Dva druhy terorizmu – ten strašný, nezmyselný, neľudský – a ten v Rusku

Dva druhy terorizmu – ten strašný, nezmyselný, neľudský – a ten v Rusku

Pár dní po teroristických útokoch v Paríži si ľudia na sociálnych sieťach položili otázku: Prečo všetci smútia za obeťami v Paríži, ale napríklad kvôli útoku na ruských dovolenkárov si nikto profilovú fotografiu nemenil? Odpoveď je veľmi jednoduchá – nech je teroristický čin akokoľvek strašný, ak ide o Rusko, na vine sú si Rusi sami, a najmä Putin. . Prečo ich teda ľutovať?
Pozorne si prečítajte nasledujúce vety:
„Hoci sú metódy používané teroristickými organizáciami odporné, ich nároky sú spravodlivé.“
„Nech by to znelo akokoľvek cynicky, teroristický útok v Paríži sa Hollandovi hodí.“
„Za chyby Sarkozyho a Hollanda na Blízkom východe sa zaplatila už vysoká cena.“
Viete si predstaviť takéto vety napísané mienkotvorným denníkom v súvislosti s udalosťami v Paríži 13.11.2015? Nedá sa… Tento štýl je totiž určený výhradne pre Rusko, stelesnené Putinom.

Pri rukojemníckej dráme v parížskom klube Bataclan zahynuli takmer všetci rukojemníci, 90 z približne 100. Človek si pritom spomenie na podobnú rukojemnícku drámu v moskovskom divadle Nord-Ost. V nej bolo vyše 900 rukojemníkov, z ktorých zahynulo 130. Obe drámy majú spoločné to, že šance na prežitie mali rukojemníci od samého začiatku mizivé, keďže v oboch prípadoch bolo teroristom jasné, že živí už z budovy nevyjdú. Rozdiel je v tom, že kým vo Francúzsku boli teroristi amatéri, v Rusku išlo zo strany teroristov o dokonale zorganizovanú, takmer vojenskú akciu. Od samého začiatku konali chladnokrvne, divadlo hneď zamínovali a ženy opásané výbušninami si rovnomerne posadali medzi divákov. V takejto extrémnej situácii francúzske špeciálne oddiely rozhodli o okamžitom útoku na klub, kým ruské sa rozhodli pustiť do divadla plyn, ktorý mal omámiť tých, ktorí boli vo vnútri budovy, ale tak, aby si nikto z nich neuvedomil, čo sa deje a nestihol výbušniny odpáliť. Výsledok? Na francúzskej strane – ľudské straty 90%, na strane ruskej – 14%. Za zbytočné straty na životoch pri zásahu špeciálnych oddielov sú však neustále kritizovaní len Rusi.

"Pod úderom sa ocitla sloboda zhromažďovania. Opäť nám to pripomína, že na muške nie je politika Ruska voči Severnému Kaukazu, ale ruská sloboda. V takej situácii sa musia Rusi vrátiť k niekdajšej rozhodnosti. Barbarov, ktorí stoja vo dverách, je nevyhnutné zničiť.“ Takéto slová vo vzťahu k teroristickým útokom v Rusku si v novinách nikdy neprečítate.

Malá ukážka z toho, ako sa v médiach píše o výbuchoch v Rusku a v Európe. Sú tieto teroristické útoky skutočne tak rozdielne?

Beslan (2004)

The Christin Science Monitor: „Nebezpečnejšie ako predstavovať si demokraciu tam, kde jej niet, je podporovať druhú ilúziu Putina – o vine medzinárodného terorizmu. V svojom príhovore po tragédii v Beslane Putin nespomenul ani raz Čečensko, hoci bolo očividné, že stopa z Beslanu vedie práve do tejto vojnou sužovanej republiky.“

Newsweek: „Disciplína, zavedená Putinom, je založená na strachu, ktorý vedie k zotrvačnosti – k ochromeniu vlády. Posledná vlna teroru kruto demonštrovala túto slabosť a urobila Putina omnoho zraniteľnejšieho na kritiku, ako kedykoľvek predtým.“

Le Figaro: „V normálnej krajine by bol príhovor Vladimíra Putina k národu po tragédii v Beslane prijatý ako priznanie bezmocnosti človeka, ktorý nemôže zabrániť hrozbe terorizmu, zrodeného čečenským konfliktom.“

