobá na zasadnutie Synody o synodalite vo Vatikáne v roku 2023, aj keď došlo k určitým zmenám v harmonograme spolu s personálom na zasadnutiach.

Týmto podujatím vrcholí viacročný proces, ktorý sa začal v roku 2021. Očakáva sa, že stretnutia povedú k záverečnému dokumentu, ktorý vyjde z úst pápeža Františka alebo bude ním schválený.

Predbežné rekolekcie a kajúca bohoslužba: 30. septembra – 1. októbra

Synoda začne v pondelok 30. septembra, pričom všetci účastníci sa zúčastnia na dvojdňovom ústraní. Vlani sa’rekolekcie konali v Sacrofane, tento rok sa namiesto toho uskutočnia vo Vatikáne.

Väčšinou sa budú konať v súkromí – len niektoré časti rekolekcií budú naživo prenášať vatikánske spravodajské portály – opäť ich bude viesť predovšetkým páter Timothy Radcliffe, O.P., 79-ročný anglický dominikán známy svojou propagáciou LGBT ideológie a popieraním učenia Cirkvi v tejto oblasti.

Takisto ako minulý rok sa k Radcliffovi pripojí talianska benediktínska opátka Matka Maria Ignazia Angelini a obaja budú aj naďalej počas celého mesiaca pôsobiť ako “duchovní asistenti” synody.

Novinkou v kalendári je však tento rok “kajúca vigília”, ktorá sa uskutoční 1. októbra večer v Bazilike svätého Petra”. Pod vedením pápeža Františka si na vigílii vypočujeme svedectvá troch ľudí, “ktorí trpeli hriechom: hriech zneužívania; hriech vojny; hriech ľahostajnosti voči dráme prítomnej v narastajúcom fenoméne migrácie na celom svete.”

Po nej sa uskutoční “vyznanie viacerých hriechov,” oznámil Vatikán. Neuviedol však presné podrobnosti o tom, ako bude táto udalosť prebiehať: Môže teda ešte predstavovať formu generálnej spovede?

“Cieľom nie je odsúdiť hriech iných, ale uznať sa za člena tých, ktorí sa svojím opomenutím alebo konaním stali príčinou utrpenia a sú zodpovední za zlo spôsobené nevinným a bezbranným,” napísal Vatikán. “Ten, kto vyjadrí prosbu o odpustenie, tak urobí v mene všetkých pokrstených.”

K osobitne vyznávaným “hriechom” patrí:

Po “vyznávaní,” pápež František vysloví prosbu o odpustenie “Bohu a sestrám a bratom celého ľudstva v mene všetkých veriacich.”

Synodálne stretnutia: Synodálne zasadnutia sa začínajú v stredu 2. októbra. Odtiaľ sa začne denný harmonogram zasadnutí šesť dní v týždni s dopoludňajšími a popoludňajšími zasadnutiami.

Denné zasadnutia

V súvislosti s Instrumentum laboris (pracovný dokument) pre synodu v októbri 2024, ktorý bol zverejnený začiatkom tohto roka (LifeSite popis tu), sa budú účastníci synody na svojich zasadnutiach počas októbra venovať práve jemu.

PREČÍTAJTE SI: Vatikán vydal text, na ktorom sú založené kontroverzné októbrové zasadnutia Synody o synodalite

Témy z pracovného dokumentu zahŕňajú výzvy na opatrenia na reorganizáciu riadenia Cirkvi a rozhodovania s cieľom zapojiť laikov vo väčšej miere “synodálnym” štýlom. Hoci ženský diakonát nie je technicky účtovaný ako súčasť synodálnych zasadnutí v októbri 2024, napriek tomu sa v dokumente opakujú výzvy, ktoré údajne mnohí vyslovili v prospech ženského diakonátu, a tiež výzva, aby boli ženy povýšené na vyššie pozície riadenia a autority v Cirkvi.

Denné stretnutia v priebehu niekoľkých týždňov budú rozdelené do piatich kľúčových sekcií alebo modulov, pričom všetky budú pozostávať z “plenárnych zasadnutí zhromaždenia” alebo “generálnych kongregácií” s ďalšími “menšími okruhmi.”

