Destabilizácia liberálneho svetového poriadku

Destabilizácia liberálneho svetového poriadku

Objavila sa inflačná štatistika za apríl — rast cien v USA dosiahol 8,3%.

To je o niečo menej ako marcových 8,5%, ale blízko k rekordu za 40 rokov. Neoficiálne odhady poukazujú na 13-15%. Inflačná špirála sa naďalej rozbieha a hrozí, že pochová západnú ekonomiku, ktorá sa počas rokov pandémie spomalila a teraz pociťuje ešte aj dôsledky sankčných vojen.

Inflácia dolára rastie už viac ako rok, no ukrajinská kríza ju výrazne podnietila. Vplyv má aj žalostná situácia s nedostatkom pohonných hmôt a prepukajúca potravinová kríza. Za posledný rok ceny potravín vyskočili o 30% – a od začiatku ukrajinského konfliktu o ďalších 20%.

Aby sa nejakým spôsobom rast inflácie stabilizoval, americký Fed začal s nevôľou zvyšovať úrokovú sadzbu – stúpla z nuly na 0,75%. Takýto mierny rast nezastaví infláciu, no hrozí, že sa pre silne zadlženú americkú ekonomiku zmení na dlhovú krízu.

K dnešnému dňu vzrástol americký spotrebiteľský dlh na rekordných 16 biliónov dolárov. Navyše, tempo jeho rastu ku koncu roka 2021 bolo najrýchlejšie od spľasnutia hypotekárnej bubliny v roku 2007. Nehovoriac o štátnom dlhu USA a situácii v jednotlivých liberálnych štátoch ako Illinois a New Jersey, ktoré sú v predbankrotovej fáze.

Tieto dlhy by sa dali ešte splácať pri nulových sadzbách. Teraz však rastú – a americká verejnosť začína pociťovať skutočnú váhu dlhového bremena. 34% malých podnikov v USA už nedokáže platiť nájomné. Trpia aj veľké spoločnosti ako „Netflix“, najmä vo virtuálnom sektore ekonomiky, ktorý padol ako prvý.

Západný svet vstupuje do ťažkej doby stagflácie, z ktorej niet východiska. Pokračovanie súčasnej komoditnej krízy už teraz hrozí prerásť nielen do ekonomických ťažkostí, ale aj sociálnych nepokojov s destabilizáciou celého liberálneho svetového poriadku.

Malek Dudakov






Loading…