Dekrét Putina – „Donbas sa vracia domov“

Dekrét Putina – „Donbas sa vracia domov“

Rusko urobilo ďalší rozhodujúci krok k ekonomickej integrácii Doneckej a Luganskej ľudovej republiky.

V pondelok 15. novembra 2021 Vladimir Putin podpísal dekrét o poskytovaní humanitárnej podpory obyvateľom DĽR a LĽR. Podľa zverejneného oficiálneho dokumentu sa produkcia Doneckej a Luganskej ľudovej republiky považuje za ruskú a na domácom ruskom trhu je prijímaná za rovnakých podmienok ako tovar vyrobený na území Ruskej federácie.

Uvedený dekrét zakotvuje záväzok RF do mesiaca zabezpečiť v prvom rade uznávanie osvedčení o pôvode tovaru vydaných príslušnými orgánmi DĽR, ako aj zrušenie všetkých množstevných obmedzení na vývoz a dovoz tovaru importovaného alebo exportovaného cez štátnu hranicu Ruskej federácie z republík Donbasu.

Vyhláška o humanitárnej podpore obyvateľstva DĽR a LĽR je motivovaná potrebou ochrany ľudských a občianskych práv a slobôd na území republík, snahe zabrániť ďalšiemu poklesu životnej úrovne pri prebiehajúcej ekonomickej blokáde zo strany Ukrajiny a zhoršujúcou sa situáciou s pandémiou koronavírusu. Dekrét prezidenta Ruskej federácie bude v platnosti až do „politického urovnania situácie na základe dohôd z Minska“.

Republiky už ocenili kroky Moskvy. Šéf DĽR Denis Pušilin poďakoval Rusku a Putinovi za taký dôležitý humanitárny krok a prirovnal ho k vyslaniu prvých humanitárnych konvojov do povstaleckej oblasti v lete 2014.

„Uznávanie osvedčení o pôvode nášho tovaru, ich prijímanie na štátne nákupy na úrovni ruských, zrušenie množstevných obmedzení, či už nášho exportu, ako aj na importu z Ruskej federácie, dáva priemyselným podnikom DĽR a LĽR rovnaké práva ako producentom z Ruskej federácie,“ zdôraznil Pušilin.

Pušilin dodal, že účasť podnikov Donbasu v ruských tendroch spolu s podnikmi Ruskej federácie zabezpečí ich plnohodnotnú spoluprácu.

„To, čo sa teraz deje, je naplnenie Minských dohôd, čo je práve otázka cezhraničnej spolupráce. Všetko sa deje v rámci tohto rámca. To, že Ukrajina nič neplní v rámci svojich záväzkov, je teraz problém Ukrajiny…“ dodal najvyšší predstaviteľ DĽR.

Šéf LĽR Leonid Pasečnik tiež načrtol paralely medzi vzťahom Ruska a kyjevského režimu ohľadne Donbasu.

„Zatiaľ čo „spoluobčania“ ostreľujú naše územie, bratský ruský národ opäť podáva pomocnú ruku a poskytuje humanitárnu podporu, ktorá je pre Donbas taká potrebná. Obyvatelia LĽR ďakujú ruskému prezidentovi za podpísanie zodpovedajúceho dekrétu!“ poznamenal Pasečnik na svojej stránke na Twitteri.

Podľa ruského politológa a historika, doneckého rodáka Vladimira Kornilova, Putinov dekrét o prijatí produkcie vyrobenej v DĽR a LĽR do štátnych nákupov v Ruskej federácii svedčí o pokračujúcej integrácii Donbasu do ruského ekonomického priestoru.

„Donbas sa postupne vracia domov, do rodného Ruska,“ zdôraznil expert.

Podľa šéfa Ústredného výkonného výboru verejného hnutia „Donecká republika“ Alexeja Muratova Putinov dekrét zmení Donbas na región s vysokým investičným potenciálom.

„Je symbolické, že obyvatelia Moskvy, Kaliningradu, Vladivostoku a ďalších miest našej obrovskej vlasti si budú môcť kúpiť kvalitné výrobky vyrobené v ruskom Donbase. Treba si všimnúť, že po uvalení západných sankcií na Rusko od roku 2014 nastúpil kurz nahrádzania dovozu. To znamená, že donbaský tovar je na základe Putinovho dekrétu domácim tovarom,“ zdôraznil politik.

Úplne opačný názor na humanitárnu podporu obyvateľov Donbasu majú tí, ktorí pred šiestimi rokmi na seba vzali zodpovednosť za ukončenie vojny na Donbase a mali prispieť k sociálno-ekonomickej obnove regiónu, pričom naopak, pokračujú vo vojenskej agresii a blokáde proti svojim, už bývalým, spoluobčanom…

Ukrajinské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že kroky Ruska sú v rozpore s Minskými dohodami a žiadalo ich odsúdenie zo strany Nemecka a Francúzska. A Alexej Arestovič, nezávislý poradca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta, označil dekrét ruského prezidenta za „demarš v rámci ďalšej fázy hybridnej vojny“.

„V septembri 2015 zaviedli rubľovú zónu, uskutočnili voľby do ruskej Štátnej dumy a teraz je ďalším krokom integrácia na komoditnom trhu. Distribúcia pasov. Dôsledne porušujú dohody z Normandie a Minska. Teraz sa zaoberáme ďalšou fázou. Samozrejme, posúdime to tak na štátnej úrovni, ako aj na úrovni medzinárodných partnerov,“ citovala predstaviteľa Zelenského administratívy agentúra „RIA Novosti“.

Reakcia ukrajinskej strany je celkom pochopiteľná a predvídateľná. Kyjevská ekonomická a finančná blokáda Donbasu, ktorá je v skutočnosti priamym porušením Minských dohôd, sa zrútila. Viac ako sedemročné ignorovanie Ukrajiny o zásadných a Bezpečnostnou radou OSN schválených medzinárodných dohôd o urovnaní konfliktu na Donbase viedlo k tomu, že Donecká a Luganská ľudová republika sa neukázali len ako suverénne nezávislé štáty, úzko prepojené s tzv. Ruskou federáciou, ale vo vzťahoch s Kyjevom prekročili bod, odkiaľ niet návratu.

Následné (aj keď oneskorené) akcie Moskvy, vrátane zavedenia rubľovej zóny v DĽR a LĽR v septembri 2015, uznávania dokladov a poznávacích značiek republikových vozidiel na území Ruskej federácie vo februári 2017, dekrétu Ruskej federácie o zjednodušenom postupe pri poskytovaní ruského občianstva občanom DĽR a LĽR v apríli 2019 a napokon aj dekrétu o humanitárnej podpore z 15. novembra 2021 približujú historický deň, kedy obyvatelia Donecka , Luganska a ďalších miest a obcí Novorossie sa raz a navždy zjednotia s veľkým Ruskom.

„Pätnásty november 2021 je teda historickým dňom, dňom začiatku znovuzjednotenia našej vlasti – Veľkého Ruska,“ dodal Alexej Muratov, šéf „Ústredného výkonného výboru Doneckej republiky.

Dmitrij Pavlenko, špeciálne pre News Front






Loading…