Energetická kríza – víťazi a porazení

Energetická kríza – víťazi a porazení

Ceny energií sú na rekordnej úrovni: americké ropné a plynárenské spoločnosti sa však ani nepokúšajú investovať do výroby.

Namiesto toho míňajú miliardy dolárov dodatočných ziskov na výplaty dividend a špekulácie s akciami.

Bidenova politika uškrtenia amerického ropného priemyslu dosiahla svoj cieľ. Ani teraz americký trh s ropou a plynom nemá možnosť zvýšiť produkciu. Nedostatok potrubí na dodávku, ktorých výstavbu zablokoval Biden. Nie je možné použiť nové územia — Biely dom nevydáva povolenia kvôli eko-agende.

Spojené štáty americké stále produkujú podstatne menej ropy ako v marci 2020, pred začiatkom pandémie. Náklady na palivo v Spojených štátoch zároveň zostávajú na rekordnej úrovni – a toto leto môže vypuknúť nedostatok nafty. Biely dom tajne vyslal ďalšiu delegáciu na Blízky východ, aby opäť prosila monarchie Perzského zálivu o zvýšenie produkcie ropy. Ide už o piatu delegáciu USA za tri mesiace. OPEC však naďalej trvá na tom, že zvýšenie produkcie neplánuje.

Zároveň je Západ pobúrený skutočnosťou, že krajiny sveta vo veľkom nakupujú ropu od Ruska. Samotná India doviezla v marci toľko ruskej ropy ako za polovicu minulého roka. Čína tiež mieni vybudovať svoje strategické rezervy pre prípad možnej krízy okolo Taiwanu.

Na pozadí neúspechu pokusov o uvalenie embarga sa Grécko a Taliansko ponáhľali s nákupom energie z Ruska, pričom sa stali hlavným centrom dodávok ruskej ropy do Európy. Je zrejmé, že nie každý je pripravený pridať sa k porazeným v energetickej kríze – ale Spojené štáty pod vedením Bidena pravdepodobne medzi víťazmi nebudú.

Malek Dudakov

Energetická kríza – víťazi a porazení




Loading…