The Weekly Standard: „Smutnou pravdou je, že aj dnes, 15 rokov po rozpade ZSSR, sa nezmenil vzťah k ľuďom v Rusku. V človeku nevidia jeho skutočnú hodnotu, ale len prostriedok na dosiahnutie cieľov. Preto boli životy beslanských detí odpísané vo chvíli, keď školu obsadili teroristi. A na tento fakt je treba pamätať predtým, ako sa Rusku sa udelí neohraničené splnomocnenie na konanie v jeho „blízkom zahraničí“, alebo sa ešte raz pozrieť Putinovi do očí a uvidieť v nich niečo, čo nám bude pripomínať dušu.“

The Independent: „Horká pravda spočíva v tom, že, ak Rusko neprestane mučiť Čečensko, teroristické útoky budú bezpochyby pokračovať. To prinesie ešte viac bolesti čečenskému a ruskému ľudu.“

Električky v Madride (2004)

The Guardian: „Blair má pravdu v tom, že všetkým nám hrozí nebezpečenstvo od islamských teroristov, ktorí vyvolali vojnu v Iraku a nedajú nám pokoj, aj keby sme odtiaľ odišli. Stúpenci Al-Kaidy naviac sú nadšení pravdepodobným stiahnutím španielskych vojsk z Iraku a pripisujú to úspešnému útoku na Madrid.“

Christian Science Monitor: „Džihád v Európe sa môže stať katalyzátorom prehodnotenia vzťahov medzi kresťanmi a moslimami pre konkrétny cieľ zabezpečenia bezpečnosti spoločnosti. Alebo, v lepšom prípade, môže európsky kontinent posunút ešte ďalej na ceste definovania svojej identity.“

The Observer: „Nie je ľahké presvedčiť ľudí: vysvetliť im, že terorizmus a nestabilné štáty, vlastniace zbrane hromadného ničenia, sú dve strany jednej mince, hovoriť ľuďom to, čo nechcú počuť – že vo svete, kde my, obyvatelia Západu, máme všetky vymoženosti súčasného života, od najjednoduchších až po tie najdôležitejšie, sa vystavujeme vážnemu nebezpečenstvu. Musíme bojovať a vyhrať v tomto boji – a tento boj je dnes v Iraku.“

Los Angeles Times: „Posledný odkaz bin Ládina Európe hlása: neprelievajte európsku krv kvôli bande, ktorá sedí v Bielom dome. To, že krv v Európe prelievali teroristi, v odkaze nie je. Bin Ladin, nadaný v rečníckom umení, tentokrát vybral slová, aby predal svoj tovar – aktívnu opozíciu Amerike a Západu – čím širšiemu publiku.“

Metro v Moskve (2010)

Die Zeit: „V zahraničí Kremeľ predstavuje vojenský pochod pod módnou značkou „boja proti medzinárodnému terorizmu“ a takým spôsobom skrýva, že konflikt je vyvolaný snahou Čečencov o nezávislosť.“

The Guardian: „Teroristické útoky sú pomstou za smrť vodcov ozbrojencov. To, čo sa stalo, podčiarkuje životne dôležitú nevyhnutnosť pre Kremeľ začať seriózne bojovať proti systematickému narúšaniu ľudských práv v Severnom Kaukaze, ako aj s biedou a korupciou.“

„S teroristickými útokmi bojujú aj západné spoločnosti, ale nepriateľ Ruska a Západu nie je ten istý.“

The Globe And Mail: „Výbuch v Moskve bol predvídateľnou odpoveďou na politiku voči Severnému Kaukazu, ktorá je kombináciou zvyku spoliehať sa na skorumpované a nekompetentné miestne orgány a akcií bezpečnostných služieb, ktoré sa prakticky výhradne orientujú na pomstu, represie a mimosúdne popravy – cielené zabíjanie, prenasledovanie rodín teroristov a mučenie.“

The Financial Times: „Premiér Putin nemôže nevedieť, že problémy Severného Kaukazu sa nemôžu riešiť len represívnymi opatreniami.“

The Economist: „Je hanbou, že neexistuje akákoľvek reálna alternatíva voči Putinovi, lebo jeho politika vo vzťahu k nepriznanej republike je rovnako úbohá, ako aj politika jeho predchodcu. Dokedy sa táto situácia zásadne nezmení, pretrvá terajšia situácia v Čečensku: korupcia, nestabilná zmes konkurujúcich ozbrojených zoskupení, ktoré sa bijú o najlepšie kúsky tohto regiónu. Zatiaľ si Rusi v Moskve a iných mestách musia zvykať na neustálu hrozbu terorizmu na prahu ich dverí.“

Autobusy v Londýne (2005)

