Dnes v histórii: Kresťanský otrok, ktorý sa stal veliteľom, bráni Albánsko pred islamským prevzatím

Dnes v histórii: Kresťanský otrok, ktorý sa stal veliteľom, bráni Albánsko pred islamským prevzatím

Dnes sme boli svedkami jednej z najpevnejších obrán proti vpádu islamských kopijí do Európy – bitky pri Albulene v Albánsku v roku 1457.

Aby sme docenili význam tohto epického stretu, musíme najprv oceniť vodcu albánskych vojsk Georga Kastriotiho, známejšieho ako Skanderbeg (“Lord Alexander”). Dnes je na Západe rovnako málo známy, ako bol kedysi široko oslavovaný v celej Európe. Jeho život potvrdzuje príslovie, že “pravda je zvláštnejšia ako fikcia.

Narodil sa z albánskeho kráľovského rodu, ako dieťa ho zajali osmanskí Turci a vycvičili ho za janičára, kresťanského otroka, ktorý bol indoktrinovaný na moslimského vojaka. Vynikal vo vojne, rýchlo sa vyšvihol v osmanských radoch, až sa stal slávnym generálom, ktorý mal pod svojím velením tisíce Turkov. Napriek všetkým poctám, ktoré sa mu dostávali, keď sa mu naskytla príležitosť, ukázal, kde je jeho skutočná vernosť: oslobodil sa od moslimov a utiekol do rodného a neustále sužovaného Albánska. Tam sa otvorene prihlásil ku kresťanskej viere, “zriekol sa proroka a sultána a vyhlásil sa za pomstiteľa svojej rodiny a vlasti, ” citujúc Edwarda Gibbona.

Od roku 1443 do roku 1468 — štvrťstoročie — Skanderbeg zasvätil svoj život úspešnej obrane svojej malej vlasti proti najmocnejšej ríši sveta. Zriekol sa pritom života v bohatstve, prestíži a nevýslovných pôžitkoch medzi Osmanmi a dobrovoľne prijal život v nepretržitej vojne medzi vlastným ľudom a v jeho mene — nezriedka žil v horách a jaskyniach ako utečenec, hoci vždy na slobode.

Jeho “nevďačnosť” prirodzene provokovala Turkov do nekonečna a vyvolávala vlnu džihádistických invázií, z ktorých každá bola väčšia a krutejšia ako tá predchádzajúca. Napriek tomu ich v celkovo dvadsiatich štyroch bitkách a obliehaniach všetky porazil späť, vždy však v obrovskej početnej prevahe moslimských nepriateľov, často až v pomere desať ku jednej. Niet divu, že je známy ako albánske Statočné srdce.

Boj pri Albulene, ktorý sa odohral v dnešný deň, pravdepodobne predstavuje vrchol jeho kariéry. Koncom mája 1457 80 000 Turkov pod velením Skanderbegovho vlastného synovca Hamzu — ktorého žiarlivosť spôsobila, že zradil svojho strýka — prešlo a spustošilo údolie rieky Mat v severnej časti stredného Albánska. Keďže Hamza dobre poznal partizánsku taktiku svojho strýka, Skanderbeg musel improvizovať. Namiesto toho, aby svoju armádu, ktorá mala obrovskú prevahu — sotva desatinu moslimskej armády — ukryl v horách a čakal na vhodný okamih na útok, ako to často robil, rozdelil ju na mnoho menších jednotiek a rozptýlil ich v údoliach a lesoch. Tri mesiace videli Turci len malé potulné skupinky Albáncov, z ktorých sa nikto neodvážil opustiť hory a zapojiť sa do boja. Výsledkom bolo, že takmer o tri mesiace neskôr, koncom augusta, Osmani dospeli k záveru, že Skanderbeg sa stal sporným bodom — že s ním “skoncovali ”, že jeho muži “ho opustili” a že on sám odišiel do “horských pevností, aby si zachránil kožu”, aby sme citovali z prameňov.

Ale práve vtedy, keď boli Turci najviac presvedčení, že Albánci stratili svojho vodcu aj nervy, 2. septembra 1457 Skanderbeg, keď opäť zjednotil svojich 8 000 mužov, bleskovo udrel. Pod horou Tumeništa za hlasných výkrikov a dunenia vojnových nástrojov so svojou jazdou a partizánmi náhle vtrhol do moslimského tábora a začal zúrivo bojovať. Uväznení Turci boli vydesení — napriek ubezpečeniam Hamzu, že albánska armáda je oveľa menšia, ako sa zdalo. Rozšírila sa panika a moslimská armáda bola na albulenských pláňach rozohnaná. V tomto krvavom útoku, ktorý sa stal jednou z najhorších porážok Osmanov, bolo zabitých alebo zajatých až 30 000 Turkov.

Nielen Albánsko, ale celá Európa profitovala zo Skanderbegovej pevnej obrany a vytrvalosti, ktorá trvala až do jeho smrti o niekoľko rokov neskôr. Keby sa Osmanom podarilo premeniť Albánsko na odrazový mostík do Talianska v roku 1450 namiesto toho, keď sa im to podarilo v roku 1480, Mohamed II, Dobyvateľ — dnešný Hrdina Turecka’ — by mal 30 rokov, a nie iba jeden, na realizáciu svojho dlho vytúženého cieľa dobyť Rím a odtiaľ zaplaviť západnú Európu hordami moslimov.

To, že Skanderbeg bol kvintesenciou obrancu Západu, uznal dokonca aj Kongres Spojených štátov amerických v rezolúcii z roku 2005 s názvom “Pocta 600. výročiu narodenia Gjergja Kastriotiho (Scanderbega), štátnika, diplomata a vojenského génia, za jeho úlohu pri záchrane západnej Európy pred osmanskou okupáciou.”

V priebehu storočí po jeho smrti o ňom bolo napísaných viac ako 1 000 kníh vo viac ako 20 rôznych jazykoch a ľubovoľný počet opier a divadelných hier. V liste z roku 1756 britský generálmajor James Wolfe napísal, že Skanderbeg “prevyšuje všetkých dôstojníkov, starovekých i moderných, vo vedení malej obrannej armády.”V roku 1905 zašiel historik William J. Armstrong tak ďaleko, že napísal, že “v podobnom porovnaní blednú aj činy slávnych paladinov križiackych výprav, či už Godfreya, Tancreda, Richarda alebo Raymonda. Iba legendárne činy kráľa Artuša a jeho rytierov … naznačujú paralelu obdivuhodných úspechov.”

Takáto chvála je oprávnená.

Plný príbeh Skanderbega — ako aj niekoľkých ďalších kresťanských hrdinov, ktorí sa postavili islamskému džihádu — nájdete v knihe Raymond Ibrahim’s Obrancovia Západu, z ktorej bol uvedený opis vyňatý.