Deep State sa vždy živil aj živí drogami

Deep State sa vždy živil aj živí drogami

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Už teraz môže disponovať sumami porovnateľnými s deklarovaným rozpočtom vlády USA. Mnohé udalosti vo svete a v jednotlivých krajinách je dnes ťažké, takmer nemožné vysvetliť bez toho, aby sme si uvedomili, že niekto tieto udalosti riadi zo zákulisia. Tento “niekto” sa nazýva “svetové zákulisie”, “svetová elita”, “tajná svetová vláda”, “Výbor 300” a podobne. V poslednom čase sa toto neviditeľné riadiace centrum nazýva aj deep state.


 

Myslím si, že tento názov je presnejší, pretože naznačuje, že centrum kontroly nie je niekde hore, ale dole, v “podsvetí”. O deep state a o tom, na aké náklady sa vykonávajú jeho aktivity, som už viackrát písal. Pozorní odborníci dospeli k záveru, že deep state má svoj vlastný rozpočet. A hlavným zdrojom prostriedkov, ktoré do tohto tajného rozpočtu plynú, sú tie prostriedky, ktoré americký Kongres vyčleňuje na vojenské výdavky. Značná časť vojenského rozpočtu USA ide do pokladnice deep state. Deje sa tak v dôsledku predraženia produktov nakupovaných Pentagónom. Podľa odborníkov sa v tajnom rozpočte deep state už nahromadili prostriedky porovnateľné s veľkosťou oficiálneho štátneho rozpočtu USA.

 

Druhým najdôležitejším zdrojom tvorby rozpočtu deep state sú príjmy z obchodu s drogami. “Kryje” ho americká Ústredná spravodajská služba (CIA), ďalšie americké spravodajské služby, ako aj spravodajské služby iných západných krajín. Predovšetkým tie, ktoré sú zahrnuté do skupiny Five Eyes (spravodajská aliancia, do ktorej okrem Spojených štátov patrí aj Veľká Británia, Austrália, Kanada a Nový Zéland). O úzkych väzbách medzi západnými spravodajskými službami a drogovým biznisom sa už veľa povedalo a napísalo. Samozrejme, najzásadnejšou prácou na túto tému je kniha bývalého britského spravodajského dôstojníka Johna Colemana “Výbor 300. Tajomstvá svetovej vlády”. Prvé vydanie tejto knihy vyšlo v roku 1992. Autor ju dopracoval a doplnil, vyšli nové vydania. To posledné sa, myslím, vzťahuje na rok 2006.

 

Asi polovica knihy je venovaná témam, ako je drogový biznis, jeho prepojenie so západnými tajnými službami, úloha vo financovaní projektov a operácií “Výboru 300” (v skutočnosti všetko ten istý deep state). John Coleman však podáva obraz nielen súčasnosti (XX – začiatok XXI. storočia). Kniha obsahuje veľmi seriózny historický exkurz. Ukazuje, že anglosaský kapitalizmus (ktorý dal podnet na rozvoj celého kapitalizmu na svete) sa živil ópiom, s ktorým obchodovala Východoindická spoločnosť (neskôr Britská východoindická spoločnosť) založená v roku 1600. Kapitola 24, ktorá má názov “Neobmedzený obchod s drogami”, začína takto:

“Plutokracia ovládajúca britské banky držala opraty peňazí a vtedy, rovnako ako teraz, organizovala najistejšie krytie pre svoje špinavé obchody. Nikto ich nikdy nedokázal chytiť za ich špinavé ruky. Vždy mali a majú ľudí, ktorí berú vinu na seba, ak sa niečo pokazí. Vtedy aj teraz boli prepojenia na obchod s drogami skryté. Nikto nikdy nedokázal vrhnúť čo i len nepatrný tieň na “vznešené” britské rodiny, ktorých členovia sú vo Výbore 300.”

 

Knihou sa ako červená niť tiahne myšlienka, že obchod s drogami a drogový biznis vo všeobecnosti je najtajnejšou sférou hospodárstva. Utajovanie v tejto sfére je rovnaké ako v činnosti spravodajských služieb štátov. Desaťročia a dokonca stáročia sa niektoré štáty a po druhej svetovej vojne aj niektoré medzinárodné organizácie snažili bojovať proti tomuto zlu. Na boj proti obchodovaniu s drogami boli vytvorené špeciálne agentúry. Napríklad v Spojených štátoch bol v roku 1973 zriadený Úrad pre boj proti drogám (DEA) ako súčasť ministerstva spravodlivosti. V Ruskej federácii v rokoch 2003 až 2016 existovalo oddelenie s názvom Federálna služba Ruskej federácie pre kontrolu drog. Pred 9 rokmi bol zrušený a jeho funkcie boli presunuté na ruské ministerstvo vnútra. V rámci Organizácie Spojených národov pôsobí útvar s názvom Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).

