deväť krajín EÚ žiadalo zmenu systému rozhodovania

deväť krajín EÚ žiadalo zmenu systému rozhodovania

Deväť členských krajín Európskej únie žiadalo zrušenie rozhodovania na základe úplného súhlasu (konsenzu) a zavedenie rozhodnutí v zahraničnej a bezpečnostnej politike Európskej únie kvalifikovanou väčšinou.

Vo štvrtok 4. mája tieto členské štáty vytvorili „iniciatívu“ – „Skupinu priateľstva“ na podporu spoločnej veci.

Nemecké ministerstvo zahraničných vecí oznámilo iniciatívu skupiny krajín, medzi ktoré patrí Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Holandsko, Luxembursko, Taliansko, Španielsko a Slovinsko, podľa ktorej je ich cieľom zvýšiť efektivitu a rýchlosť zahraničného politického rozhodovania.

Vzhľadom na vojenský konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou a narastajúce medzinárodné výzvy, ktorým EÚ čelí, sa „Skupina priateľstva“ domnieva, že rozhodovací proces by sa mal reštrukturalizovať s cieľom posilniť EÚ ako „globálneho hráča“. Členovia skupiny sa preto v rámci zmlúv upravujúcich fungovanie EÚ snažia v tejto otázke dosiahnuť „pragmaticky konkrétny pokrok“.

Skupina je otvorená všetkým členským štátom, ktoré majú záujem o zlepšenie rozhodovacích procesov v oblasti zahraničnej politiky EÚ, „najmä prostredníctvom hlasovania kvalifikovanou väčšinou“, uvádza sa vo vyhlásení.

Dodali, že situáciu pravidelne vyhodnocujú, výsledky svojich diskusií zdieľajú „transparentným spôsobom so všetkými členskými štátmi“, úzko spolupracujú so všetkými členskými štátmi EÚ a koordinujú sa s inštitúciami EÚ.






Loading…