The Financial Times: „Jedinou odpoveďou teroristom je vytrvalosť. Nepriatelia slobody vždy podceňujú svojich protivníkov. Dokážme, že znovu urobili túto chybu. Hodnoty, ktoré vyznávajú Londýnčania, sú jediným základom, na ktorom možno budovať spoločný domov pre celé ľudstvo.“

Le Figaro: „Vraždy nevinných ľudí v Londýne a Madride majú aj ďalšie následky. Robia Európanov viac rozhodnými a posilňujú ich solidaritu pred tvárou barbarstva.“

Los Angeles Times: „Snaha o modernizáciu, liberalizáciu a následnú demokraciu Veľkého Blízkeho Východu je jediný spoľahlivý spôsob ako zabezpečiť vysušenie tohto močiara, v ktorom sa liahnu teroristické komáre. A tu sa už Európa, a nie Spojené štáty, musí prebudiť a začať aktívnejšie pracovať – pričom prebudiť sa treba rýchlo. Vonkajšia politika viac neexistuje. To je to, čo si musíme odniesť z londýnskych výbuchov.“

El Pais: „Londýnske výbuchy nám musia pripomenúť, že naša spoločnosť má smrteľného nepriateľa, fanatického, no sofistikovaného a neľútostného, ktorý náš žiaľ a strach považuje za svoj najväčší úspech. Tento nepriateľ nemá jasné obrysy, je ťažké ho identifikovať a lokalizovať, ale my vieme – najmä vďaka policajným zásahom v Španielsku, – že tento nepriateľ sa nachádza medzi nami, vnútri našej slobodnej a demokratickej spoločnosti.“

Letisko Domodedovo (2011)

El Periodico: „Problém Kaukazu, nachádzajúceho sa medzi Európou a Áziou, siaha svojimi koreňmi do 19. storočia. Násilie môže zrodiť len násilie.“

The Financial Times: „Západné bezpečnostné služby a polícia predchádzajú teroristickým útokom vďaka tomu, že včas odhaľujú a zatýkajú teroristov, ako aj kontrolujú dostupnosť výbušnín a technológií výroby bômb. V Rusku je oveľa ťažšie použiť takéto metódy, najmä s ohľadom na to, že v niektorých oblastiach Severného Kaukazu sa polícia nemôže pohybovať.“

„Organizácie, ktoré bojujú s ruskými orgánmi na Severnom Kaukaze, sú rozhodne islamistické, ale netreba si myslieť, že problém terorizmu v Rusku je podobný problému s Al-Kaidou.“

The Times: „V Čečensku, Dagestane, Ingušsku a všetkých ostatných miestach medzi Čiernym a Kaspickým morom extrémna náboženská ideológia existuje len vo forme, ktorá parazituje na už existujúcej nacionalistickej ideológii. Navyše, hoci sú metódy používané separatistickými organizáciami odporné, ich nároky na svoju štátnosť sú spravodlivé.“

The Washington Post: „Rozviedka krajiny (Ruska), na rozdiel od svojich kolegov v Európe a Severnej Ameriky, sa ukázala neschopná vypracovať spôsoby a prostriedky na odhalenie teroristických skupín, predchádzať útoku a ochrániť miesta masového zhromažďovania ľudí, ako sú letiská a metro.“

Time: „Za posledné roky islamský terorizmus nedokázal naniesť ani jeden silný úder nikde za hranicami afgánsko-pakistanského regiónu a Iraku. Nikde, s výnimkou Ruska. Fakticky sa dá povedať, že ruská vláda svojím konaním za posledné dve desaťročia  prispela k vytvoreniu najsilnejšieho a najviac aktívneho nového centra islamského terorizmu v súčasnom svete oveľa viac, ako Usáma bin Ládin.

„Charlie Hebdo“ (2015)

El Pais: „Poprava takmer celej redakcie novín Charlie Hebdo znamená niečo strašnejšie: je to pokus zastaviť západnú kultúru, kolísku slobody, demokracie a práv človeka, odvrhnúť tieto hodnoty, zaviesť cenzúru, ohraničiť slobodu slova, určiť témy, ktoré sa nesmú hodnotiť, to znamená, odvrhnúť jeden zo základných princípov slobodnej spoločnosti: práva na kritiku.“

The Wall Street Journal: „Útok, ktorý sa odohral v stredu, tiež znova demonštruje, že militarizovaný islam – to nie je reakcia na biedu alebo politiku Západu na Blízkom Východe. Je to ideologická výzva západnej civilizácii a jej princípom, vrátane slobody tlače a náboženskej plurality.

