„Elitný“ Rímsky klub a aj jeho ďalšia „Globálna výzva k akcii“ začína byť na smiech

„Elitný“ Rímsky klub a aj jeho ďalšia „Globálna výzva k akcii“ začína byť na smiech

.


Aktuality, História,

“Rímsky klub je medzinárodná mimovládna organizácia, ktorá bola založená už v roku 1968. Podľa vlastných vyhlásení združuje najautoritatívnejších predstaviteľov politickej, finančnej, kultúrnej a vedeckej elity rôznych krajín sveta. Rímsky klub deklaroval, že jeho cieľom je riešiť globálne problémy, ktoré ohrozujú blahobyt a dokonca existenciu ľudstva. Ako napríklad znečistenie životného prostredia, zmena klímy, rast populácie, ničenie biodiverzity, vyčerpanie prírodných zdrojov, nedostatok potravín a iné. Predpokladá sa, že zakladateľmi Rímskeho klubu boli taliansky priemyselník Aurelio Peccei (ktorý sa stal jeho prvým predsedom) a Alexander King, generálny riaditeľ pre vedu v OECD. Tieto postavy však boli len zástenou, skutočným iniciátorom Rímskeho klubu bol miliardár David Rockefeller, ktorý neviditeľne riadil činnosť tejto organizácie.


 

Pravou rukou miliardára v tejto organizácii bol známy politik Zbigniew Brzezinski. Rímsky klub pravidelne pripravoval správy. Zdalo sa, že obsahujú návrhy na riešenie globálnych problémov ľudstva. V skutočnosti však išlo o kamufláž, ktorá zakrývala plány na reštrukturalizáciu svetového poriadku v záujme malej skupiny oligarchov (David Rockefeller a jemu podobní). V roku 2017 David Rockefeller zomrel vo veku 102 rokov. A Zbigniew Brzezinski ho nasledoval o niekoľko mesiacov neskôr. V dôsledku toho bola činnosť Rímskeho klubu pred siedmimi rokmi do značnej miery ochromená. O polstoročnej histórii Rímskeho klubu a výslednej paralýze jeho činnosti som písal v roku 2018 v článku “Rímsky klub: projekt ‘mäkkého’ zničenia človeka”.

 

V posledných rokoch sa Rímsky klub v médiách spomína len zriedkavo. Vznikol pocit, že organizácia zomrela spolu so svojím zakladateľom. Minule sa však v médiách objavila správa, z ktorej vyplýva, že Rímsky klub žije. A zrejme pokračuje v tom istom kurze, ktorý koncom 60. rokov minulého storočia nastolil David Rockefeller. Ide o 30-stranový dokument s názvom Svetová výzva na prijatie opatrení v súvislosti s viacerými krízami, ktoré v súčasnosti sužujú ľudstvo, ktorý bol zverejnený na internete začiatkom augusta. Na titulnej strane dokumentu sa uvádza, že ide o záznam z okrúhleho stola, ktorý sa konal on line v júli tohto roku. Okrúhly stôl sa konal pod záštitou Rímskeho klubu a Rady pre ľudskú budúcnosť (CHF). Samozrejme, v tomto tandeme Rímsky klub vystupuje ako “pôvodný” a CHF ako “prídavné zariadenie”.

 

Niekoľko slov o Rade pre ľudskú budúcnosť. Ako sa uvádza na webovej stránke organizácie, bola “založená s cieľom zvýšiť celosvetové povedomie o rastúcej existenčnej núdzi zahŕňajúcej desať katastrofických rizík, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí. Sme nezisková medzinárodná organizácia, ktorú vytvorili zainteresovaní vedci a občania s cieľom zvyšovať povedomie a pomáhať pri vytváraní riešení.” Spomínaných “desať katastrofických rizík” je “desať megahrozieb”, ktoré sformuloval ešte známy americký ekonóm Nouriel Roubini (vojny, hladomory, pandémie, nekontrolované využívanie umelej inteligencie atď.) Rade predsedá austrálsky profesor John Hewson, ktorý bol v minulosti aktívny v politike a podnikaní, ale do vedy sa ponoril až v posledných rokoch. Na okrúhlom stole sa zúčastnili zástupcovia viac ako pol tucta rôznych mimovládnych organizácií: Globálne fórum pre správu vecí verejných, Global Restoration Collaborative, Global Youth Security Council, Healthy Planet Action Coalition, Natural Capitalism Solutions, Revolution in the 21st Century a ďalšie.