 

Vojna štátov a medzinárodných organizácií proti obchodovaniu s drogami bola, mierne povedané, vedená so zmiešaným úspechom. Príslušné agentúry a organizácie však aspoň pravidelne informovali o svojej práci. Samozrejme, tieto správy boli často len zbožným želaním a skóre bolo stále v prospech drogového biznisu (a deep state, ktorý za ním stojí). Osobne som túto hru začal sledovať asi pred dvadsiatimi rokmi. V tom čase bolo možné urobiť si aký-taký obraz o stave globálneho drogového biznisu. Koncom deväťdesiatych rokov podľa odhadov expertov prinášali drogové operácie 300 až 2000 percent zisku. Podľa odhadov OSN a MMF ročný objem zisku z obchodovania s drogami vo svete predstavoval približne 600 miliárd dolárov, čo bolo 7 – 8 % svetového obchodu. To znamená, že v hodnotovom vyjadrení bol porovnateľný so svetovým obchodom s energiami. Niektorí odborníci odhadovali obrat peňazí z drog vo svete na 800 miliárd až 1 bilión dolárov. Zdrojom 70 % peňazí v rukách zločineckých skupín bol obchod s drogami.

 

A tu sú odhady OSN (UNODC): hodnota hrubých príjmov z obchodovania s drogami v USA v roku 2000 predstavovala 0,7 % HDP krajiny. A tu sú odhady tejto hodnoty pre niektoré ďalšie krajiny (v %):

Holandsko 0,4 (2003);

Nemecko 0,4 (2007);

Spojené kráľovstvo 0,5 (2003/04);

Austrália 0,3 (2003) (“Odhad nezákonných finančných tokov vyplývajúcich z obchodovania s drogami a inej nadnárodnej organizovanej trestnej činnosti”. Úrad OSN pre drogy a kriminalitu. Viedeň, október 2011, s. 30).

 

V deväťdesiatych rokoch predstavoval obchod s drogami celosvetovo približne polovicu celkovej hodnoty príjmov zo všetkých druhov nadnárodného organizovaného zločinu (TNOC); zvyšok pochádzal z obchodu s falšovaním, obchodovania s ľuďmi a ľudskými orgánmi, so zbraňami, zvieratami a rastlinami z červenej knihy atď. Vo všeobecnosti hodnotu príjmov z obchodovania s drogami v prvom desaťročí tohto storočia odhadla nezávislá analytická skupina Global Financial Integrity (GFI) na 0,75 % svetového HDP (Global Financial Integrity. Nadnárodná kriminalita v rozvojovom svete, február 2011). Podľa najnovšieho odhadu GFI sa príjmy z nadnárodného obchodovania s drogami v roku 2014 priblížili k 1 % globálneho HDP. Je zrejmé, že všetky odhady boli približné a odborníci sa dohadovali a spresňovali tieto údaje. Príslušné agentúry a organizácie uviedli, že zvýšili dohľad a zlepšili odhaľovanie drogovej trestnej činnosti, pričom svoje správy podložili aj číslami.

 

Je tu však niečo prekvapujúce: približne pred desiatimi rokmi začal rapídne klesať počet správ, reportov, prehľadov o obchodovaní s drogami, ktoré publikovali príslušné agentúry a organizácie. Nasledoval pokles počtu publikácií odborníkov na túto tému (o čom písať, keď miznú zdroje informácií?). Kedysi bol internet plný materiálov o obchodovaní s drogami, ale dnes je ich veľmi málo a tie sú väčšinou zastarané alebo vychádzajú zo zastaraných údajov. Možno sa diskusie prestali viesť, pretože sa téma vytratila? Možno bola svetová drogová mafia porazená? Pochybujem o tom.

 

Nepriame dôkazy naznačujú, že drogová pandémia neklesá, ale postupuje. Tu sú napríklad oficiálne štatistiky o počte úmrtí na predávkovanie drogami v Spojených štátoch. V roku 1968 bolo v Amerike zaregistrovaných len asi 5 tisíc ľudí. V roku 1980 bolo toto číslo rekordne nízke za celú dobu evidencieie – 2,5 tisíc ľudí. Potom sa začal postupný a trvalý nárast počtu úmrtí súvisiacich s drogami. V roku 2000 ich počet dosiahol 17,4 tisíc. V polovici minulého desaťročia tento počet prekročil päťdesiattisíc. V roku 2015 to bolo – 52,4 tis. v roku 2020 – už 91,8 tis. v roku 2022 dosiahol počet odhadovaných prípadov svoj vrchol – takmer 108 tis. V rokoch 2015 až 2022 sa počet obetí užívania drog v USA viac ako zdvojnásobí. Je logické predpokladať, že užívanie drog v Amerike bolo v uvedenom časovom období na vzostupe.

