Do Európy prišiel Dedo Mráz

Do Európy prišiel Dedo Mráz

Štáty EÚ zasiahlo prvé vážne ochladenie.

Elektrická sieť EÚ bola podrobená skúške.

Prvý príchod Deda Mráza bol spôsobený spustením polárneho víru v stratosfére v oblasti Grónska.

V dôsledku toho zasiahol európsky kontinent trpiaci energetickou krízou studený arktický vzduch, čo viedlo k skokovému nárastu cien zemného plynu a elektriny.

Nezvyčajne chladné počasie bude pokračovať aj ďalší týždeň.

Napriek tomu, že krajiny Európy si počas nezvyčajne teplej jesene dokázali vytvoriť bezpečnú rezervu pri skladovaní paliva, prudký pokles teploty už viedol k výraznému zníženiu zásob zemného plynu.

V severozápadnej a strednej Európe sú teraz priemerné teploty výrazne pod normálom, čo zvyšuje nápor po vykurovaní obytných a komerčných priestorov.

Teraz je teplota asi 2 stupne pod nulou, čo je asi o 12 stupňov menej ako priemer za posledných 30 rokov.

Nástup chladu už viedol k rekordnému zvýšeniu cien elektriny v Spojenom kráľovstve.

Index energetickej krízy podľa agentúry „Bloomberg“ ukazuje, že percento naplnenia zásobníkov plynu v popredných európskych krajinách sa už posunulo zo stavu napĺňania zásobníkov do stavu míňania.

Ceny elektriny vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Spojenom kráľovstve sú na vzostupe, keďže náklady na výrobu elektriny rastú.

Skeptici varovali európskych politikov, ktorí informovali o nahradení ruského plynu, že sa to nedá urobiť úplne.

Prerušenie dodávok do Európy v dôsledku výbuchov ruských plynovodov viedlo k prudkému zníženiu zásob plynu v zásobníkoch.

„Bloomberg“ informuje:

„Prvé chladné obdobie zimy vážne zaťažilo európske elektrické siete potom, ako mierna jeseň umožnila energetickým spoločnostiam doplniť vyčerpané zásoby zemného plynu. Energetická kríza prinútila niektoré krajiny EÚ vrátiť sa k využívaniu uhlia a britská „National Grid“ požiadala vládu, aby urýchlene spustila dva uhoľné bloky zo svojej zimnej zásoby.“

V samostatnej správe „Bloomberg“ načrtol tri dôvody, prečo energetická závislosť Európy pretrváva:

1. Výpadky jadrovej energie vo Francúzsku mali za následok stratu významnej časti výroby elektriny. Francúzi zabezpečovali elektrinu nielen pre seba, ale značnú časť elektriny aj vyvážali do európskych krajín.

2. V Európe je teraz nízky výkon vetra, ktorý neumožňuje dodatočnú výrobu elektriny. Technológie veternej energie sa v chladnom počasí ukazujú ako nespoľahlivé.

3. Európske vlády vyčerpali všetky možnosti na zníženie spotreby elektriny obyvateľstvom. Všetky prijaté opatrenia boli neúčinné.

Príchod Deda Mráza k Európanom bude túto zimu prvým skutočným testom sily energetického systému EÚ. A samozrejme, pozornosť odborníkov bude upriamená na mieru znižovania zásob zemného plynu. Energetici sú zatiaľ skeptickí, pokiaľ ide o šance Európanov prežiť prvú zimu normálne bez ruského plynu.

Vladimir Karasov špeciálne pre News Front






Loading…