Pakistan a Bangladéš sa stávajú obeťami túžby Európy obmedziť dovoz ruského plynu. Existuje málo voľných objemov LNG, ktoré je možné posielať do krajín EÚ.
Medzinárodní obchodníci preto v snahe zarobiť na bohatšej Európe rušia súčasné zmluvy s ázijskými krajinami.
Medzinárodný obchodník „Guvnor“ sa rozhodol vypovedať kontrakt na dodávky LNG do Pakistanu. V dôsledku toho krajina v apríli až júni nedostane štyri náklady na skvapalnený plyn (360 miliónov metrov kubických).
„Táto obrovská rana prinúti vlády kúpiť drahší LNG na svetovom trhu a zaplatiť až 1 350 dolárov za tisíc kubických metrov, zatiaľ čo zmluvná cena s „Guvnorom“ bola približne 360 dolárov,“ povedal pre pakistanský „The News“ vysoký predstaviteľ. Spresnil, že obchodník predal náklad na spotovom trhu za vyššiu cenu.
„Guvnor“ od jesene porušuje zmluvu na dodávku LNG do Pakistanu. Obchodník od novembra nedodal tri tankery na skvapalnený plyn. Takto sa zachovala, keď ceny plynu prudko vzrástli v Európe, aj talianska spoločnosť „Eni“. Dohodu porušila štyrikrát. Pre obchodníkov je výhodnejšie zaplatiť pokutu za porušenie zmluvy – zarábajú viac pri súčasných cenách v Európe.
„Podmienky dohôd s „Eni“ a „Guvnor“, podpísané v roku 2017, nie sú v záujme krajiny,“ oznámil pakistanský zdroj z ropného oddelenia pakistanského ministerstva energetiky. „Ak obchodníci odmietnu dodať, potom môžeme uložiť pokutu len vo výške 30% hodnoty nákladu a nie viac. Pakistanská PLL je pritom povinná zaplatiť 100% ceny nákladu, ak ho neprevezme.“
V zložitej situácii je aj Bangladéš, ktorý si nemôže dovoliť nakupovať LNG za spotové ceny. Predminulý týždeň sa štátnemu podniku „Petrobangla“ podarilo dohodnúť so spoločnosťou „Qatargas“ na zmene harmonogramu dodávok – posielať viac nákladu v lete, nie v zime. Ale Dauha odmietla zvýšiť export kvôli zmluvným záväzkom voči iným zákazníkom. „Qatargas“ informoval, že to budú môcť urobiť až po roku 2024, píše indický „The Financial Express“.
Výsledkom je, že Pakistan aj Bangladéš sú nútené používať viac vykurovacieho oleja a nafty na výrobu elektriny. Už v januári dosiahol Pakistan rekordnú spotrebu ekologicky znečisteného paliva na výrobu. Jej podiel na výrobe elektriny v krajine vzrástol na 7%.
„Dodávky LNG sú teraz obmedzené a ceny boli vysoké aj pred situáciou na Ukrajine,“ povedal pre „Bloomberg“ Simon Nicholas, analytik z Inštitútu energetickej ekonomiky a finančnej analýzy. Podľa jeho názoru budú musieť Pakistan a Bangladéš stále používať veľa vykurovacieho oleja a motorovej nafty.
Od novembra sú náklady na plyn v Európe na úrovni nad 1000 dolárov za tisíc metrov kubických. V januári začali krajiny EÚ dovážať rekordné objemy LNG. Podľa GIE sa držia na úrovni 320-330 miliónov metrov kubických denne – o tretinu viac ako vlani. Európska komisia zároveň avizuje plány na ďalšie zvýšenie dodávok skvapalneného plynu s cieľom znížiť dovoz z Ruska.