The Financial Times: „Včera sa uskutočnil desivý krvavý pokus zotrieť úsmev z našich tvárí. A hoci títo pokrytci zavraždili satirikov, nikdy sa im nepodarí zničiť satiru. Naopak. Od dnešného dňa sa časopis Charlie Hebdo stane tou spojujúcou silou, ktorá bude oduševňovať všetkých, pre ktorých je život a smiech viac ako smrť a falošný smútok.“

The Independent: „Vždy treba opakovať jedno – zodpovednosť za akékoľvek násilie proti Charlie Hebdo padá výlučne na plecia tých, ktorí spáchali násilie. Či už súhlasíte s tým, čo uverejnili, alebo nie – toto si nezaslúžili.“

Volgograd (2013)

The Independent: „Rusko platí staré dlhy za svoje koloniálne vojny XIX. storočia, ktoré ju zaťažili územím, ktoré nedokáže ovládnuť, ale ktorých sa nemôže vzdať. Žiaľ, zdá sa, že násilie bude pokračovať, hoci nie priamo v Soči.“

Berliner Zeitung: „Nech by to znelo akokoľvek cynicky, teroristický útok vo Volgograde sa hodí Putinovi.“

„Putin aj tak plánoval premeniť Soči na územie zvýšenej bezpečnosti s odpočúvanými telefónmi a internetovou komunikáciou. Teroristický útok mu dal možnosť urobiť na Hrách všetko, čo sa mu zachce. A západné vlády, najmä na pozadí vedľajších účinkov pokračujúcej vojny USA s terorom v podobe NSA a Guantanama, nemôžu ho obviniť v prekročení právomocí.“

The Guardian: „Za chyby Putina a Jeľcina v tomto regióne (na Severnom Kaukaze) sa zaplatila už vysoká cena. Nezvýši sa ešte v Soči?“

Paríž (2015)

The Wall Street Journal: „V piatok sa pod úderom ocitla sloboda zhromažďovania. Opäť nám to pripomína, že na muške nie je blízkovýchodná politika Francúzska, ale francúzska sloboda. V takej situácii sa všetci musíme vrátiť k niekdajšej rozhodnosti. Barbarov, ktorí stoja vo dverách, je nevyhnutné zničiť.“

Foreign Policy: „Rozdiel medzi  Parížom a Moskvou – je rozdiel medzi obsadením "Bataklanu" v priebehu pár hodín a skladovaním polien z dosiaľ žijúcich obetí teroristického útoku. Je to rozdiel medzi triezvym priznaním existujúcich chýb v oblasti bezpečnosti a za skúpymi ospravedlneniami Putina pred príbuznými obetí Dubrovky, za ktorými nasledovali  pokusy umlčať každého, kto spochybnil potrebu použitia plynu.“

The Financial Times: „Podcenili sme túto vojnu. Islamský štát je nevyhnutné čo najskôr zničiť – predtým, ako môže spáchať väčšie zverstvá, ako sú teroristické útoky v Paríži.“

Rzeczpospolita: „Priatelia, sme s vami. Chápeme, že do vášho domu sa nasťahovali barbari. Vynaložíme všetko úsilie, aby boli vyhnaní, ale prosíme, aby ste sa už začali efektívne brániť. V hre je bezpečie vašej demokracie a našej Európy. Aby sme ochránili náš európsky raj, ktorý bol vystavený útoku, je treba konať.“

The Washington Post: „Žiadne antiislamské konania neospravedlňujú tie strašné zločiny, ktoré uskutočnili predstavitelia Islamského štátu, a ani tieto zločiny nevyvolali. Aj keby sa Európa stala tým najpohostinnejším miestom, aký sa len dá vysnívať, aj tak by tu Islamský štát vysielal svojich bojovníkov a verboval by nových členov medzi rozčarovanou miestnou mládežou.“

Beslan:
http://www.csmonitor.com/2004/0913/p09s01-coop.html
http://www.nbcnews.com/id/5973346/site/newsweek/
http://recherche.lefigaro.fr/recherche/access/lefigaro_fr.php?archive=BszTm8dCk78Jk8uwiNq9T8CoS9GECSHix0NIQ%2Ft%2FqY7ykQB6rKRK0swQGjs9YH0Hgld%2BGeoTgR2Zy6BaSOXVcw%3D%3D
http://www.weeklystandard.com/Content/Public/Articles/000/000/012/907jbmkm.asp
http://www.independent.co.uk/voices/editorials/mr-putin-must-show-true-leadership-by-reaching-a-settlement-with-chechnya-39163.html

