Dlhoročná skupina "voľby" mení názov, ale poslanie interrupcie na požiadanie zostáva rovnaké

Dlhoročná skupina "voľby" mení názov, ale poslanie interrupcie na požiadanie zostáva rovnaké

Americká organizácia NARAL Pro-Choice America 20. septembra oznámila, že prechádza ďalším rebrandingom – tentoraz na “Reprodukčná sloboda pre všetkých.” Najstaršia americká “skupina za práva na potraty založená na členstve, ” ktorá už 54 rokov bojuje za neobmedzenú fetišizáciu, sa týmto rebrandingom snaží osloviť viac Američanov – najmä preto, že ich hodnoty sa rozchádzajú s názormi väčšiny. Názov je nový – poslanie, potraty na požiadanie počas všetkých deviatich mesiacov a financované vládou – je rovnaké.

Organizácia bola založená vo februári 1969, keď sa 350 ľudí z 21 sponzorských organizácií zišlo v Chicagu na konferencii s názvom “Prvá národná konferencia o potratových zákonoch: Ich záver by sa dal nájsť v názve novej skupiny: Národná asociácia za zrušenie potratových zákonov (NARAL). Medzi zakladajúcimi členmi pôvodného plánovacieho výboru boli aj potratový aktivista Lawrence Lader, feministická líderka Betty Friedanová a potratový lekár Dr. Bernard Nathanson.

Nathanson neskôr konvertoval na stranu pro-life a napísal sériu kníh odhaľujúcich úmyselné lži NARAL’s, medzi ktoré patrilo aj vymýšľanie fiktívnych čísel o potratoch v zadných uličkách a vymýšľanie akýchkoľvek dôkazov, ktoré by podľa Ladera a jeho kolegov mohli ovplyvniť verejnú mienku, ako napríklad The Hand of God, Aborting America a The Abortion Papers. Jeho film zobrazujúci prebiehajúce potraty, The Silent Scream (Tichý výkrik), sa premietal v Reaganovom Bielom dome a bol katalyzátorom vzniku pro-life organizácií po celom svete.

V roku 2003 NARAL upustila od svojho názvu (ktorý bol do značnej miery bezpredmetný, keďže Roe v. Wade v roku 1973 násilne zrušil potratové zákony v celých Spojených štátoch) výmenou za NARAL Pro-Choice America. Potratové vojny sa rozhoreli a potratoví aktivisti boli znepokojení. V roku 2008 bola bývalá prezidentka NARAL Pro-Choice America Kate Michelmanová spoluautorkou úvodníka v Los Angeles Times, v ktorom priznala, že čím viac sa pro-life aktivistom darilo presúvať pozornosť z “voľby” na čo sa volí, tým viac sa menili názory americkej verejnosti”na túto otázku.

“Zástancovia voľby,”poznamenali v úvodníku, “sa ťažko vyrovnávali so zvýšenou viditeľnosťou plodu.” Okrem toho poznamenali, “v posledných rokoch hnutie proti potratom úspešne vystavilo na verejnosť najpodrobnejšie detaily potratov, čím sa zvýšilo presvedčenie, že potraty sú vážna vec a že určitá spoločenská angažovanosť je namieste.”V roku 2013, keď rekordný počet Američanov odmietol “nálepku pro-choice”, sa spoločnosť Planned Parenthood — najväčší poskytovateľ potratov v krajine — rozhodla úplne upustiť od označenia “pro-choice”, aby sa mohla konkrétnejšie zamerať na osobné okolnosti každého potratu.

NARAL Pro-Choice America robí svojím novým obratom podobné rozhodnutie. Podľa na svojej webovej stránke:

Táto zmena prichádza po hlasovaní členov našej organizácie’a po rokoch výskumu NARAL a diskusií s ľuďmi v komunitách po celej krajine zistila, že ľudia považujú práva a prístup k interrupciám za otázku slobody. Náš výskum ukázal, že reprodukčná sloboda je základnou hodnotou pre ľudí v celej krajine — bez ohľadu na náboženstvo, rasu a vek. Vďaka tejto zmene naša organizácia odvážne kráča vpred smerom k budúcnosti, v ktorej bude reprodukčná sloboda realitou pre každého.

V priebehu histórie našej organizácie’sme vybudovali a viedli silné celoštátne a celoštátne snahy o zmenu zákonodarných zborov a komôr, zablokovanie zákazov a obmedzení potratov a rozšírenie práv a prístupu k potratom v celej krajine. Boli sme priekopníkmi a nasadili sme prelomové správy o reprodukčnej slobode, spustili sme prvý opozičný výskumný program svojho druhu, pomohli sme viesť koalíciu v opozícii proti potvrdeniu extrémistu Bretta Kavanaugha na Najvyššom súde a mnoho ďalšieho.

Potratový priemysel má za sebou desaťročia identifikácie pojmov, ktoré si Američania cenia, a snahy spájať potrat — násilné zničenie ľudskej bytosti vyvíjajúcej sa v maternici — s týmto pojmom. Termín “pro-choice” bol v tom čase brilantným rétorickým ťahom, pretože väčšina ľudí má pozitívny názor na “voľbu.” Voľbu Američania milujú — skutočnosť, čo sa volí, je iná vec. To isté platí aj o používaní slovného spojenia “reprodukčná sloboda”. potrat nemá nič spoločné s “reprodukčnou slobodou” — ľudia si môžu absolútne slobodne vybrať, či budú mať deti, alebo nie.

To, čo nie sú — alebo by nemali — mať slobodu urobiť, je zabiť dieťa, keď už existuje. Potraty sa týkajú toho, čo sa deje po tom, čo už dôjde k reprodukcii.




Loading…