Európa má všetky šance zostať bez plynu

Európa má všetky šance zostať bez plynu

Podzemné zásobníky plynu v soľných jaskyniach a rezervoároch v Európe nikdy neboli také prázdne ako túto zimu, píše „Bloomberg“.

Zásoby zemného plynu sa v Európe končia. Informuje o tom v článku pre „Bloomberg“ tím autorov: Isis Almeida, Ewa Krukowska a Anna Širjajevskaja. Analyzovali situáciu s plynom v regióne a dospeli pre krajiny kontinentu nepotešiteľným záverom.

Publikácia uvádza, že pred štyrmi mesiacmi osobitný vyslanec USA pre energetickú bezpečnosť Amos Hochstein vyhlásil, že Európa nerobí dosť, aby sa pripravila na temné a chladné obdobie „a teraz kontinent už čelí nedostatku dodávok, čo spôsobilo, že základné ceny plynu vzrástli viac ako štvornásobne oproti minulému roku a podnikatelia aj bežní občania sa ocitli v ťažkej finančnej situácii“.

Osud Európskej únie teraz kvôli kríze závisí od ruského prezidenta Vladimira Putina a počasia, „ktoré je povestné svojou nepredvídateľnosťou“, píšu autori.

„Energetická kríza zasiahla blok v čase, keď bezpečnosť dodávok nebola u európskych politikov na programe dňa,“ tvrdí Maximo Michinilli, vedúci oddelenia energetiky a klímy v poradenskej spoločnosti „FleishmanHillard“.

Expert očakáva, že energetická kríza bude pokračovať kolísaním cien, pričom zvýši politické napätie medzi regulátormi v Bruseli a lídrami 27 členských krajín únie, konštatuje sa v článku.

Situácia sa prudko zhoršila, no formuje sa roky, upozorňujú autori. Uprostred svojej energetickej transformácie Európa vypína uhoľné elektrárne a spolieha sa na obnoviteľné zdroje energie. Vietor a slnko sú čistejšie, no niekedy vrtkavé, o čom svedčí aj prudký pokles výroby elektriny na kontinente v minulom roku.

„Na samom konci minulej zimy sa ukázalo, že Moskva zvýšila svoj vplyv na svojich susedov. Nezvyčajne chladná a dlhá zima vyčerpala európske zásoby práve v čase, keď sa ekonomika zotavovala z recesie spôsobenej pandémiou,“ píše sa v článku.

Autori píšu, že v lete „Gazprom“ začal obmedzovať dodávky na kontinent, v dôsledku čoho narástol deficit spôsobený oneskorenou prácou na ropných a plynových vrtoch v Severnom mori.

Zároveň, pokračuje „Bloomberg“, sa Japonsko a Čína na zimu pripravili zvýšením dovozu skvapalneného zemného plynu (LNG). Všetky tieto faktory mali prinútiť Európu postarať sa o doplnenie zásob počas letných mesiacov, keď je plyn lacnejší. Európski lídri však zostali pokojní. Európska komisia 14. júla predstavila najambicióznejší balík na svete, spočívajúci v postupnom vyraďovaní fosílnych palív s cieľom zabrániť negatívnym dopadom na klimatické zmeny, pripomínajú autori publikácie.

Zameraním sa na dlhodobé ciele, ako je zníženie emisií skleníkových plynov o najmenej 55% do roku 2030 v porovnaní s úrovňou z roku 1990, politici podcenili potenciálne výzvy, ktorým musia čeliť na ceste k dekarbonizácii, píše sa v článku.

V priebehu rokov Európa znižovala produkciu zemného plynu a v dôsledku toho sa stala závislejšou od dovozu. A teraz je Rusko pripravené ešte viac posilňovať svoju pozíciu hlavného dodávateľa do EÚ.

„Gazprom a jeho európski partneri investovali 11 miliárd dolárov do 1230 km dlhého plynovodu „Nord Stream 2“, ktorý vedie po dne Baltského mora z Ruska do Nemecka. Na jeseň tento desaťročný projekt, ktorého realizácia sa kvôli americkým sankciám opakovane odďaľovala, čelil novej prekážke, keď sa v Nemecku dostala k moci nová koaličná vláda a nemecký regulátor odložil jeho definitívne schválenie. Tento krok ešte viac nastražil európske trhy s energiou, kde ceny plynu od júla deň čo deň atakujú rekordy,“ tvrdia autori.

Zároveň dodávajú, že 24. decembra Vladimir Putin povedal, že „dodatočné príjmy o objemoch plynu na európsky trh by určite znížili ceny na burze, aj spotové“.

„Nedávne zvýšenie dovozu LNG z USA prinieslo určitú úľavu, no prinajlepšom len dočasnú. Francúzsko potrebuje kvôli opravám a údržbe odstaviť niekoľko svojich reaktorov, čím sa začiatkom januára zníži jadrová kapacita o 30% a Nemecko úplne odstaví všetky svoje jadrové elektrárne. Keďže sú pred nami ešte dva najchladnejšie zimné mesiace, existujú obavy, že Európa zostane bez plynu,“ upozorňujú autori.

Šéf nemeckého zväzu prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka „INES“ Sebastian Bleschke povedal, že „v priebehu celého účtovného obdobia sme v tom čase ešte nikdy nemali takú nízku úroveň zásob“. A podľa odborníkov z výskumnej spoločnosti „Wood Mackenzie Ltd“, ak vylúčime nárast ruských dodávok, čo sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane, do konca marca bude úroveň zásob pod 15% – to bude najnižší ukazovateľ v histórii. A to za normálnych poveternostných podmienok, píše sa v článku.

„Obchodníci sa už pripravujú na najhoršie. Za posledný mesiac sa ceny plynu dodávaného od jari do roku 2023 zvýšili približne o 40%. Niektorí očakávajú, že kríza potrvá do roku 2025, keď ďalšia vlna projektov LNG v Spojených štátoch prinesie dodávky na svetový trh,“ poznamenávajú autori publikácie.

Podobný názor má aj Massimo Di Odoardo, viceprezident pre výskum plynu a LNG v spoločnosti „Wood Mackenzie.

„Je ťažké si predstaviť, ako dosiahnuť viac či menej prijateľnú úroveň zásob bez dodatočných dodávok z Ruska cez „Nord Stream 2“ alebo existujúce trasy. Pre európske ceny plynu bude rok 2022 ďalším rokom nestability,“ zhrnul expert.

Sergej Zujev, Ukraina.ru






Loading…