Čo znamená víťazstvo odporcov podpory Ukrajiny vo voľbách na Slovensku – tadesco.org

Čo znamená víťazstvo odporcov podpory Ukrajiny vo voľbách na Slovensku – tadesco.org

V predčasných parlamentných voľbách na Slovensku zvíťazila strana Smer-Sociálna demokracia. Získala 22,94% hlasov. Jej vodca Robert Fico počas predvolebnej kampane opakovane sľúbil, že prestane poskytovať vojenskú pomoc Ukrajine.

Okrem toho kritizoval zavedenie protiruských sankcií. Podľa analytikov ale bude musieť vytvoriť koalíciu. Takže bude musieť robiť kompromisy. Odborníci na druhej strane pripúšťajú, že bez ohľadu na to, aká bude nová koaličná vláda, je nepravdepodobné, že by podpora Kyjevskému režimu zostala na rovnakej úrovni.

Vďaka získaným hlasom patrí Smer-SD v parlamente 42 zo 150 kresiel.

Jej hlavným konkurentom bola liberálna proeurópska strana Progresívne Slovensko Michala Šimečku. Podarilo sa jej získať 17,96%. Bude mať druhé najväčšie zastúpenie v parlamente. Konkrétne 32 kresiel.

Na treťom mieste sa umiestnila stredoľavá strana Hlas-Sociálna demokracia. Šéfuje jej tiež bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini. Dosiahla 14,7% a 27 poslaneckých mandátov. Nasleduje koalícia Obyčajní ľudia a priatelia (8,89% a 16 kresiel), Kresťanskodemokratické hnutie (6,82% a 12 kresiel), Sloboda a solidarita (6,32% a 11 kresiel) a Slovenská národná strana (5,62% a 10 kresiel). Ostatné politické sily neprekonali 5% hranicu pre vstup do parlamentu.

Budíček pre Západ

Ficovi už k víťazstvu zablahoželal maďarský premiér Viktor Orbán. „Hádajte, kto je späť? Gratulujeme Robertovi Ficovi k jeho nespornému víťazstvu v parlamentných voľbách na Slovensku. Spolupracovať s patriotom je vždy radosť,“ napísal na sociálnej sieti X.

Západné médiá ale bijú na poplach. Otvorene označujú Fica za proruského kandidáta.

Denník Financial Times považuje jeho víťazstvo za budíček pre Washington i Brusel. Pretože teraz sa v EÚ môže okrem Viktora Orbána objaviť aj ďalší protiukrajinský hlas.

Počas volebnej kampane Fico opakovane kritizoval vojenskú pomoc Ukrajine. Západné dodávky zbraní podľa neho vedú iba k ďalšiemu krviprelievaniu a predlžovaniu konfliktu.

Slovenské ozbrojené sily podľa Fica chátrajú. Sľúbil preto, že zastaví vojenskú pomoc Kyjevu, ak jeho strana vstúpi do vlády.

Okrem toho Fico ako jeden z mála politikov na Západe verejne vyhlásil, že v radoch ozbrojených síl Ukrajiny bojujú fašisti. Kritizoval tiež prejavy rusofóbie. Zdôraznil, že je v záujme Slovenska mať dobré vzťahy s Ruskom. Zároveň vyjadril vďačnosť Sovietskemu zväzu za oslobodenie od nacizmu.

Fico je známy odporca protiruských sankcií. Podľa neho spôsobujú veľké škody krajinám ako je Slovensko.

Okrem toho Fico spolu s poľským a maďarským vedením podporuje zachovanie embarga na dovoz ukrajinského obilia.

Slovensko má dôležitejšie problémy ako pomoc Ukrajine

„To je všetko, čo teraz môžem povedať. Myslíme si, že vojenský konflikt na Ukrajine je obrovská tragédia pre všetkých,“ vyhlásil Fico tesne po voľbách.

Prisľúbil, že jeho strana, bez ohľadu na výsledok rokovaní o zostavení vlády, vynaloží všetko úsilie, a to aj na úrovni EÚ, aby sa začali rozhovory o prímerí a čo najskoršom ukončení konfliktu na Ukrajine.

Zdôraznil, že ukrajinská téma nebola pre jeho stranu v predvolebnej kampani kľúčovou. Napriek veľkému záujmu médií. Sľúbil, že sa zahraničnopolitická orientácia Slovenska nezmení. Smer-SD podporuje zotrvanie krajiny v NATO a EÚ. Lenže s vlastnými názormi. A tie sa v mnohých veciach líšia od oficiálnych vyhlásení Bruselu. Má v úmysle ich dôsledne obhajovať na všetkých úrovniach.

