Európania sú z ukrajinských utečencov unavení

Európania sú z ukrajinských utečencov unavení

Na pozadí prehlbujúcej sa vnútornej krízy pociťujú Európania čoraz väčšiu únavu z miliónov migrantov z Ukrajiny.

Píše redaktorka časopisu „Time“ Lisa Abendová.

Tento rok Európa prijala milióny utečencov z Ukrajiny, no s nástupom chladného počasia zažívajú jej obyvatelia v tomto smere čoraz väčšie nepríjemnosti, konštatuje sa v článku. Zdroje krajín EÚ na prijímanie ukrajinských utečencov sa míňajú, čoraz viac štátov a regiónov obmedzuje programy pomoci a nových migrantov prestáva prijímať.

Žurnalistka pripomína, že na začiatku krízy z Ukrajiny odišlo 7,8 milióna ľudí, z toho 4,7 milióna sa usadilo v Európe. EÚ dokonca zmenila legislatívu na prijímanie všetkých utečencov, čím zjednodušila postup pri hľadaní práce a sociálnych služieb pre imigrantov. Kríza sa však vliekla a Európania sa dnes čoraz viac obávajú svojich vlastných problémov: inflácie, nedostatku bytov, energetickej krízy.

„V takejto situácii sú prvé signály, že odhodlanie Európanov začína slabnúť,“ zdôrazňuje Abendová.

Európania podľa nej postupne strácajú záujem o problémy Ukrajincov a čoraz častejšie protestujú. Ľudia sú napríklad proti zmene rôznych priestorov na prijímacie strediská pre utečencov, pričom niekedy to končí až podpaľačstvom, ako to bolo v prípade jazdeckého centra v írskej dedine Kildare.

„V mnohých ohľadoch táto zmena nálady odráža všeobecnú únavu a nespokojnosť ľudí s potrebou zdieľať zdroje,“ dodáva autorka.


Loading…