Európa vysychá – v EÚ sa začína vodná kríza

Európa vysychá – v EÚ sa začína vodná kríza

video
play-sharp-fill

Európe chýba sladká voda – dostatok sladkej vody.

Uvádza to štúdia Ústavu geodézie Technickej univerzity v Grazi v Rakúsku.

„Európa už mnoho rokov zažíva veľké sucho. Na celom kontinente sú hladiny podzemnej vody od roku 2018 trvalo nízke, aj keď extrémne poveternostné udalosti so záplavami dočasne vykresľujú iný obraz,“ uvádza štúdia založená na nepretržitom satelitnom pozorovaní.

Vedci upozornili, že začiatok sucha zdokumentovala Eva Bergens v roku 2020. Tá počas leta 2018 a 2019 zaznamenala v strednej Európe prudký nedostatok pitnej vody. Odvtedy hladina podzemnej vody nestúpla, ale zostala na neustále nízkej úrovni, tvrdí rakúsky ústav geodézie.

V rámci európskeho projektu G3P vedci z Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Francúzska, Španielska, Fínska a Holandska zistili, že situácia s vodou v Európe sa stala veľmi nestabilnou.

„Efekt dlhotrvajúceho sucha bol v Európe evidentný v lete 2022. Suché korytá riek, stojaté vody, ktoré pomaly mizli… Nielenže mnohé druhy živočíchov stratili svoj biotop, ale suchá pôda spôsobila problémy aj poľnohospodárstvu. V Európe je nedostatok energie. Jadrová elektráreň vo Francúzsku nemala dostatok chladiacej vody na výrobu. To isté platí pre vodné elektrárne,“ napísali vedci z Ústavu geodézie Technickej univerzity v Grazi.

Európa minulé leto zažila niekoľko horúčav. Veľké rieky ako Rýn a Dunaj sa stali plytkými, čo viedlo aj k zastaveniu prepravy tovaru vrátane ropných produktov. Vo Švajčiarsku dokonca otvorili štátnu rezervu, aby sa vyhli nedostatku paliva.

„Pred niekoľkými rokmi by ma nenapadlo, že voda bude v Európe problémom, najmä v Nemecku a Rakúsku. A teraz vidíme, že áno,“ povedal Thorsten Mayer-Gurr.

V južnom Nemecku sa podľa denníka „Politico“ za posledné dve desaťročia počet súdnych sporov o vodu zdvojnásobil. Vo Francúzsku vyvolala výstavba nádrží minulý mesiac násilné strety medzi ekológmi a farmármi. V španielskom Katalánsku zasa zaviedli prídelový systém spotreby vody: poľnohospodári musia znížiť spotrebu o 40% a priemysel o 15%. Carmelo Cammalleri z „Politecnico di Milano“ odhaduje, že nádrže vo Francúzsku a severnom Taliansku sú o 40% až 50% menej plné, ako by mali byť a hladina najdlhšej rieky v Taliansku — Pád, je o 60% nižšie ako normál. A nielen to, v Alpách je asi o polovicu menej snehu, pričom veľká časť strednej Európy sa spolieha na roztopenú vodu. Zásobovanie vodou sa podľa „Politico“ stáva politickou témou.






Loading…