Podľa Vadima Truchačeva, docenta Ruskej štátnej univerzity humanitných vied, má Západ dôvod byť znepokojený. Na Slovensku totiž dostali výraznú podporu strany, ktoré sú skeptické voči súčasnej politike EÚ a USA.

„Nie je to len o Ficovi. Jeho strana získala 23%. K nim je ale potrebné pridať hlasy odovzdané rusofilom a euroskeptikom. Celkovo ide o 43% podporujúcich sily, ktoré nie celkom súhlasia s líniou EÚ a NATO. Nie všetky sympatizujú s Ruskom. Každopádne to je veľmi znepokojujúca výzva pre Západ,“ uviedol Truchačev.

EÚ a NATO nezostanú ľahostajní

Fico po voľbách oznámil, že očakáva výzvu prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá by mu mala dať poverenie na zostavenie vlády. Pokúsi sa vytvoriť koalíciu s ostatnými stranami, ktoré prešli do parlamentu.

Truchačev je presvedčený, že iba Slovenská národná strana je zatiaľ pripravená vstúpiť do spojenectva s Ficom. Takže jeho šance na vytvorenie kabinetu sú v súčasnosti nízke.

„Iba Slovenská národná strana je pripravená bezpodmienečne stať sa jeho koaličným partnerom. Hlas-SD je totiž viac euroatlantická. Je nepravdepodobné, že by sa spojila so Slovenskou národnou stranou. Šanca, že sa Fico stane premiérom, je preto nízka,“ domnieva sa Truchačev.

Pripomína tiež, že aj vonkajší hráči sa budú snažiť zabrániť Ficovi, aby viedol nový kabinet.

„Aby mu zabránili dostať sa opäť k moci, zapojí sa vonkajší faktor. EÚ a NATO nezostanú ľahostajní. Zasahovať bude iste aj české vedenie, ktoré má na Slovensku veľký vplyv,“ tvrdí Truchačev.

Vládnu koalíciu tak podľa neho pravdepodobne vytvoria Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Obyčajní ľudia a priatelia.

„Táto koalícia by síce nebola taká protiruská ako predchádzajúca vláda, zachovala by si ale kurz podpory sankcií voči Rusku a pomoci Ukrajine,“ argumentuje Truchačev.

Nikolaj Topornin, riaditeľ Centra pre európske informácie, docent Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie, sa naopak domnieva, že sa líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini môže stať spojencom Fica. Keďže v rokoch 2016 až 2018 bol členom jeho strany.

Smer-SD, Hlas-SD a Slovenská národná strana by mali v parlamente väčšinu 79 kresiel.

„Fico má sľubného spojenca, Pellegriniho stranu. Bol členom jeho strany. Potom sa však rozišli a Pellegrini vytvoril svoju vlastnú politickú silu. V zásade sa navzájom dobre poznajú. Ak mu Fico ponúkne vstup do koalície, tak si myslím, že Pellegrini bude súhlasiť. Nacionalisti ich budú môcť doplniť,“ uviedol Topornin.

Topornin je presvedčený, že ak sa Fico dostane k moci, svoj postoj k Ukrajine nezmení. Bude však musieť robiť kompromisy.

Ako Maďarsko?

„Fico bude musieť nájsť konsenzus a zmierniť niektoré predvolebné postoje. Preto nedôjde k radikálnej zmene kurzu Slovenska. Zároveň treba mať na pamäti, že nie je radikálnym odporcom EÚ a NATO. Zdôrazňuje národné záujmy a považuje predchádzajúcu vládu za príliš proeurópsku. Je možné, že politika Slovenska za jeho vlády by bola do istej miery podobná Maďarsku,“ tvrdí Topornin.

Dodal, že aj keď koalíciu netvorí Fico, jej účastníci budú musieť zobrať do úvahy nálady časti občanov, ktorí podporovali program jeho strany Smer-SD. A to aj ohľadom ukrajinskej otázky.

Vzťah Slovenska k Ukrajine sa zmení

„Ktokoľvek vstúpi do koalície, bude musieť upraviť smerovanie krajiny. Slováci odmietli dôverovať predchádzajúcej politike. Vrátane otázky bezpodmienečnej podpory Ukrajine. Všetky prieskumy verejnej mienky naznačujú, že väčšina Slovákov je proti aktívnej finančnej a vojenskej pomoci Kyjevu a chce konflikt ukončiť čo najrýchlejšie. Preto s najväčšou pravdepodobnosťou podpora Ukrajiny nebude na tej istej úrovni. Bez ohľadu na to, kto sa dostane k moci,“ uzavrel Topornin.

Zdroj: RT




Loading…