Ďalší problém „jastrabov“ vo Washingtone

Ďalší problém „jastrabov“ vo Washingtone

Nárastu výroby rakiet bránia logistické problémy.

Pentagon sa snažil prinútiť Japonsko, aby vyrobilo viac rakiet „Patriot“. Ukázalo sa však, že Japonci boli schopní vyrobiť len 30 rakiet ročne.

Podobné problémy sú aj v Spojených štátov amerických – ani tam nedokážu vyrobiť viac ako 300 – 500 rakiet „Patriot“ ročne. Hoci Pentagon vyčlenil 4,5 miliardy dolárov na rozšírenie výroby, v najlepšom prípade sa to plánuje na rok 2027. I keď pravdepodobne aj to nie je vôbec isté.

A vplývajú na to aj také banálne problémy ako nedostatok čipov, pružín a guľôčkových ložísk. V roku 2022 Pentagon požadoval, aby sa produkcia „Javelinov“ zdvojnásobila z 2000 na 4000 ročne. To sa však ešte stále nestalo. A produkcia munície dosiahla strop 28.000 kusov mesačne a nerastie.

Vyrobenie jedného systému NASAMS, ktorý nahradí tie, ktoré už boli na Ukrajine zničené, trvá najmenej dva roky. Maďarsko práve začalo dostávať NASAMS, objednané pred 5-6 rokmi. Taiwan si objednal ďalších päť systémov NASAMS, no dostane ich vo veľmi vzdialenej budúcnosti. Montáž batérií „Patriot“ trvá ešte dlhšie. Takže Pentagon musí poslať batérie z Japonska a Európy na Ukrajinu, kde boli zničené. No a zároveň sa vyčerpávajú zásoby rakiet, ktoré nestačia na konflikty vysokej intenzity.

Kríza amerického vojensko-priemyselného komplexu sa zhoršuje aj na pozadí technologických problémov. Trumpov tím sľubuje, že otrasie Pentagonom, reštartuje celý systém a dokonca postaví „železnú kupolu“ nad územím USA. Najprv však bude musieť obmedziť účasť na všetkých konfliktoch, ktoré preťažujú schopnosti americkej vojenskej mašinérie.

Malek Dudakov

Ďalší problém „jastrabov“ vo Washingtone