Elemér Jakab! Krstný otec MOST-HID rozťahuje chápadlá na východe

Elemér Jakab sa ukázal v Humennom. Stretli sme ho v sobotu 29.10.2016, keď strana MOST-HID usporiadala v Humennom akciu pre svojich voličov. Kto je Elemer Jakab? Niekedy drel biedu a bol bezvýznamným a chudobným človekom. Nárasť jeho majetku sa datuje do čias, keď vstúpil do politiky. E. Jakab je už štvrté volebné obdobie starostom v obci Veľké Raškovce v michalovskom okrese. Nenápadný straník sa vo výťahu Strany maďarskej koalície stal najprv šéfom partaje v Košickom kraji. Pred dvoma rokmi, už vo farbách Mosta-Híd, sa vyviezol až do parlamentu. Jeho vnútrostranícku váhu pred časom významne ovplyvnil šéf strany Béla Bugár, keď sa stal krstným otcom jeho syna. O nenápadnosť prišiel E. Jakab sotva po polroku v národnej rade. Po pamätnej tajnej voľbe generálneho prokurátora sa v kuloároch začalo pošuškávať, že ako jeden zo štyroch koaličných poslancov hlasoval v prospech Dobroslava Trnku.
Paralelne s postupom z komunálnej politiky do tej veľkej, celoštátnej, si E. Jakab budoval i podnikateľskú kariéru – cez spoločnosť s ručením obmedzeným EMI. Tú založil ešte predtým, ako sa dostal k voleným funkciám. Postupne tieto dva aspekty svojho života skĺbil. Čo na tom, že poslanec národnej rady má popri rôznych benefitoch aj nejaké povinnosti. Napríklad musí spĺňať podmienky zákona o nezlučiteľnosti funkcií. Jedna z nich je, že nesmie aktívne podnikať, byť štatutárom (konateľom) obchodnej spoločnosti. Zákon hovorí, že poslanec má tridsať dní od ustanovenia do funkcie, aby si prípadné kolízie funkcií vyriešil. Podľa výpisu z obchodného registra bol pritom E. Jakab konateľom vo firme EMI až do 29. apríla 2011. Teda takmer desať mesiacov po tom, ako sa stal poslancom. „Od nastúpenia do funkcie poslanca som iba spoločníkom firmy EMI, nie som však jej konateľom,“ nástojil E. Jakab.
Na doplňujúcu otázku, ako si vysvetľuje záznam v obchodnom registri, odpovedal, že nevie, prečo je to tak. „Ten úkon som urobil v lehote do jedného mesiaca po zvolení za poslanca. Ale kedy to na súde zaregistrujú, alebo kedy sa to objaví na internete vo výpise, to ja už nesledujem.“ Avšak aj keby súd meškal so zápisom niekoľko mesiacov, do registra by uviedol nie dátum zápisu, ale dátum, kedy sa reálne skončila funkcia konateľa.
Celý článok: http://www.etrend.sk/ekonomika/poslanec-starosta-podnikatel.html
——
Na stranícku akciu MOST-HID prišli Béla Bugár a Lucia Žitňanská aby občanom, priniesli odpovede na otázku „Prečo?“ napríklad Prečo so SMERom? Na pozvánke stálo: Všetkých, čo máte trošku záujem o politiku pozývame na stretnutie s podpredsedom NR SR Belom Bugárom a ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou. V sobotu 29.10.2016 o 14.00 hod v reštaurácii Yes Grill pri fontáne v Humennom. V rámci diskusie vysvetľovali ich kroky o transparentnosti v justícií, zvyšovaní dôveryhodnosti, odpolitizovaní policajnej inšpekcie a iné informácie. Na miesto dorazil aj GINN. Žitňanská znova neodpovedala a pred kamerou utekala – pokúsil sa ju zachrániť kolega Bugár (predseda MOst-HID). A keď už tam bol, tak sme sa ho opýtali na jeho vzťahu k osobe menom Frederik Buzak, ktorého prezývali aj Fredo, či 20%-tný – zrejme preto, že to bola taxa, ktorá sa inkasovala pri rôznych štátnych projetkoch. Buza je pravdepodobne aj „pokladníkom“ menovanej strany a jej blízkch osôb. Bugárovi do reči nebolo a tak skočil po psovi, ktorý bol v jeho blízkosti a povedal, že radšej sa bude rozprávať so psom ako s Martinom Daňom. Stretli sme aj pána Adamčíka, ktorý odišiel zo strany sieť a svoje sympatie preniesol práve na stranu MOST-HID a opýtali sme sa, ako je možné, že keď mandát dostala strana – ako je možné, že tento mandát teraz preniesol do MOSTu? (zábery budú použité aj v celovečernom filme GINN1631 o politických stranách)
Toto je len upútavka -celé video pripravujeme.
—–
GINN podporujú občania http://www.ginn.press/podpora
aj spoločnosť Regiojet / Student Agency
——
Miesto: Reštaurácia Yes Grill, Humenné
Osoby: Béla Burár, Lucia Žitňanská, Eduard Adamčík, Iveta Halvoňová, Martin Daňo
Ďalšie kľúčové slová: megalodon, gorila, nakrúcanie, politika, vláda, parlament, SMER-SD, demokracia, totalita, smrť, genocída, národ, Panasonic HX-A500, Panasonic HC-WX979, politika, MOST-HID, SMER, koalícia, opozícia, diskusia, veľké raškovce
Produkcia: GINN a Martin Daňo © 2016
Séria: Gorila, Megalodon, Slovensko, Slovakia