Každý z prvých štyroch modulov bude prebiehať v tomto všeobecnom poradí a bude trvať niekoľko dní:

Záverečný modul je zameraný na “prerokovanie, zmenu a schválenie” záverečného dokumentu synody, na ktorom počas celých zasadnutí pracuje osobitná komisia.

Čítajte: Vatikán potvrdil, že tretia študijná skupina sa zaoberá otázkou ‘ženského diakonátu’

Učastníci budú 26. októbra spievať Te Deum a v nedeľu 28. októbra ukončia podujatie pápežskou svätou omšou v Katedrále sv. Petra’v Bazilike.

Ekumenická modlitebná vigília

Ak sa synoda v roku 2023’začala ekumenickým modlitebným podujatím, tento rok sa podobné stretnutie uskutoční 11. októbra. Dátum je zámerný, keďže ide o 62. výročie otvorenia Druhého vatikánskeho koncilu a takmer 60 rokov od vydania dekrétu o ekumenizme Unitatis Redintegratio.

Uskutoční sa na Námestí protomartierov, kde bol podľa svedectva tradície umučený svätý Peter, ako uvádza vatikánska’tlačová správa.

Praktické body

Väčšia časť synody bude pre verejnosť a tlač uzavretá. Takmer denne sa budú konať tlačové brífingy a konferencie a niektoré dokumenty budú zverejnené pre vatikánsky tlačový zbor, ale informácie bude pozorne sledovať osobitný výbor pre informovanie o synode.

Vlani sa veľa špekulovalo o údajnom pápežskom tajomstve, ktoré bolo nariadené pre účastníkov synody. Hoci sa to neuskutočnilo, účastníkom bola nariadená mlčanlivosť – len bez váhy pápežského tajomstva. Tak to zostáva aj tento rok, pričom pravidlá hovoria, že účastníci musia zachovávať mlčanlivosť o všetkom, čo oni a ostatní povedia na neverejných zasadnutiach.

Čítajte: Kardinál Müller naznačuje, že ‘protikatolícke sily’ presadzujú na synode pro-potratovú Agendu 2030

V rozhovore s novinármi dr. Ruffini – prefekt vatikánskeho dikastéria pre komunikáciu – vysvetlil, že je to spôsobené tým, že chce “chrániť slobodné rozlišovanie každého’a znížiť hluk, v ktorom stále žijeme. Je to’spôsob, ktorý môže umožniť svetu … zastaviť sa, počúvať a pokúsiť sa pochopiť jeden druhého.“”

Ohľadne zostavenia záverečnej správy sa tým bude zaoberať komisia zložená z účastníkov synody, siedmich zvolených členmi a troch vybraných pápežom Františkom spolu s niektorými členmi vedenia synody.

Nateraz nie je známe, či bude záverečná správa zverejnená prostredníctvom tlačovej konferencie na konci synody ako minulý rok, alebo či sa objaví až po skončení mesačných podujatí’.

Členovia

Podľa vatikánskeho tlačového úradu má synoda 368 “členov”, ktorí majú hlasovacie právo. Približne 272 z nich sú biskupi, 96 sú nebiskupi.

Dalšími “účastníkmi”, ktorí nemajú hlasovacie právo, je 70 “expertov” spolu s ekumenickými delegátmi a osobitnými pozvanými.

V porovnaní s minuloročným’počtom členov došlo len k 26 zmenám. Z USA, Baltimorský arcibiskup William Lori nahradí kardinála Timothyho Dolana.

Proti tomu pápežov’osobný výber na synodu zostáva zväčša rovnaký, hoci kontroverzné postavy ako kardinál Francesco Coccopalmerio sa pridajú k ďalším rovnako kontroverzným postavám, ktoré už František tiež osobne vybral, vrátane kardinálov Blase Cupicha, Jozefa De Kesela, Wiltona Gregoryho, Roberta McElroya a otca Jamesa Martina, S.J.

Osobným výberom pápeža sa však stane aj biskup Rolando JoséAlvarez, exilový biskup z Matagalpy v Nikarague, ktorý od začiatku tohto roka žije vo Vatikáne po tom, ako bol vyhostený z krajiny.

LifeSite bude počas celého trvania synody poskytovať podrobné a každodenné spravodajstvo zo synody priamo na mieste. Aktuálne informácie budú zverejňované na LifeSiteNews.com a na X/Twitter účte vatikánskeho korešpondenta LifeSite’