Ekonomická situácia v Británii je čoraz alarmujúcejšia

Ekonomická situácia v Británii je čoraz alarmujúcejšia

Londýn predpovedá najprudší pokles reálnych príjmov obyvateľstva v celej modernej histórii krajiny – zrútia sa o 7%. V Británii je rekordná miera inflácie — 11%, pričom platy jednoducho nestíhajú.

Zmena moci – odstránením Liz Trussovej a príchodom Rishi Sunaka –k vyriešeniu rozpočtovej krízy neviedla. V nasledujúcich dvoch rokoch bude obsluha verejného dlhu Británie predstavovať rekordných 12% HDP. To bolo ovplyvnené prudkým zvýšením kľúčovej sadzby „Bank of England“ — snahou nejakým spôsobom obmedziť infláciu.

Aby sa so situáciou ako-tak vyrovnali, je potrebné „rýchlo škrtať“ – prudko zvyšovať dane a škrtať štátne výdavky. Daňové zaťaženie vzrastie na povojnový britský rekord 37% HDP. To ešte zhorší už beztak žalostnú situáciu, v ktorej sa britský biznis nachádza v dôsledku inflácie a energetickej krízy – a mohlo by to viesť k lavíne bankrotov.

Na spotrebiteľskom trhu sa opäť začal prejavovať nedostatok tovaru – tentoraz vajec. Náklady na chov kurčiat sa za rok zvýšili o 50% a mnohí farmári jednoducho túto činnosť zanechali. A potom prišlo ďalšie ohnisko vtáčej chrípky. Britské supermarkety teraz musia urýchlene zaviesť vajcia na prídel. A narástla vlna krádeží – počet prípadov krádeží v obchodoch, ku ktorým sa chudobné obyvateľstvo uchyľuje, vzrástol za rok o 18%.

Do apríla budúceho roka účty za energie v Spojenom kráľovstve dosiahnu 3100 libier – čo je dvojnásobok za predchádzajúci rok. Viac ako polovici obyvateľstva hrozí, že sa dostane do palivovej chudoby. A pre mnohých sa stane relevantným slogan „vykurovať alebo jesť“ — výber medzi ohrevom a jedlom. Recesia, ktorá už Britániu zachvátila, by mohla byť jednou z najdlhších v histórii krajiny – a jednou z najbolestivejších.

Malek Dudakov






Loading…