 

Najvplyvnejšími účastníkmi diskusie boli spolupredsedníčka Rímskeho klubu Sandrine Dixson Declève a Julian Cribb, spoluzakladateľ Rady pre budúcnosť ľudstva. Okrúhly stôl moderovala austrálska environmentalistka Molly Harriss Olsonová. Všetky tri sú ženy. Okrúhly stôl v praxi ukázal, ako je potrebné riešiť rodovú rovnosť. Tón dokumentu je veľmi podobný tónu prvej oficiálnej správy Rímskeho klubu “Limity rastu” (1972). V tom čase sa tento tón nazýval “alarmizmus” alebo “poplašná správa”. Vtedy, pred viac ako polstoročím, Rímsky klub predpovedal ľudstvu katastrofu na začiatku 21. Storočia. Existovalo niekoľko variantov prognóz: podľa jednej malo ľudstvo zahynúť od hladu, podľa druhej od znečistenia životného prostredia, podľa tretej od nedostatku prírodných zdrojov atď. Samozrejme, v porovnaní s prvou správou Rímskeho klubu je zoznam globálnych problémov v súčasnom dokumente rozsiahlejší.

 

Napríklad problém rodovej nerovnosti bol povýšený na globálny problém; problém rizík nekontrolovaného využívania umelej inteligencie atď. bol zaradený medzi globálne problémy. Rímsky klub mal zasiať paniku, aby svet radšej prijal radikálne opatrenia na obmedzenie demografického rastu a dokonca dobrovoľné zníženie počtu obyvateľov, zastavenie ďalšieho priemyselného rozvoja (deindustrializácia), vzdanie sa národnej suverenity, vytvorenie nadnárodných inštitúcií s osobitnými právomocami na globálne riadenie. Autori “Svetovej výzvy k činnosti” sa zrejme domnievajú, že súčasná generácia ľudí si nepamätá (nevie) o prvých správach Rímskeho klubu. Svetovú výzvu na akciu by som nazval remakom správy Limity rastu.

 

Vo Svetovej výzve na akciu sa uvádza: “Ľudstvo čelí najväčšej núdzi, kríze pozostávajúcej z mnohých vzájomne súvisiacich katastrofických rizík. Kríza je už tu a bude sa zhoršovať. Jej kumulatívny rozsah a vplyv sú také veľké, že si to uvedomuje len málo ľudí. Tieto riziká spoločne ohrozujú našu schopnosť udržať civilizáciu, možno dokonca prežiť ako druh. Naliehavo sú potrebné globálne riešenia. Ak budeme konať neskôr, bude už neskoro.” A tu je ďalší:

“Kríza je rozsiahla, zložitá a vzájomne prepojená. Dotýka sa každého na Zemi a ovplyvní aj budúce generácie. V súčasnosti neexistuje žiadny akčný plán na jej riešenie; neexistuje dokonca ani dohoda, že ľudstvo musí konať, aby sa zachránilo.”

 

Účastníci okrúhleho stola sa zrejme rozhodli, že sú bohmi, ktorí všetkému rozumejú, všetko dokážu a len oni sú schopní zachrániť ľudstvo. Načrtli plán na záchranu ľudstva. Taký plán, ktorý sa len málo líši od plánov Rímskeho klubu spred polstoročia. Čo teda navrhujú “bohovia”, ktorí sa zúčastňujú na okrúhlom stole? Niektoré z ich návrhov nie sú originálne.

 

Napríklad výzva na úplné zničenie jadrových zbraní. O to sa ľudstvo usiluje už niekoľko desaťročí po tom, ako Američania pred 79 rokmi zhodili dve atómové bomby nad Hirošimou a Nagasaki. Odvtedy sa počet krajín vlastniacich jadrové zbrane zvýšil z jednej na deväť. O “pokroku”, ktorý sa dosiahol v oblasti nosičov jadrových zbraní, už nie je potrebné hovoriť.

 

Nič nové nie je ani v návrhu drasticky znížiť využívanie uhľovodíkov a radšej prejsť na ekologické hospodárstvo a energetiku. Ešte v roku 2016 podpísali desiatky krajín v Paríži klimatickú dohodu o dekarbonizácii hospodárstva. Jej vykonávanie je však veľmi napäté. A tu sú správy z Nemecka. Prudký nárast cien zemného plynu núti podniky a dokonca aj jednotlivcov prejsť na miestne hnedé uhlie. Toto palivo je lacné, ale veľmi špinavé.