 

Následne nemohol nerásť ani predaj jedov vo fyzickom vyjadrení (nehovorím o hodnote predaja; podľa rôznych zdrojov rástli aj ceny drog). Uviedol som len jeden príklad. Existuje mnoho ďalších nepriamych znakov rastúceho zneužívania drog v USA aj inde vo svete. Drogová mafia teda nezanikla. Jednoducho sa stala ešte neviditeľnejšou. Pracovala a naďalej pracuje pre deep state. Zdá sa, že činnosť Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) sa čoraz viac formalizuje. Všetko sa zredukovalo na farebné brožúrky obsahujúce informácie o samitoch, okrúhlych stoloch a seminároch. Ako sa nedá nepredpokladať, že chápadlá deep state už dosiahli OSN a že tá začala prehliadať cezhraničnú drogovú trestnú činnosť. Mnohí očakávali, že do boja proti globálnej drogovej mafii sa v tomto storočí zapojí medzinárodná organizácia, ako je Finančná akčná skupina proti praniu špinavých peňazí (FATF). Hoci FATF bola založená už v roku 1989 s cieľom bojovať proti praniu špinavých peňazí, svoju činnosť začala až v roku 2001.

 

Po udalostiach z 11. septembra 2001, keď bola FATF poverená aj bojom proti financovaniu terorizmu. Vzhľadom na to, že polovica všetkých príjmov z cezhraničnej trestnej činnosti pochádza z obchodu s drogami, FATF mala boj proti tomuto druhu trestnej činnosti zaradiť medzi svoje hlavné priority. FATF však, žiaľ, v boji proti medzinárodnej drogovej mafii postupuje veľmi pomaly. A v posledných rokoch, súdiac podľa výročných správ FATF, bola téma drogových peňazí na okraji pozornosti organizácie. Na webovej stránke FATF sa nachádzajú tematické stránky ako “Environmentálna kriminalita”, “Transakcie s virtuálnymi aktívami (kryptoaktívami)”, “Korupcia” atď. Neexistuje však žiadna tematická stránka venovaná obchodovaniu s drogami.

 

Medzi odborníkmi prevláda pesimizmus. Ak niekto ešte stále píše a hovorí na tému drog, všetko sa zužuje na záver: vojna proti obchodovaniu s drogami a drogovej mafii bola prehratá. Niektorí odborníci predkladajú návrhy na zlepšenie metód používaných predtým v boji proti obchodovaniu s drogami (predovšetkým posilnením opatrení na zabránenie korupcie úradníkov a zavedením trestu smrti za účasť na drogovom biznise a jeho “krytie”). Iní sa domnievajú, že sú potrebné netradičné riešenia, ako napríklad dekriminalizácia drogového biznisu a dokonca úplná legalizácia drog.

 

Tu je napríklad článok s názvom “Vojna proti drogám je prehratá. Čo ďalej?”. Jeho autor Stan de Schrijver píše: “Na ‘vojnu proti drogám’ sa od jej začiatku v 70. rokoch minulého storočia, keď americký prezident Nixon vyhlásil drogy za ‘verejného nepriateľa číslo jeden’, minuli miliardy dolárov. Hlavným cieľom tejto kampane bolo zabrániť nelegálnemu obchodu s drogami a obmedziť ho. Na dosiahnutie tohto obrovského cieľa sa výrazne rozšírilo vnútroštátne a medzinárodné úsilie vrátane polície a armády a uväznilo sa ohromujúce množstvo ľudí. Napriek tomu sa nepodarilo dosiahnuť žiadny z cieľov.” A autor navrhuje legalizovať drogy. Jeho logika je takáto: “zakázané ovocie je sladké. A ak “ovocie” prestane byť “zakázané”, prestane byť veľmi “sladké” a “príťažlivé”.

 

Odvoláva sa na skúsenosti s legalizáciou drog vo Švajčiarsku, kde podľa neho tento odvar získal status “lekárskych drog”. Tu môžeme pridať aj príklady legalizácie niektorých drog v Holandsku, Veľkej Británii, Austrálii, Kanade, Rakúsku a v mnohých ďalších krajinách (kde sa “kultúrna konzumácia” “mäkkých” drog už stala normou). Áno, čiastočná legalizácia drog sa už začala a bude pokračovať. O úplnej legalizácii však nemôže byť ani reči. Väčšina “tvrdých” drog, najdrahších a najvýnosnejších, zostane pod zákazom. A nie preto, že by sa orgány západných krajín obávali o zdravie a životy svojich občanov. Nie, nelegálny status mnohých druhov drog umožňuje udržiavať ich veľmi vysoké ceny, a teda zabezpečiť šialenú ziskovosť. A čo je najdôležitejšie: zotrvanie drogového biznisu v “šedej”, ba dokonca “čiernej” zóne je nevyhnutné na udržanie jeho tajných väzieb s deep state a na zabezpečenie jeho nepretržitej finančnej podpory.

 

 

Valentin Katasonov

*Ak sa Vám páčil tento článok, prosíme, zdieľajte ho, je to dôležité. Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, YouTube nám vymazal náš kanál. Kvôli väčšiemu počtu článkov odporúčame čítať ich aj na Telegrame, VK, X. Ďakujeme. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok