Demokrati sa zahrávajú s ohňom

Demokrati sa zahrávajú s ohňom

Od prezidentských volieb v roku 2016 uplynulo 6 rokov. A Demokratická strana sa stále snaží dostať do rúk Trumpovo daňové priznanie.

V týchto dňoch ho predsa len Najvyšší súd nariadil predložiť Kongresu – avšak už po voľbách, v ktorých demokrati stratili väčšinu.

Tradíciou americkej politiky je, že všetci prezidentskí kandidáti zverejňujú priznania – aby ukázali svoju finančnú situáciu a výšku zaplatených daní. Trump to neurobil.

Demokrati sú si istí, že v tejto deklarácii sa skrýva niečo nekalé. Realita je však pravdepodobne oveľa prozaickejšia. Trump utrpel v 90. rokoch ťažké straty a potom ďalšie počas krízy v roku 2008. A použil ich na to, aby v posledných rokoch ušetril na platení daní.

Nie je to žiaden zločin – každý podnikateľ vždy využije zákonnú možnosť neplatiť dane. Pre Demokratickú stranu to však bude vhodná výhovorka, aby obvinila Trumpa z absencie vlastenectva.

Tu sa však demokrati zahrávajú s ohňom. Vytvorili precedens, ktorý teraz republikáni uvádzajú do pohybu – povedzme, vyžiadaním si daňového priznania Huntera Bidena. Od januára sa stane obžalovaným vo veľkom vyšetrovaní korupcie celej Bidenovej rodiny, ktoré plánujú začať republikáni.

Trumpovi sa teraz snažia narobiť právne problémy na všetkých frontoch – vymenovaním špeciálneho prokurátora, ktorý bude viesť dve vyšetrovania, o protestoch zo 6. januára a o ukladaní utajovaných dokumentov v Mar-a-Lago. Ale aj tu môžu byť dôsledky pre demokratov nepredvídateľné. Vyčistia cestu k prezidentstvu ďalšiemu nádejnému republikánovi — Ronovi DeSantisovi, ktorého takéto škandály nesužujú a ktorý svoje daňové priznanie zverejnil ešte v roku 2018.

Malek Dudakov


Loading…