 

Výzvy na boj proti rastúcej nerovnostii v rámci jednotlivých krajín i na celom svete sú tiež banálne. Najmä v rámci boja proti hladu sa najbohatšie krajiny vyzývajú, aby sa podelili o potraviny s najchudobnejšími.

 

Účastníci okrúhleho stola opakovane hovorili o potrebe vytvoriť svetovú menu. Ide o mimoriadne naliehavú úlohu. Keďže pozícia amerického dolára ako svetovej meny sa čoraz viac otriasa. A ak sa dolár zrúti, svet by sa mohol ocitnúť v chaose. To si však uvedomujú nielen intelektuáli, ktorí sa zúčastnili na okrúhlom stole, ale aj samotní “páni peňazí” (hlavní akcionári amerického Federálneho rezervného systému, ktorý emituje práve tieto doláre). A “páni peňazí” to nielen chápu, ale aj konajú. Hovoríme o vytváraní digitálnych mien centrálnych bánk, na základe ktorých môže v budúcnosti vzniknúť jednotná globálna digitálna mena. Ďalšou alternatívou k doláru sú “osobitné práva čerpania” alebo SDR, mena vydávaná Medzinárodným menovým fondom. Ak sa vsadí na SDR, MMF sa zmení na svetovú centrálnu banku.

 

Pri okrúhlom stole zazneli aj radikálnejšie návrhy, ktoré predtým zvyčajne nezaznievali. Napríklad regióny s veľkým počtom obyvateľov by sa mali podieľať na realizácii plánu dobrovoľného znižovania počtu obyvateľov.

 

Najzaujímavejšie a najradikálnejšie sú však návrhy na reformu existujúcich a vytvorenie nových medzinárodných inštitúcií. Navrhuje sa, aby sa Organizácia Spojených národov (OSN) stala “demokratickejšou” inštitúciou. Bezpečnostná rada OSN s právom veta sa ruší. Zároveň sa v rámci OSN vytvorí Ľudové zhromaždenie, Rada pre systém Zeme, Globálna komisia pravdy a Výbor pre spásu ľudstva. Sú oprávnené prijímať zákony a rozhodnutia záväzné pre všetky krajiny. Opäť teda počujeme pieseň, ktorú sme počuli z Rímskeho klubu v časoch, keď túto organizáciu viedli David Rockefeller a Zbigniew Brzezinski. Pieseň o naliehavom zrušení národných štátov a vytvorení svetovej vlády, ktorá by vládla ľudstvu.

 

P.S. Na sociálnych sieťach sa už objavili komentáre ku “Globálnej výzve na akciu”. Autori niektorých komentárov sa domnievajú, že okrúhly stôl pod záštitou Rímskeho klubu bol otvorene protirusky zameraný. Vidieť to najmä v návrhoch vzdať sa takého “reliktu minulosti”, ako je suverenita nad prírodnými zdrojmi štátu. Podľa účastníkov okrúhleho stola by sa prírodné zdroje mali stať spoločným majetkom ľudstva (rozumej: majetkom veľkých medzinárodných korporácií). Rusko je totiž z hľadiska prírodných zdrojov najbohatšou krajinou na svete. Odborníci odhadujú, že na začiatku tohto desaťročia bola celková hodnota ruských prírodných zdrojov 75,7 bilióna dolárov. Nasledovalo: USA – 45,0; Saudská Arábia – 34,4; Kanada – 33,2; Irán – 27 rokov,3; Čína – 23,0. Návrhy na dekarbonizáciu svetového hospodárstva, ktoré odzneli na okrúhlom stole, sú namierené aj proti Rusku. Veď Rusko má najväčšie celkové zásoby uhľovodíkov a uhlíka (ropa, zemný plyn, čierne a hnedé uhlie, bridlice) na svete. Odborník FederalCity, politológ Vadim Maksimov, komentuje návrhy Svetovej výzvy:

“… inovácie sú zamerané predovšetkým na elimináciu krajín, ako je Rusko a ďalšie krajiny s veľkými prírodnými zdrojmi. Zníženie využívania fosílnych palív ničí ich ekonomiky”.

 

 

 

Valentin Katasonov

*Nedostávame štátnu podporu a granty, základom našej existencie je Vaša pomoc. FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

Zdieľajte článok