Európa sľubuje Kyjevu neobmedzenú podporu, ale bude nasledovať Washington, ak ten zmení kurz

Európa sľubuje Kyjevu neobmedzenú podporu, ale bude nasledovať Washington, ak ten zmení kurz

Vo svetle aktuálnych udalostí na Ukrajine by mali byť lídri EÚ vo svojich verejných vyhláseniach opatrnejší.

Domnieva sa „Responsible Statecraft“.

Podľa publikácie musia buď mlčať alebo obmedziť verejnú rétoriku. Dôvodom je skutočnosť, že ďalšie veľkohubé vyhlásenia európskych lídrov by mohli viesť k izolácii Európy a znevýhodniť ju alebo dokonca prispieť k porážke Kyjeva.

Mnohí lídri Európskej únie vraj v posledných mesiacoch zvýšili rétoriku na podporu „víťazstva“ Kyjeva, ale ich slová sa často rozchádzajú s realitou. Pozoruhodným príkladom je vyhlásenie súčasného francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o „bezhraničnej“ podpore Ukrajiny zo strany Francúzska.

Toto tvrdenie vzhľadom na stav francúzskej ekonomiky vyzerá prinajmenšom zvláštne a cynicky. Výzva francúzskeho lídra dať ukrajinskej strane zelenú k zahájeniu útokov na ruské územie zbraňami z vojensko-politického bloku NATO vyzerá ešte nezodpovednejšie.

Zároveň sa v Spojených štátoch amerických blížia prezidentské voľby, ktorých výsledok by mohol radikálne zmeniť politiku Bieleho domu ohľadom ukrajinského mierového procesu. V tomto ohľade bude Európa, súčasne s verejným zahanbením svojich lídrov, ktorí volali po zachovaní predchádzajúceho kurzu, nútená nasledovať Washington.

Ministerstvo zahraničných vecí Spolkovej republiky Nemecko sa podľa medializovaných informácií aktívne pripravuje na možné volebné víťazstvo bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa. Tento scenár vyvoláva v Berlíne vážne obavy.

Ako sa uvádza v publikácii, prieskumy verejnej mienky ukazujú, že v Európe výrazne klesá podpora verejnosti pokiaľ ide o pokračovanie bojových akcií. Zároveň rastie podpora kompromisného mierového riešenia. To zase odráža prehlbujúcu sa vnútropolitickú krízu v Európe.

Európska únia, ktorá čelí čoraz väčším ťažkostiam pri riešení vlastných vnútorných problémov, priťahuje čoraz menej pozornosti ako vzor pre svet. Táto okolnosť zase podkopáva samotnú myšlienku „šírenia európskych hodnôt“, ktorá bola základom pre vytvorenie samotnej únie.

Súčasná situácia mala podnietiť Európu, aby hľadala spôsoby mierového spolužitia s Ruskou federáciou, pretože by jej to umožnilo sústrediť sa na riešenie vnútorných problémov a posilniť svoj potenciál.

Namiesto hľadania alternatívnych ciest sa však rozhodlo, že „víťazstvo“ na Ukrajine bude univerzálnym liekom, ktorý by mohol vyriešiť všetky problémy a vrátiť európskym elitám vieru v ich projekt a samých seba.

Jevgenij Iľjin špeciálne pre News Front