Madrid:
http://www.theguardian.com/world/2004/mar/18/spain.comment
http://www.csmonitor.com/2004/0422/p08s02-comv.html
http://www.theguardian.com/politics/2004/apr/11/iraq.iraq
http://articles.latimes.com/2004/apr/25/opinion/op-jenkins25

Moskovské metro:
http://www.zeit.de/2004/07/moskau_attentat
http://www.theguardian.com/world/2010/mar/29/russia-moscow-bombing-militants
http://www.theguardian.com/commentisfree/2010/mar/30/russia-suicide-bombers-editorial
http://www.theglobeandmail.com/incoming/whats-being-said-about-the-attacks/article1515792/
http://www.ft.com/intl/cms/s/f349648a-3b5d-11df-b622-00144feabdc0,Authorised=false.html?siteedition=intl&_i_location=http%3A%2F%2Fwww.ft.com%2Fcms%2Fs%2F0%2Ff349648a-3b5d-11df-b622-00144feabdc0.html%3Fsiteedition%3Dintl&_i_referer=http%3A%2F%2Flnkr.us%2F38667aae2832ec842213c80e20f6421e&classification=conditional_standard&iab=barrier-app#axzz3rfCZe3q1
http://www.economist.com/node/2419676

Londýn:
http://www.ft.com/intl/cms/s/2/ec5e6a5c-f301-11d9-843f-00000e2511c8.html#axzz3rfCZe3q1
http://recherche.lefigaro.fr/recherche/access/lefigaro_fr.php?archive=BszTm8dCk78Jk8uwiNq9T7ElxoPqL%2BJWT6bnuSSwxdpvIc%2Fw8Ae%2FPwKjgzfIgsiv
http://articles.latimes.com/2005/jul/10/opinion/oe-gartonash10
http://elpais.com/articulo.html?d_date=20050708&xref=20050708elpepiopi_1&type=Tes&anchor=elpporopi

Domodedovo:
http://www.elperiodico.com/es/noticias/opinion/20110128/asignatura-pendiente-rusia/682367.shtml
http://www.ft.com/intl/cms/s/9fe1fbea-2888-11e0-bfcc-00144feab49a,Authorised=false.html?siteedition=intl&_i_location=http%3A%2F%2Fwww.ft.com%2Fcms%2Fs%2F0%2F9fe1fbea-2888-11e0-bfcc-00144feab49a.html%3Fsiteedition%3Dintl&_i_referer=http%3A%2F%2Fwww.inopressa.ru%2F6d84ce1e8c491db13d8e958a7211b37a&classification=conditional_standard&iab=barrier-app#axzz1BvpK2RtK
http://www.thetimes.co.uk/tto/opinion/leaders/article2888096.ece
http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/01/27/AR2011012706736.html
http://content.time.com/time/magazine/article/0,9171,2044732,00.html

Charlie Hebdo:
http://internacional.elpais.com/internacional/2015/01/09/actualidad/1420842456_901133.html
http://www.wsj.com/articles/islamist-terror-in-paris-1420675706
http://www.ft.com/intl/cms/s/2/5ac371cc-9695-11e4-a83c-00144feabdc0.html#axzz3ODGV4zl5
http://www.independent.co.uk/voices/comment/its-charlie-hebdos-right-to-draw-muhammad-but-they-missed-the-opportunity-to-do-something-profound-8435693.html

Volgograd:
http://www.independent.co.uk/voices/editorials/the-islamist-threat-to-the-winter-games-in-sochi-is-real-9029468.html
http://www.berliner-zeitung.de/meinung/wolgograd-attentat-ein-anschlag–der-putin-hilft,10808020,25748500.html
http://www.theguardian.com/commentisfree/2013/dec/29/terrorism-russia-road-sochi-editorial

Paríž:
http://www.wsj.com/articles/the-horror-in-paris-1447466102
http://foreignpolicy.com/2015/11/15/isis-russia-paris-attack-putin-hollande/
http://www.ft.com/intl/cms/s/2/201f9a32-8b72-11e5-8be4-3506bf20cc2b.html#axzz3reIi8Xav
http://www4.rp.pl/Zamach-w-Paryzu/311159934-Chrabota-Barbarzyncy-w-naszym-domu.html
https://www.washingtonpost.com/opinions/hating-muslim-refugees-is-exactly-what-the-islamic-state-wants-europe-to-do/2015/11/15/dfe0ca84-87d1-11e5-be39-0034bb576eee_story.html?tid=pm_opinions_pop_b

http://ruposters.ru/news/18-11-2015/takie-raznye-terakty