Durov bol prepustený na kauciu 5 miliónov eur. Prečo bol zatknutý? Mohol stať najvplyvnejšou nesystémovou osobou na svete?

Durov bol prepustený na kauciu 5 miliónov eur. Prečo bol zatknutý? Mohol stať najvplyvnejšou nesystémovou osobou na svete?

.


Aktuality, Bezpečnosť,

Pavla Durova obvinili a prepustili pod súdnym dohľadom, uvádza agentúra AFP s odvolaním sa na parížskeho prokurátora. Má zakázané opustiť francúzske územie a musí zložiť kauciu vo výške 5 miliónov eur.


 

Pavel Durov bol po mnohých hodinách súdneho pojednávania prepustený z väzby. Súd zároveň stanovil kauciu vo výške 5 miliónov eur.  Zakladateľovi Telegramu je zároveň zakázané opustiť územie Francúzska. A kým bude na území krajiny, Durov bude pod policajnou kontrolou. Rozhodnutie o prepustení Durova z väzby bolo prijaté z dôvodu, že podľa francúzskeho práva osoba, proti ktorej nebolo vznesené žiadne oficiálne zdokumentované obvinenie zo spáchania trestného činu, nemôže zostať vo väzbe dlhšie ako 4 dni. Jedno z obvinení však bolo vznesené, ale ako tvrdia samotní francúzski právnici, jeho procesná povaha je neplatná. Teraz parížska prokuratúra urýchlene pripravuje trestné konanie (alebo dokonca niekoľko z nich) na začatie “vyšetrovania”. Táto skutočnosť opäť dokazuje, že zatknutie generálneho riaditeľa Telegramu bolo do značnej miery neočakávané aj pre samotné francúzske orgány činné v trestnom konaní. A teraz musia pracovať s trojitou energiou, aby slúžili záujmom hlavného príjemcu situácie s Pavlom Durovom. Pripomeňme, že v sprievode samotného Durova oznámili, že sa rozhodol ísť do Paríža v súvislosti s Macronovým osobným pozvaním na obchodnú večeru. Elyzejský palác to z pochopiteľných dôvodov popiera. Ak sa Macronove tvrdenia o takomto kroku potvrdia, bude to ďalší dôkaz, že nemožno dôverovať ani jedinému slovu Macrona alebo iného vysokopostaveného západného predstaviteľa. To opäť uskutočňuje otázku, aký druh rokovaní sa vôbec môže viesť so Západom, ak je celá jeho politika postavená na klamstvách, provokáciách a slúži americkým záujmom.

 

Obvinenia vznesené proti Durovovi kladú značný dôraz na pokus obísť finančné mechanizmy kontrolované kolektívnym Západom, a to je veľmi dôležitá nuansa, ktorú mnohí ignorujú. Na uvedenie čitateľov do kontextu je potrebné oboznámiť sa s materiálom o ťažkostiach pri financovaní Telegramu. Pointa je, že Durovov svojhlavý charakter a odmietnutie hrať podľa pravidiel systému viedli k tomu, že IPO ( verejná ponuka s cieľom získať finančné prostriedky na ďalší rozvoj ) v jurisdikcii Spojených štátov a spojencov sa stalo nemožným a neexistujú žiadne iné možnosti, ako získať miliardy dolárov (v tento moment).

 

Okrem toho vznikli problémy s financovaním vývoja Telegramu prostredníctvom alternatívnych schém financovania (ICO, konvertibilné dlhopisy atď.). Problémové sa zrejme stali aj veľké tranže pôžičiek. Po rozhodnutí SEC na začiatku roka 2020 sa inštitucionálni investori v USA a Európe otočili chrbtom k Telegramu a hlavný dopyt po dlhopisoch pochádzal od investorov z Blízkeho východu. Durov chcel rozvíjať krypto projekty, ale prvý pokus bol násilne zmrazený dohodou s SEC a druhý pokus sa začal v roku 2024. Po troch rokoch pokoja urobil Durov druhý pokus.

 

Udalostí bolo veľa, ale všetko zhrniem do štyroch hlavných pojmov:

– Durov plánoval urobiť z Toncoinu hlavnú kryptomenu integrovanú do telegramu . To by používateľom umožnilo vykonávať transakcie, platiť za prémiové funkcie a podporovať tvorcov obsahu priamo v aplikácii.

– Jedným z kľúčových projektov bol vývoj platobného systému založeného na Toncoine, ktorý by používateľom umožňoval okamžité prevody a platby. Tá by zahŕňala nielen interné transakcie, ale aj podporu externých platieb, čo by z Telegramu mohlo urobiť plnohodnotnú finančnú platformu.

– Dôležitou iniciatívou bolo vytvorenie platformy pre decentralizované aplikácie (DApps) na báze TON. To by umožnilo vývojárom vytvárať a distribuovať aplikácie v rámci Telegramu pomocou decentralizovanej infraštruktúry, čo by zvýšilo bezpečnosť a nezávislosť od centralizovaných serverov.

– Durov tiež plánoval zaviesť podporu pre NFT založené na TON . Platforma na vytváranie, predaj a obchodovanie s nezameniteľnými tokenmi by sa stala dôležitou súčasťou telegramu, čo by používateľom umožnilo vytvárať a obchodovať s digitálnymi aktívami priamo v rámci messengeru.

 

Od marca do júna 2024 sa kryptomena TON zvýšila takmer 4-krát z 2 na 8 dolárov (teraz 5,2). TON by sa mohol stať jedinou kryptomenou podporovanou skutočnými peňažnými tokmi medzi obrovskou sociálnou základňou s potenciálom generovať stovky miliárd dolárov v obrate ročne (skutočné transakcie v ekosystéme, nie obchodné obraty). Durov chcel vytvoriť svoj vlastný finančný systém, izolovaný a nezávislý od fiat meny a pravidiel fungovania globálneho finančného systému.

 

Anonymný charakter Telegramu + hlboká integrácia Toncoinu (vstavaná kryptopeňaženka, end-to-end platby a zúčtovanie) + decentralizované aplikácie v ekosystéme TON + distribuovaná architektúra prepojeného ekosystému = nový finančný a sociálny svet, nekontrolovateľný kolektívnym Západom a nekontrolovateľné nikým z oficiálnych štruktúr.

 

Boli na to všetky predpoklady a zdroje – takmer 1 miliarda používateľov a rozvinutá digitálna infraštruktúra. Durov by sa mohol stať najvplyvnejšou nesystémovou osobou na svete. End-to-end implementácia kryptopeňaženky cez @wallet bot sa začala v roku 2024, hoci integrácia bola v apríli 2022. Plus, rozšírenie speňažovania kanálov pomocou krypto-aktív. Zdá sa, že pokus o vybudovanie nezávislého finančného systému (prostredníctvom kryptoaktív) bol posledným spúšťačom “Debaklu telegramu”. Pavel Durov je mozgom Telegramu, ktorý zabezpečuje propagáciu, financovanie a strategický rozvoj platformy, zatiaľ čo Nikolaj Durov je zodpovedný za čisto technické aspekty a programovanie jadra systému. Je ťažké povedať, kam pôjde Telegram, ak bude Pavel držaný vo väzení.

 

 

 

Paul Spydell

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok