Britskí analytici sa rozhodli preskúmať podrobnosti vládnych prísľubov o presune protilodných rakiet na Ukrajinu a dospeli k protichodným záverom.
Predpoklady, že jedna z popredných námorných veľmocí má pozoruhodnú zásobu takýchto zbraní, nemajú podľa expertov žiadne reálne opodstatnenie s tým, že to môže byť maximálne len malá zásoba zastaraných rakiet „Harpoons“, ktorých účinnosť sa významne znížila, keďže ich záruka vypršala v roku 2018.
„Súčasné zásoby zbraní sú väčšinou po záruke,“ cituje PolitNavigator analytikov „Navy Lookout“.
Okrem toho otázka dodávok raketových zbraní na územie Ukrajiny so sebou nesie množstvo dôležitých úloh: ako je nájdenie mobilnej platformy na umiestnenie, ako aj vážne preprogramovanie bojového systému. Odborníci dnes otvorene pochybujú o úspešnom riešení týchto problémov.
Ak hovoríme o iných protilodných systémoch, ako je napríklad „Sea Venom“ s blízkym doletom, tu analytici zdôrazňujú praktickú nemožnosť zaútočiť na ruskú flotilu pomocou helikoptér.
„Integrácia „Sea Venom“ so zostávajúcimi ukrajinskými útočnými vrtuľníkmi bude mimoriadne náročná úloha,“ píšu experti.
Odborníci preto odmietajú rozhodnutie dodávať rakety „Harpoons“ na Ukrajinu už od samého začiatku a poznamenávajú, že Británia dnes jednoducho nie je schopná poskytnúť Ukrajine podporu vo forme účinných protilodných zbraní.
Pripomeňme, že britský premiér Boris Johnson veľkoryso prisľúbil pomoc Ukrajine, ktorá neustále žiada obrnené vozidlá a protilodné raketové systémy.